Hulajnogi dla dzieci są idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. W ten sposób gwarantujecie swojemu potomkowi odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i jednocześnie świetną rozrywkę. Przed zakupem hulajnogi warto zwrócić uwagę na to, że jest to nie tylko zabawka, ale również sprzęt sportowy. Dobry model sprawi, że Wasza pociecha usprawni swój zmysł równowagi nad ciałem, poprawi koncentrację, a także rozwinie siłę mięśni.

Dobór odpowiedniej hulajnogi

Pomimo że na hulajnodze dziecko nie osiągnie aż tak dużej prędkości, jak w przypadku roweru, to i tak warto zminimalizować jakiekolwiek ryzyko kontuzji i wypadku. Pierwszym krokiem do pełnego bezpieczeństwa jest wybranie sprzętu z certyfikatem. Modele te skupiają się przede wszystkim na funkcjach i doskonałej jakości wykonania. Nie znajdziecie tam odstających elementów, ostrych wykończeń i niedokręconych części.
Koniecznie podczas zakupu pamiętajcie o tym, aby wybrać nowoczesne hulajnogi dopasowane do wzrostu, wagi i wieku dziecka lub innego użytkownika. Za duże modele kupione z myślą, że maluch do nich dorośnie, mogą mocno utrudnić jazdę. Zalecenia producenta są główną wytyczną, która powinna Was prowadzić w każdym zakupie. Pamiętajcie również o ostrożności w przypadku hulajnóg składanych, gdy istnieje niewielkie ryzyko, że dziecko skaleczy się w palec podczas składania.

Jakie są rodzaje hulajnóg?

Przeglądając ofertę asortymentu hulajnóg w sklepie, zauważysz, jak bardzo różnią się między sobą poszczególne modele. Najlepiej, jeśli przeanalizujecie każdy typ i dopasujecie go do użytkownika sprzętu: •hulajnogi dwukołowe — popularny model dla starszych dzieci, które opanowały już dobrą koordynację ruchową i są pewne swoich umiejętności. Dwukołowy typ, jak sama nazwa wskazuje, ma dwa kółka, jedno z przodu a drugie z tyłu. Hamulec znajduje się nad tylnym kołem, dzięki czemu można szybko zatrzymać pojazd;
hulajnogi trójkołowe — posiadają dwa kółka z przodu lub z tyłu, a ponadto charakteryzują się sporą lekkością z racji użytego do produkcji plastiku. Ogranicza to na ich wytrzymałość, jednak hulajnogi trójkołowe dedykowane są dla małych dzieci, dopiero uczących się jeździć. Z racji, że dosyć szybko wyrasta się z tego modelu, nie trzeba się martwić, że hulajnoga nie jest zbyt trwała;
hulajnogi składanie — mają ten sam schemat budowy co hulajnogi dwukołowe z tą różnicą, że posiadają też opcję złożenia kierownicy i schowania uchwytów. Dzięki temu sprzęt zajmuje mało miejsca, nadaje się do przechowywania, a dodatkowy pas na ramię ułatwia przenoszenie go lub zabieranie ze sobą w podróż;
hulajnogi elektryczne — przeznaczone dla starszych i bardziej odpowiedzialnych dzieci. Modele elektryczne wyposażone są w niewielki silnik, który pozwala osiągnąć prędkość nawet 30 km/h. Dla dodatkowego bezpieczeństwa po bokach kierownicy znajdują się boczne lusterka, a z tyłu niewielki bagażnik do przechowywania niezbędnych rzeczy. Tego typu hulajnogi mogą być ciekawym sposobem na przemieszczanie się dziecka do szkoły.

W bardzo rzadkich przypadkach można się spotkać z hulajnogami czterokołowymi. Zwykle są to modele drewniane przeznaczone dla najmłodszych użytkowników w trosce o ich bezpieczeństwo. Wszystkie te rodzaje znajdziesz np. na stronie: https://www.empik.com/zabawki/sport-i-rekreacja/hulajnogi-dla-dzieci.

Z czego może być wykonana hulajnoga dla dziecka?

Ponadto w ofertach sklepów można znaleźć hulajnogi wykonane z różnych materiałów. Wśród nich:
hulajnogi drewniane — posiadają wiele zalet, dodatkowo wspartych ciekawym wzornictwem. Aby działały doskonale, należy wybrać materiał dobrej jakości, taki jak na przykład drewno bukowe klasy „A”. Do malowania hulajnogi powinny zostać użyte certyfikowane farby, posiadające gwarancję bezpieczeństwa, zwłaszcza do użytku dziecięcego;
hulajnogi metalowe — rekomendowane dla starszych dzieci, ponieważ są cięższe niż modele drewniane i plastikowe. Metalowe części charakteryzują się jednak większą trwałością niż inne, dzięki czemu to dobra inwestycja na więcej niż jeden sezon. Stalowa lub aluminiowa rama gwarantuje, że sprzęt wytrwa wiele upadków. Jeśli zależy Wam na minimalizacji ciężkości, wybierzcie hulajnogę z aluminium, lżejszą od stalowych; •hulajnogi plastikowe — dostosowane do najmłodszych, które potrzebują bardzo lekkiego sprzętu. Niewielka waga gwarantuje nie tylko komfort jazdy, ale także zmniejsza ryzyko, że dziecko zrobi sobie przypadkiem krzywdę w czasie jazdy. Wiąże się z kiepską wytrzymałością z racji plastiku, jednak zwykle hulajnogi tego typu są używane sezonowo.

Gdy już wiecie, z czego wykonana jest kierownica oraz rama hulajnogi dla dzieci zwróćcie uwagę, jakiego materiału użyto do produkcji kółek. Wybór idealnej hulajnogi wiąże się również z tym, że trzeba określić, po jakim podłożu będzie jeździć. Do asfaltowych alejek oraz klasycznych chodników najlepiej sprawdzą się niewielkie poliuretanowe kółka, gwarantujące dobrą przyczepność do podłoża i eliminujące ryzyko ślizgania lub hałasu.
Do terenowych lub leśnych tras wybierzcie większe pompowane kółka, które zapewniają optymalną amortyzację. Liczcie się jednak z tym, że na kamieniste podłoże może prowadzić do ich przedziurawienia. Modele z twardymi i wyprofilowanymi kołami rekomenduje się do jazdy po cementowych, równych powierzchniach. Dzięki temu znacznie wzrasta szybkość jazdy hulajnogi dla dzieci, ale należy uważać, aby nie jeździć po bruku.