Listwy ścienne – rodzaje
Listwy ozdobne są wykonywane z różnych materiałów oraz mają różne przeznaczenie. Raz pełnią funkcje jedynie dekoracyjne, innym razem są montowane, aby zabezpieczyć ścianę przed uszkodzeniami mechanicznych, np. listwy przypodłogowe świetnie chronią dolną część ściany, która graniczy z podłogą, przed otarciami spowodowanymi myciem. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje sztukaterii ściennej z podziałem na typ materiału i przeznaczenie.
Ozdobne listwy – podział ze względu na materiał
Listwy ścienne różnią się materiałem wykorzystanym w trakcie ich produkcji. Obecnie wybór jest duży, ale jeszcze kilkanaście lat temu był dość ograniczony, a królowały przede wszystkim dekoracje gipsowe. Obecnie producenci sztukaterii ściennej oferują wiele możliwości, zarówno tych bardziej ekskluzywnych, jaki i budżetowych.
Listwy gipsowe – to propozycja dla starych, zabytkowych wnętrz, które wymagają renowacji zniszczonej sztukaterii; gips świetnie zachowa oryginalny wygląd dekoracji.
Listwy styropianowe są lekkie, łatwe w montażu i dostępne w wielu różnych wariantach. Są jednak podatne na odkształcenia mechaniczne, dlatego dobrze sprawdzą w miejscach mało dostępnych, np. jako listwy przysufitowe w pokojach dziennych. Listwy styropianowe nie nadają się do montażu w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.
Listwy poliuretanowe są z kolei bardzo twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Nie odkształcają się i nie pęcznieją. Występują także w wersji elastycznej, co świetnie sprawdzi się, jeśli masz wyjątkowo nierówne ściany.
Listwy z polistyrenu ekstrudowanego właściwościami mechanicznymi plasują się między styropianem a poliuretanem. Charakteryzuje je duża gładkość oraz ostrością krawędzi, co wpływa na estetyczny wygląd sztukaterii. Są odporne na działanie wilgoci.
Listwy drewniane – dawniej bardzo popularne, obecnie ustępują miejsca listwom z tworzyw sztucznych. Montowane za pomocą kleju i gwoździ. Wadą tego typu listew jest to, że są mniej odporne na wilgoć i pleśń oraz bardziej podatne na odkształcanie.
Podsumowując, najtańsze często nie znaczy najlepsze. Sztukateria styropianowa jest tania, ale najlepiej sprawdzi się w przy suficie, gdzie nie będzie narażona na uszkodzenia mechaniczne. Zadowalająca wytrzymałość w przystępnej cenie dadzą listwy z polistyrenu ekstrudowanego.
Do najpopularniejszych rodzajów sztukaterii ściennej ze względu na przeznaczenie należą:
- Listwy przysufitowe, montowane na styku ścian z sufitem, spełniają funkcje dekoracyjne, stanowią ładne wykończenie ściany przy suficie, ale także doskonale kamuflują brud i pęknięcia.
- Listwy ścienne pozwalają na uzyskanie dowolnych kompozycji w różnych kształtach i wymiarach. Umożliwiają podział powierzchni ściany na sekcje oraz manipulacje optyczne. Dekorację ścienną możesz wykonać samodzielnie, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.
- Listwy przypodłogowe są zdecydowanie najbardziej popularne. W ich przypadku funkcja dekoracyjna idzie w parze z praktycznym zastosowaniem. Listwy te zmniejszą ryzyko uszkodzeń mechanicznych, np. podczas czyszczenia podług, oraz maskują szczelinę dylatacyjną.
Sztukateria ścienna – jak samodzielnie przykleić listwy ozdobne?
Wykonanie sztukaterii ściennej samodzielnie nie jest kosztowne ani bardzo czasochłonne. Znając dobre praktyki (które przedstawiamy poniżej) z pewnością sobie poradzisz!
Lista rzeczy, których potrzebujesz:
- wybrane przez Ciebie listwy dekoracyjne,
- piłka do cięcia,
- skrzynka uciosowa do cięcia pod kątem,
- klej montażowy,
- pistolet do kleju,
- poziomica zwykła lub laserowa.
Plan działania
Powierzchnia, na której będą przyklejane listwy ścienne powinna być czysta i wolna od zanieczyszczeń.
Sztukateria na ścianie – podsumowanie
Jak zrobić ozdobne listwy na ścianie? Jest to możliwe bez dużych nakładów finansowych i czasowych. Montując sztukaterię, musisz znać podstawowe zasady i praktyczne wskazówki – wtedy montaż okaże się dobrą zabawą, a nie kłopotliwą pracą. Sztukateria pełni nie tylko funkcję dekoracyjną – listwy przypodłogowe czy przysufitowe doskonale zamaskują szczeliny dylatacyjne oraz zabrudzenia. Możesz także pokusić się o listwy sufitowe, jeśli aranżujesz wnętrze w klasycznym, bardzo eleganckim stylu. Więcej informacji na temat listew ściennych znajdziesz w artykule: Sztukateria na ścianę – ponadczasowa dekoracja wnętrz .