Choroby gruczołu piersiowego
Choć zachorowalność na schorzenia gruczołu piersiowego, a zwłaszcza choroby nowotworowe, drastycznie rośnie po 50. roku życia, nie oznacza to, że nie występują one u młodszych kobiet. To właśnie dlatego specjaliści zalecają rozpoczęcie profilaktyki chorób piersi już po 25. roku życia. Badania obrazowe, takie jak ultrasonografia, są przydatne nie tylko w wykrywaniu zmian nowotworowych. Za ich pomocą można zdiagnozować także inne łagodne schorzenia, takie jak:
- torbiele;
- hiperplazja nabłonkowa;
- ostre zapalenie piersi;
- rozstrzenie przewodów mlecznych;
- gruczolakowłókniaki;
- brodawczaki wewnątrzprzewodowe.
Ultrasonografia piersi – badanie przesiewowe w kierunku zmian nowotworowych i nie tylko
Ultrasonografia jest badaniem obrazowym najszerzej wykorzystywanym we współczesnej medycynie. Nie jest to bynajmniej dziwne – jest to badanie w pełni bezpieczne, nieinwazyjne, a przede wszystkim cechuje je wysoka dokładność. Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje się również w diagnostyce chorób gruczołu piersiowego. Co więcej, jest to badanie profilaktyczne, które powinno się wykonywać po 25. roku życia corocznie.
Warto wspomnieć, że badanie USG piersi nie jest alternatywą dla mammografii, a raczej metodą uzupełniającą. Badanie to, w przeciwieństwie do mammografii, lepiej obrazuje piersi o utkaniu gruczołowym, które zwykle występują u kobiet poniżej 40. roku życia.
Biopsja piersi – kiedy warto wykonać to badanie?
Biopsja gruczołu piersiowego nie jest zaliczana do badań przesiewowych, choć jej użyteczność w diagnostyce schorzeń tego narządu jest nieoceniona. Badanie to wykonuje się w przypadku nieprawidłowego wyniku ultrasonografii bądź mammografii piersi. Biopsja polega na pobraniu niewielkiego kawałka tkanki za pomocą przystosowanej do tego igły. Uzyskany materiał trafia następnie do pracowni histopatologicznej, gdzie specjalista ocenia rodzaj obecnej w piersi zmiany. Obecnie w diagnostyce wykorzystuje się:
- biopsję aspiracyjną cienkoigłową;
- biopsję gruboigłową;
- biopsję mammotomiczną.