Miażdżyca – co to za choroba?
Miażdżyca jest nazywana chorobą podstępną, gdyż może zaczynać się bardzo niepozornie, o czym możemy przeczytać chociażby w artykule https://optymalnewybory.pl/miazdzyca-zaczyna-sie-niewinnie-jak-sie-przed-nia-uchronic/. Mowa w nim również o tym, co zostało wspomniane we wstępie – miażdżyca zaczyna być chorobą cywilizacyjną z uwagi na to, że dotyka coraz więcej osób, a także wpływ na nią mają czynniki związane z trybem życia. Co istotne, miażdżyca może rozwijać się już u osób bardzo młodych, nawet nastolatków. Jednak widoczne objawy miażdżycy pojawiają się dopiero, gdy choroba jest bardziej rozwinięta. Czasami mija nawet kilkadziesiąt lat. Zazwyczaj objawy miażdżycy można wyraźnie zaobserwować u mężczyzn powyżej 45 roku życia i u kobiet po menopauzie. Miażdżyca jest zatem chorobą przewlekła i polega na pojawianiu się zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic. Dotyczy głównie aorty i tętnic wieńcowych, mózgowych i tętnic kończyn.
Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia miażdżycy zalicza się przede wszystkim:
-
wiek;
-
dziedziczność;
-
otyłość;
-
brak aktywności fizycznej;
-
złą dietę;
-
palenie tytoniu;
-
nadużywanie alkoholu;
-
nieprawidłowy poziom cholesterolu;
-
nadciśnienie tętnicze;
-
cukrzycę.
Wskazuje się również, że miażdżyca częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Jednak z wiekiem odsetek mężczyzn i kobiet cierpiących na miażdżycę stopniowo się wyrównuje.
Jakie objawy mogą wskazywać na rozwój miażdżycy?
Miażdżyca przez długi czas może nie dawać żadnych objawów lub mogą one nie być kojarzone z chorobą. Wyraziste objawy pojawiają się najczęściej w momencie, gdy tętnice są znacznie zwężone. Wówczas można zauważyć ogólne zmęczenie, problemy z pamięcią, trudność w skoncentrowaniu się. Czasami pod skórą mogą pojawić się złogi cholesterolowe. Najczęściej umiejscawiają się w takich miejsca jak powieki, zgięcie łokcia. Mogą pojawić się również pod piersiami czy w okolicy ścięgien znajdujących się w nadgarstkach i stawach skokowych.
Profilaktyka miażdżycy – odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia
W celu zahamowania procesów miażdżycowych należy przede wszystkim przyjrzeć się swojemu odżywianiu, a także trybowi życia. Zaleca się przede wszystkim zmianę diety. Powinna być ona zbilansowana i oparta na produktach pełnoziarnistych, a także dużej ilości warzyw i owoców. Do diety należy włączyć również ryby. Ważne jest również to, aby zrezygnować całkowicie z używek, szczególnie z palenia tytoniu. Istotne jest również to, aby unikać tak zwanego biernego palenia, gdyż ono jest również bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.
W profilaktyce miażdżycy istotny jest także codzienny ruch. Zaleca się, aby każdego dnia praktykować co najmniej 30 minut aktywności fizycznej – mogą to być ćwiczenia, ale także spacery na świeżym powietrzu, szczególnie jeżeli wcześniej nie ćwiczyliśmy, a chcemy zmienić swój tryb życia na bardziej aktywny. Z czasem można zdecydować się na większy wysiłek fizyczny.
Bardzo ważne jest również to, aby utrzymać prawidłową masę ciała, gdyż otyłość sprzyja rozwojowi miażdżycy oraz wielu innych chorób, w tym cukrzycy i nadciśnienia.