Królowe kwiatów zasługują na swoje miano nie tylko dzięki swojej urodzie, ale także poprzez liczne kaprysy. Od starożytności wyhodowano niezliczoną ilość odmian. Niektóre z nich są mniej, inne bardziej podatne na choroby.

Co może być przyczyną złej kondycji róży?

Jeśli wymarzona, pnąca róża wielkokwiatowa nie rośnie nam tak jak powinna, albo pojawiają się na niej dziwne objawy, to znak, że choruje.

Biały nalot na młodych listkach, pędach i pąkach

Ukazujący się naszym oczom nalot mączny, na górnej stronie liścia czy innym młodym organie na krzewie róży, to znak, że został zaatakowany przez mączniaka prawdziwego. Jest to choroba powodowana przez grzyby, a jak wiemy sprzyjają im trzy czynniki:

Mączniak prawdziwy, jak leczyć i zapobiegać

Jest kilka sposobów, aby ograniczyć występowanie choroby na roślinach. Oto kilka z nich:

Puchata, czerwona kuleczka na gałązce mojej róży!

Ciekawie wyglądające narośle jakie tworzą się na pędach róż, zamiast pąków, to nic innego jak galasy - kokon dla szypszyńca różanego. Samice składają na pąkach szczytowych jaja, a larwy wydzielają hormony, które powodują wystąpienie charakterystycznych zmian.

Jak się zabrać za szypszyńca różanego?

Jak tylko zauważymy charakterystyczną narośl ucinamy ją i niszczymy! Nie możemy dopuścić, aby larwy przetrwały w galasach zimę, gdyż wiosną zaczynają się przeobrażać w dorosłe imago i powstaje nowe pokolenie, które zaatakuje nasze piękne kwiaty. Szkodnik ten wyniszczają róże wielkokwiatowe, drobnokwiatowe, dzikie i rabatowe.

Sprawdź też róże wielkokwiatowe na https://www.podkarpackiesady.pl/27-roze-wielkokwiatowe.

Mszyce – małe pluskwiaki żywiące się sokami

Mszyce są w naszym kraju tak popularne, że dopóki nie obsiądą krzewu w znacznej ilości, nie zwracamy na nie większej uwagi. W Polsce możemy podziwiać około 700 gatunków mszyc! Także na naszych różach spotkamy je prędzej czy później.

Jak walczyć z mszycami

Mszyce to pokarm dla wielu owadów oraz ptaków, więc chemiczne opryski stosujmy bardzo ostrożnie. Tym bardziej jeśli w pobliżu są ule. Pozbyć się szkodników możemy opryskując je preparatami naturalnymi z wrotycza czy innych roślin, które zawierają owadobójcze substancje.

Wspomniane tutaj choroby róż są wywoływane zarówno przez patogeny jak i szkodniki, które swoją drogą są też znakomitymi wektorami dla wielu bakterii, wirusów i grzybów. Najlepiej jest utrzymać w swoim ogrodzie równowagę biologiczną, aby zwierzęta żywiące się szkodnikami miały gdzie żyć i pożywiać się, wtedy populacja szkodników będzie na bieżąco ograniczana.

Źródła:

  1. http://www.domy-ogrody.com/dlaczego-roza-gubi-liscie - Dlaczego róża gubi liście? [stan z 2018.11.14].
  2. http://www.4zmysly.pl/roze-jak-dbac-o-te-piekne-kwiaty - Róże - jak dbać o te piękne kwiaty? [stan z 2018.11.11].