Dwie kreski- i co dalej?
Słowo "niechciana ciąża'' może wywoływać wiele różnych emocji i uczuć.
Najbardziej porządanymi jest wielka radość i świętowanie przyjścia na świat nowego członka rodziny. Niestety nie dzieje się tak za każdym razem. Niejednokrotnie kobieta reaguje kompletnym szokiem i niedowierzaniem na widok dwóch kresek ciążowego testu. W tym przypadku kobiety dzielą się na dwie grupy- te, które oswajają się z obcnym stanem i przygotowują do macierzyństwa i te, które za wszelką cenę chcą pozbyć się ,,problemu''. Żadna z tych decyzji nie jest łatwa.W Polsce kwestie aborcji są bardzo kontrowersyjnym tematem wśród społeczeństwa. Jako jedno z niewielu państw na świecie nie mamy dostępu do legalnej aborcji ,,na życzenie'' , czyli bez wskazań medycznych lub prawnych. Jakie to wskazania?
-jeśli życie lub zdrowie ciężarnej jest zagrożone,
-gdy płód ma ciężkie i nieodwracalne obciążenia genetyczne lub choroby,
-kiedy ciąża powstała z czynu prawnie zabronionego (gwałt, kazirodztwo).
Bezpieczna przystań- gdzie szukać pomocy?
Pomijając trzy kwestie regulowane prawem- kobieta w niechcianej ciąży nie ma możliwości otrzymania pomocy ani zażycia na własne życzenie tabletek poronnych. Nie w kwestii przerwania ciąży. Istnieje jednak wiele instytucji pozarządowych, które oferują pomoc i wsparcie w tych trudnych chwilach. Najpopularniejszymi z nich są holenderskie organizacje Woman On Web i Woman World Online. Działania tych stowarzyszeń polegają na pomocy w uzyskaniu dostępu do bezpiecznych leków poronnych i opieki okołozabiegowej przez internet. Holandia jako kraj bardzo liberalny i tolerancyjny umożliwia wszystkim kobietom, które opłacają składki ubezpieczeniowe na otrzymanie zestawu poronnego. Wszystko odbywa się w państwowych klinikach z uczestnictwem lekarzy.
Czy jesteśmy na to gotowi?
Pomimo przekonania, że problem niechcianej ciąży dotyczy przede wszystkim nastolatek prawda jest taka, iż dotyka to wielu dojrzałych kobiet. Wiele z nich nie może pozwolić sobie na kolejne potomstwo lub zwyczajnie nie chce. Na zachodzie normalną rzeczą jest, że kobieta sama decyduje o tym kiedy i czy w ogóle chce zostać matką. Aby uniknąć problemu niechcianej ciąży musimy przede wszystkim kłaść nacisk na edukację seksualną w szkołach, jako rodzice musimy otwarcie i szczerze rozmawiać o seksie i jego konsekwencjach. Musimy pamiętać, że stosunek bez zabezpieczenia może skończyć się czymś o wiele ,,gorszym'' niż ciąża. I często nie ma rozwiązania na takie problemy.Telefony zaufania dla potrzebujących
W Polsce przerywanie ciąży jest zabronione, jednak kobieta mimo tego może skorzystać z pomocy wielu instytucji czy organizacji. Należą do nich: Ośrodki Interwencji Kryzysowej, Cetrum Pomocy Rodzinie, Domy Samonej Matki. Jeśli zgłosisz się do nich- z pewnością otrzymasz wsparcie, pomoc oraz merytoryczną wiedzę na temat ciąży. Decyzja o aborcji nie jest łatwa i może siedzieć w nas całe życie. Zanim taka decyzja zostanie podjęta- warto zaczerpnąć rad u osób, które mogą i chcą pomóc w takim stanie. Oprócz wsparcia psychicznego można znaleźć tam schronienie, opiekę psychologiczną i finansową. W momencie, gdy kobieta jest pewna, że nie chce wychowywać potomka- pomagają w przeprowadzeniu adopcji.
Przykładowe telefony zaufania
Towarzystwa Pomocy Młodzieży - 22 887 88 05 lub 508 350 320Młodzieżowy Telefon Zaufania - tel. 19288
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – tel. 116-111 (bezpłatny)
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny - Telefon zaufania dla kobiet - tel. 22 635 93 92