Małe biuro nieruchomości czy korporacja?
Wybór pomiędzy małą a dużą agencją nieruchomości powinien być prosty – jeśli tylko masz taką możliwość, zawsze postaw na mniejsze biuro. Dlaczego? W takiej firmie każdy z agentów ma pod opieką zaledwie kilku klientów, z związku z czym może każdemu z nich poświęcić odpowiednio dużo czasu – by poznać ich potrzeby, a następnie znaleźć dokładnie taką nieruchomość, która je spełnia.
Jeśli z kolei trafisz na większą firmę, istnieje spore ryzyko, że pośrednik nieruchomości będzie się zajmować wieloma klientami jednocześnie. Zamiast więc skupić się na ich potrzebach, po prostu każdemu z nich poleci te same mieszkania – w końcu szanse na to, że trafi w gust choć części z nich, są duże.
Warto wiedzieć
Sprawdź kwalifikacje pośrednika nieruchomości
Jeszcze przed kilkoma laty osoba chcąca zajmować się obrotem nieruchomości musiała mieć określone kwalifikacje i zdać egzamin uprawniający do otrzymania licencji. Ustawa deregulacyjna z 2014 roku zniosła jednak ten obowiązek, dzięki czemu dziś pośrednikiem może zostać w zasadzie każdy, co może generować pewne trudności.
Jak więc ocenić, czy wybrana przez Ciebie agencja jest rzeczywiście kompetentna? Najlepiej sprawdzić opinie jej wcześniejszych klientów – jeśli są w większości pozytywne, najpewniej ma za sobą sporo udanych transakcji. Warto też sprawdzić, czy przynajmniej jeden z jej pracowników posiada licencję. Choć nie jest to obowiązkiem, dobrze świadczy o jego kompetencjach i może być traktowane jako jeden ze wskaźników profesjonalizmu biura nieruchomości.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, sprawdzając agencję nieruchomości?
Wybierając biura, które pomoże Ci w znalezieniu mieszkania, upewnij się, że:
- odpowiadają Ci warunki zawarte w umowie, a jeśli nie – czy możesz je negocjować,
- stawka za pomoc agencji nie jest zbyt wysoka,
- jakie usługi oferuje agencja w ramach współpracy – tylko znalezienie i prezentację nieruchomości czy też kompleksowe przeprowadzenie całej transakcji wraz ze sprawdzeniem stanu technicznego i prawnego lokalu,
- biuro posiada ubezpieczenie OC na wypadek, gdyby rażący błąd pracownika doprowadził do poważnej szkody na Twoim mieniu,
- posiada realną siedzibę, którą możesz odwiedzić, by omówić wszystkie szczegóły.
Zobacz również, jak na budowę domu czy bloku mieszkalnego wpłynie ustawa antysmogowa. Szczegóły znajdziesz tutaj: Ustawa antysmogowa – co trzeba o niej wiedzieć, planując budowę domu.
Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!