Przeciętna polska rodzina w ciągu roku zużywa nawet 2600-5500 kWh energii elektrycznej. Przy średniej cenie energii wynoszącej 0,6 złotego, łatwo policzyć, że w związku z rozliczeniem z elektrownią przez 12 miesięcy zapłacimy nawet 3300 złotych. Ta kwota w niektórych sytuacjach może być zresztą jeszcze wyższa – każde dodatkowe urządzenie elektryczne lub kolejne pomieszczenie do oświetlenia ją przecież powiększy. Na wyższe wydatki muszą ponadto przygotować się właściciele domów wyposażonych w ogrzewanie elektryczne. Warto więc sprawdzić, jaka jest opłacalność fotowoltaiki dla gospodarstwa domowego, szczególnie kiedy w perspektywie stoją przed nami kolejne podwyżki cen prądu w Polsce.
 
 
  1. Fotowoltaika dla domu. Czemu warto zdecydować się na taką inwestycję?
  2. Opłacalność fotowoltaiki. Ile to kosztuje? Kiedy inwestycja się zwróci?
 
Rachunek za prąd stanowi więc jedną z najważniejszych pozycji na liście comiesięcznych wydatków. Warto jednak wiedzieć, że istnieją skuteczne sposoby na to, by je znacząco zmniejszyć – i to bez konieczności rezygnowania z dotychczasowych przyzwyczajeń lub pozbywania się różnych urządzeń. Mowa oczywiście o domowej instalacji fotowoltaicznej, która jest w stanie w dużym stopniu ograniczyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym.
 
Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można na przykład wpłacać na konto oszczędnościowe, by potem przekazać dzieciom po osiągnięciu przez nie pełnoletności. Inna możliwość to dalsza inwestycja w dom – na przykład wymiana systemu ogrzewania na bardziej ekonomiczny i ekologiczny lub rozbudowa obiektu. Możliwości jest naprawdę sporo. Zanim jednak zaczniemy się nad tym zastanawiać, powinniśmy zaplanować całą inwestycję. Co należy o niej wiedzieć? Jak kształtuje się opłacalność fotowoltaiki w domu?

Fotowoltaika dla domu. Czemu warto zdecydować się na taką inwestycję?

Mówiąc o zaletach wynikających z montażu domowej instalacji fotowoltaicznej, skupiamy się przede wszystkim na tych dotyczących aspektów ekonomicznych. Nie da się ukryć, że w przypadku tego typu inwestycji mają one największe znaczenie. O tym, ile możemy zaoszczędzić, przechodząc częściowo na samodzielnie wyprodukowany prąd, opowiemy jednak w kolejnej części artykuły. W tej natomiast skupimy się na innych korzyściach odczuwanych przez osoby decydujące się na założenie domowej instalacji fotowoltaicznej. Warto o nich powiedzieć tym bardziej, że dla wielu inwestorów są one równie ważne, co finanse. Najważniejsze to z całą pewnością:
   

Opłacalność fotowoltaiki. Ile to kosztuje? Kiedy inwestycja się zwróci?

To, ile zapłacimy w związku z montażem instalacji fotowoltaicznej, jest zależne od wielu czynników – powierzchni dachu, mocy instalacji itp. Kosztorys należy więc sporządzić we współpracy ze specjalistami, którzy wcześniej dokonają oględzin. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o sumy, które możemy dzięki takiej inwestycji zaoszczędzić. W zależności od powyższych czynników, opłacalność fotowoltaiki dla małego domu może wynieść 1800 do 2250 złotych.