Ocet balsamiczny to produkt, który wśród ludzi doceniany jest od wieków. Pierwsze wzmianki na jego temat można datowane są na wiek XI. Już w średniowieczu ocet ten cieszył się ogromną sławą na terenie całej Europy i uznawany był za produkt luksusowy stosowany przez ludzi najwyższych klas. Obecnie ocet ten jest równie użyteczny. Jakie są jego właściwości i do czego on właściwie służy?
 

Jak powstaje ocet balsamiczny?

Produkcja octu balsamicznego oparta jest na zagęszczonym moszczu winogronowego. Moszcz ten poddawany jest długotrwałemu procesowi fermentacji. Najczęściej przetrzymywany jest on w drewnianych beczkach. Następnie wyrób ten poddaje się gotowaniu, aż moszcz zmniejszy swoją objętość o około 30%. Zagęszczony sok przelewany jest do pierwszej serii beczek z różnego rodzaju drewna i poddany zostaje procesowi fermentacji. Dojrzewające partie octu uzupełnia się nowszymi, a mieszankę taką przelewa się do kolejnych, mniejszych beczek. Cały proces produkcji tradycyjnego octu balsamicznego trwa około 12 lat, choć w niektórych przypadkach sięga nawet do 25 lat. Wytwarza się go zgodnie ze strzeżonymi, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie recepturami.

Właściwości octu balsamicznego

Wiadomo już co nieco o samej historii powstania octu. Jednak, co da jego stosowanie. Do działań octu balsamicznego zalicza się:
   
Ocet balsamiczny w gastronomii
Ocet balsamiczny oprócz działań mających na celu poprawę zdrowia i dobrego wpływu na organizm człowieka ma również dość szerokie zastosowanie w kuchni. Ocet ten ze względu na swój unikatowy smak i aromat wykorzystuje się w:
   
Ocet balsamiczny to również świetny dodatek do świeżych owoców, a nawet lodów. Jak więc widać, jego zastosowanie jest naprawdę szerokie, a nawet niewielka ilość octu w bardzo pozytywny sposób może wpłynąć na cały posiłek.

Jak wybrać dobry ocet balsamiczny?

Decydując się na zakup octu balsamicznego, pamiętaj, aby był on jak najwyższej jakości. Tylko w takim przypadku da się poczuć pełnię jego mocy i wykorzystać go w 100%. Dobry ocet powinien być wykonany tylko i wyłącznie z naturalnych składników. Nie może on zawierać w swoim składzie żadnych sztucznych środków słodzących, konserwantów, ani barwników. Ocet najlepiej kupować w sprawdzonych, ekologicznych sklepach, gdzie jego produkcja poparta jest odpowiednimi certyfikatami.