Projekt to podstawa
Jak najbardziej, trzeba jednak zacząć już od podstaw, czyli od właściwego rozplanowania wyglądu pomieszczenia. Warunkiem dobrej aranżacji takich miejsc jest przede wszystkim dokładne ich zmierzenie i obliczenie wykorzystywanej powierzchni użytkowej. Takiej, którą będą zajmowały meble wszelkiego typu, od biurek i krzeseł po szafy i regały. Aby zachować funkcjonalność biura należy w nim zapewnić również swobodną przestrzeń do poruszania się pracowników i klientów, jeśli będą w nim obsługiwani. Okolice drzwi powinny być wolne od dużych mebli (ale można tam ustawić niskie szafki), z kolei wszelkiego rodzaju stoliki warto umieścić w przestrzeniach mało praktycznych, czyli chociażby pod oknami. W projekcie aranżacji biura nie powinno zabraknąć rzeczy często zapominanej – odpowiedniego rozmieszczenia urządzeń biurowych i zapewnienia im dostępu do prądu. Niestety wciąż są biura, po których podłogach ciągną się kilometry przedłużaczy, bo projektant zapomniał o tym „małym” szczególe.
Praktyczne i ergonomiczne meble
W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się... małe meble. Nie chodzi o ich mikroskopijne wersje z biurkami, gdzie zmieści się jedna teczka i długopis, ale o praktyczne wykorzystanie dostępnego miejsca. Biurka nie muszą być szerokie – mogą być za to długie i przylegać do ściany. Szafy nie muszą być głębokie – ale wystarczy je zabudować po sam sufit. Trudniej jest w przypadku mebli takich jak krzesła i fotele biurowe, ale i tutaj AJ Produkty znalazło rozwiązanie, oferując modele o wysokiej ergonomii. W praktyce takie meble zapewniają pracownikowi maksimum wygody nawet w niewielkiej przestrzeni: pozwalają na komfortowe siedzenie przez długie godziny, odciążają kręgosłup i wspomagają efektywność.
Wykorzystanie każdej przestrzeni
Pod względem architektonicznym małe biura są bardzo wymagające do umeblowania, ale dają też zielone światło dla niebanalnych i nietypowych rozwiązań. Wykorzystywana jest przede wszystkim każda wolna przestrzeń – zarówno w poziomie, jak i w pionie. Klasycznym motywem okazuje się zabudowywanie ścian szafami i regałami sięgającymi aż do sufitu czy wieszanie na nich szafek z półkami do przechowywania dokumentacji. Dodatkowo większość mebli ma zdecydowanie ergonomiczne parametry i dotyczy to nie tylko samych regulowanych krzeseł. Niewielka przestrzeń sprzyja stosowaniu chociażby ergonomicznych ramion i uchwytów na monitory, mobilnych ścianek wygłuszających do oddzielenia stanowisk pracy albo relaksujących mat do stania, które odciążają nogi i pozwalają na chwilę wytchnienia.