Zwrot kosztów leczenia — podstawa dobrego ubezpieczenia
Podczas wyjazdu z dziećmi zawsze łatwo jest o nieszczęśliwy wypadek, czy po prostu o to, że maluch zachoruje lub czymś się zatruje. W trakcie zimowych szaleństw na stoku prawdopodobieństwo urazu staje się jeszcze większe. Dlatego właśnie dobre ubezpieczenie turystyczne posiada przede wszystkim szeroki zakres tzw. kosztów leczenia — to punkt, na którym na pewno warto się skupić.
Jeżeli chcesz cieszyć się pełnym komfortem i spokojem podczas rodzinnej jazdy na nartach, upewnij się, że poza podstawową opieką medyczną, prostymi zabiegami i diagnostyką, ubezpieczenie obejmuje też m.in. ratownictwo medyczne, transport medyczny, operacje i skomplikowane zabiegi czy konsultacje specjalistów. Najbardziej rozszerzone opcje zawierają także np. zwrot kosztów związanych z zakupem leków bądź innych artykułów o charakterze medycznym. Pamiętaj, że EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, obejmuje tylko niektóre świadczenia i nie pozwoli np. na pokrycie kosztów transportu helikopterem ze stoku oraz wielu innych.
Odwołany lot, zagubiony bagaż i inne sytuacje losowe
Wyjazdy z dziećmi wymagają doskonałej organizacji czasu — musisz przecież zadbać nie tylko o swoje potrzeby, ale również o komfort młodszych członków rodziny. Czasem jednak zdarzenia losowe dezorganizują wyjazd, generując dodatkowe koszty czy powodując spory dyskomfort. Mowa tu o takich sytuacjach jak opóźnienie czy odwołanie lotu (więcej tutaj: „Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu od odwołanego lotu?”), a także zagubienie bagażu bądź opóźnienie w jego dostarczeniu. Warto wykupić polisę, dzięki której ubezpieczyciel pokryje koszty związane z taką nagłą zmianą planów czy utratą rzeczy osobistych.
Ubezpieczenie OC ochroni domowy budżet
Podczas uprawiania sportu łatwo o wypadek. Nie zawsze ktoś z Twojej rodziny będzie poszkodowany — musisz liczyć się z możliwością, że to jedna z bliskich Ci osób go spowoduje. Nietrudno wpaść na innego narciarza, potrącić kogoś bądź niechcący popchnąć. Nad dziećmi niełatwo jest zapanować, możliwe jest więc również, że nieumyślnie spowodują zniszczenie czyjegoś mienia np. laptopa czy telefonu. Z myślą o tego typu sytuacjach przygotowano ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jeśli osoba trzecia dozna szkody w wyniku Twojego działania (lub działania osoby z rodziny — jeżeli przewidują to warunki ubezpieczenia), odszkodowanie wypłaci za Ciebie ubezpieczyciel.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Sprawdź wyłączenia!
Zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie, koniecznie zwróć uwagę na wyłączenia odpowiedzialności. Tam znajdziesz sytuacje, w których nie możesz liczyć na otrzymanie odszkodowania, nawet jeśli doszło do zdarzenia objętego zakresem polisy.
Sprawdź, czy aktywne uprawianie sportu z dziećmi nie wymaga wykupienia dodatkowego rozszerzenia. Jeśli natomiast planujesz picie na stoku alkoholu (nawet symbolicznej ilości), zastanów się nad klauzulą alkoholową — w przeciwnym razie możesz mieć trudności z otrzymaniem odszkodowania.