Jak dieta wpływa na cerę?
Wiele osób, które borykają się z trądzikiem, szuka pomocy w gabinetach dermatologicznych albo salonach urody. Niestety, nawet profesjonalne zabiegi przeprowadzone przez dermatologów lub techników usług kosmetycznych z Lublina mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów, jeśli przyczyną niedoskonałości jest niewłaściwa dieta. Po pierwsze, wskutek jedzenia wysoko przetworzonej żywności, cera często reaguje wypryskami i licznymi niedoskonałościami. Mowa na przykład o fast foodach, słodyczach i słonych przekąskach, które są bogate w cukier, tłuszcze trans, konserwanty, polepszacze smaku oraz barwniki. Kolejną kwestią są nietolerancje pokarmowe, które objawiają się m.in. trądzikiem i alergiami skórnymi w postaci świądu, zaczerwienienia, łuszczenia czy wysypki. Powodują je w szczególności produkty mleczne, jaja i gluten, jednak alergenów może być o wiele więcej. W takim przypadku niezbędna może okazać się konsultacja z dietetykiem lub specjalistą po kursie dietetyki w Lublinie, który pomoże w ułożeniu diety ograniczającej objawy trądziku.
Dieta na piękną cerę - jakie produkty włączyć do jadłospisu?
Dieta osób, które borykają się z niedoskonałościami powinna być pogada przede wszystkim w witaminy, minerały, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz białka. W codziennym jadłospisie muszą znaleźć się owoce i warzywa, które są bogatymi źródłami antyoksydantów. Witamina C ma nie tylko działanie przeciwutleniające, ale także bierze udział w syntezie kolagenu, który jest podstawowym budulcem tkanek oraz odpowiada za gładkość i nawilżenie skóry. Jej duże ilości występują m.in. w porzeczce, natce pietruszki, jarmużu oraz czerwonej i zielonej papryce. Witamina E nie bez powodu nazywana jest eliksirem młodości - wspomaga ona leczenie trądziku, ma pozytywny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci, a także wspiera produkcję elastyny i kolagenu. Dzienną dawkę witaminy E zapewnią np. łyżka oleju słonecznikowego i kilka orzechów laskowych. Witamina A odpowiada zaś za stan nawilżenia skóry oraz reguluje wydzielanie łoju. Znajduje się ona m.in. w marchewkach, suszonych morelach, natce pietruszki i jarmużu.
Jadłospis osób ze skłonnością do niedoskonałości powinien zawierać także produkty bogate w cynk (kiełki pszenicy, nasiona dyni lub słonecznika), miedź (nasiona dyni, słonecznika, orzechy laskowe, migdały), selen (orzechy brazylijskie, łosoś, tuńczyk), wapń (szpinak, jarmuż, brokuły). Nie powinno w nim także zabraknąć tłuszczów pochodzenia roślinnego oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Te można znaleźć w orzechach, oleju słonecznikowy, oleju z wiesiołka, kiełkach soi i awokado.