Jesteś weganinem i masz ochotę na słodki deser? A może bliska Ci osoba ma chęć na ciasto wegańskie? Spokojnie, wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w większych sklepach spożywczych lub tych ze zdrową żywnością. Podpowiadamy, jak przygotowywać desery wegańskie, na których widok aż ślinka cieknie!
 
Przygotowywanie deserów wegańskich – poradzi sobie nawet amator!
Czy ciasta wegańskie trudniej przygotować niż klasyczne wypieki? To mit! Wszystko zależy od rodzaju, dekoracji oraz konkretnych składników. Decydujące są również umiejętności cukiernicze – w końcu nie każdy amator stworzy bezbłędny tort za pierwszym razem. Oczywiście warto próbować i się nie poddawać! Podobnie jest z deserami wegańskimi. Proces przygotowywania oraz pieczenia różni się w zależności od przepisu. Na https://wszystkiegoslodkiego.pl/przepisy/weganskie każdy z nich ma określony poziom trudności: łatwy, średni lub trudny. Dzięki temu łatwo oszacujesz, czy przepis jest dla amatora czy dla bardziej doświadczonego pasjonata pieczenia.   Zanim jednak zaczniesz zabawę w kuchni, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek. Trzymaj się tych zasad, a perspektywa pysznego podwieczorku będzie znacznie bliższa!
  1. Pamiętaj, aby składniki do ciast ucieranych zawsze były w temperaturze pokojowej. Najlepiej, aby napoje wegańskie, zamiennik jajek oraz tłuszczy wyciągnąć z lodówki 2 godziny przed rozpoczęciem pracy.
  2. Składniki sypkie przesiej przez sitko – niektóre zanieczyszczenia trudno dostrzec gołym okiem.
  3. Masę zawsze mieszaj w jedną stronę i unikaj zbyt szybkich ruchów. W przeciwnym razie może pojawić się zakalec.
  4. Ciasta wegańskie zawsze wkładaj do rozgrzanego pieca – temperaturę znajdziesz w przepisie.
  5. 5. Jeżeli w przepisie ubijasz mleczko kokosowe, pamiętaj, żeby było ono bardzo dobrze schłodzone. Najlepiej umieścić je w lodówce minimum 1 dzień przed ubijaniem śmietanki.
  6. Siemię lniane, które jest częstym zamiennikiem jajek w przepisach wegańskich, możesz zmielić na przykład w młynku do kawy.

Podstawy już znamy, ale co ze składnikami? Jeżeli chcesz przerobić tradycyjną recepturę, warto znać wegańskie zamienniki. Jest ich naprawdę wiele i nie stwarzają więcej problemów niż klasyczne produkty.
Wegańskie zamienniki – liczy się nie tylko proporcja
Cukiernictwo to sztuka, a dobry deser wegański potrafi zapaść w pamięci na długo. Sukces pieczenia zależy nie tylko od ilości składników i ich połączenia w całość. Ważna jest również jakość oraz rodzaj. A co, jeśli brakuje czasu na szukanie przepisów, a pod ręką dostępna jest tylko znana klasyka? Z pomocą przychodzi znajomość wegańskich zamienników – taka gotowa rozpiska na pewno się przyda.
Kiedy myślisz o mleku, w głowie nie musisz zaraz słyszeć charakterystycznego Muuuu. W przypadku ciast wegańskich możesz wykorzystać roślinne zamienniki z soi, migdałów, owsa, kokosa lub ryżu. Dostępne są w większych marketach również w wersji bez cukru. Zwróć uwagę na ich naturalną słodycz. Pamiętaj, aby skontrolować ilość dodawanych substancji słodzących do deserów wegańskich.
Jeśli masz ochotę na pyszny, puszysty serniczek, twaróg zawsze możesz zastąpić tofu naturalnym. Gwarantujemy, że smak będzie niebiański! Spróbuj podać rodzinie lub gościom wegański tofurnik i sprawdź, czy poczują różnicę.
W przypadku jajek dostępnych jest najwięcej opcji zamiennych. Oczywiście warto je dostosować do konkretnego przepisu na ciasto wegańskie. Dany składnik nie zawsze okaże się trafny – chodzi o konsystencję. Zanim pozwolisz sobie na kuchenną improwizację, sprawdź, czy nie zakończy się wypadem do cukierni na ostatnią chwilę.
Wegańskie zamienniki dla 1 jajka w rozmiarze M:

Wegańskim zamiennikiem dla samych białek może być aquafaba, czyli woda pozostała po gotowaniu roślin strączkowych lub ciecierzycy ze słoika. Z pewnością przyda Ci się do przygotowania lekkiej, puszystej bezy.
Miód ma swoją charakterystyczną konsystencję i słodycz – zwykły cukier nie wystarczy. Swobodnie możesz dodać syrop klonowy, syrop z mniszka lekarskiego lub ten z agawy. Efekt będzie równie smakowity.
Klasyczne masło najczęściej można zastąpić olejem kokosowym lub roślinnym np. rzepakowym, a także wegańską margaryną. W przypadku ciast wegańskich typu brownie stosuje się również dojrzałe awokado. Często awokado ma także zastosowanie w kremach czekoladowych przy asyście kakao.