Paradontoza – co to za choroba? Jak powstaje?
Paradontoza to inaczej przewlekłe zapalenie przyzębia. Rozwija się obrębie dziąseł na skutek toczących się stanów zapalnych i nagromadzenia bakterii. Tworzą one specjalny filtr na zębie, tzw. biofilm –staje się dla nich pewnego rodzaju pożywką. Obecność bakterii wyzwala produkcję neutrofilii, które niszcząco wpływają nie tylko na nie same, ale również na przyzębie.
Nieleczona paradontoza prowadzi do rozwoju innych chorób, np. reumatoidalnego zapalenia stawów, może nasilać przebieg miażdżycy lub problemy z ciśnieniem.
Paradontoza – przyczyny
Główną przyczyną rozwoju paradontozy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Na rozwój choroby dziąseł wpływają również:
- papierosy,
- stres,
- otyłość,
- niektóre choroby, np. osteoporoza, cukrzyca,
- stany zapalne jamy ustnej,
- czynniki genetyczne.
W przebiegu zapalenia przyzębia obserwuje się obecność bakterii Porphyromonas gingivalis, wywołującej i nasilającej przebieg choroby.
Paradontoza – początki
Zapalenie przyzębia może zacząć rozwijać się dość wcześnie – już w okolicy 20. roku życia. Początkowo objawy są niezauważalne. Z czasem jednak zaczynają pojawiać się typowe symptomy paradontozy, m.in. krwawienie, a korzeń zęba coraz bardziej się odsłania i chwieje.
Charakterystyczna dla paradontozy jest recesja, czyli tzw. cofanie się dziąsła. To ono powoduje odsłonięcie korzenia. Zdarza się jednak tak, że paradontoza przebiega bez recesji, szczególnie w swoich początkach.
Paradontoza – objawy
Typowymi objawami dla tej choroby dziąseł jest ich krwawienie w czasie szczotkowania. Paradontozie towarzyszy również:
- nieprzyjemny zapach z ust,
- zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł.
Wraz z rozwojem choroby dochodzi do odsłaniania korzeni zębów, co czyni je łatwym celem dla bakterii. Zaczynają się chwiać, a dalszy postęp zapalenia przyzębia prowadzi do ich wypadania.
Jak leczyć paradontozę?
Pierwszym krokiem w leczeniu paradontozy jest nauczenie się właściwej higieny. Bez tego inne metody nie będą skuteczne. Zaleca się również tzw. higienizację, czyli profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego przez stomatologa.
Dalsze leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Konieczny może być zabieg periodontologicznego – oddziela się wówczas błonę śluzową od reszty przyzębia i usuwa nagromadzony kamień. Niekiedy zaleca się antybiotykoterapię, choć jest to jedynie metoda wspierająca. Istnieje również możliwość wykonania zabiegu chirurgicznego, w trakcie którego uzupełnia się braki w dziąśle.
W początkach paradontozy warto sięgnąć po preparaty stomatologiczne, dostępne w aptece, np. Sachol żel stomatologiczny. Wygasza on stany zapalne i tym samym zmniejsza rozwój choroby. Żel działa przeciwbólowo i ma właściwości odkażające – wszystko za sprawą zawartych w nim substancji czynnych – salicylanu choliny, chloreku cetalkoniowego oraz substancji pomocnicznych. Dzięki temu łagodzi przykre dolegliwości zapalenia przyzębia.
Żel stomatologiczny Sachol – jak używać?
Stosowanie żelu jest bardzo proste i wygodne. Wystarczy wycisnąć odpowiednią ilość z tubki i masować przez ok. 2 minuty bolące/zaczerwienione miejsce. Żelu używaj 2-3 w ciągu dnia, a po zastosowaniu na 30 minut zrezygnuj z picia i jedzenia.
Żel stomatologiczny Sachol to lek, dlatego przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Paradontoza – jak jej uniknąć?
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, trzeba zastosować odpowiednią profilaktykę. Poza regularnym szczotkowaniem 2 razy dziennie kluczowa jest również właściwa technika mycia zębów. Zaleca się, aby stosować antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej – stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed bakteriami. Warto również raz na 6 miesięcy odwiedzić stomatologa.