Tabletka 72h po
Tabletka 72h po ma jeden cel – ma uniemożliwić plemnikom, które mogły znaleźć się w drogach rodnych kobiety zapłodnienie komórki jajowej. Należy podkreślić, że antykoncepcja awaryjna nie jest sposobem na przerwanie istniejącej ciąży. Jeżeli mimo wszystko do zapłodnienia doszło, tabletka awaryjna z całą pewnością nie przerwie ciąży, a wręcz przeciwnie, pomoże w jej utrzymaniu. Kontrowersje, które narosły wokół tabletki 72h po wynikają przede wszystkim z braku wiedzy osób, które utożsamiają tabletkę tego rodzaju z tabletką wczesnoporonną, choć w rzeczywistości nie ma to ze sobą absolutnie nic wspólnego. Antykoncepcja awaryjna jest zalecana w sytuacjach skrajnych, np. gdy stosowana inna metoda antykoncepcji zawodzi i istnieje prawdziwe ryzyko zapłodnienia. Może się zdarzyć także np. pominięcie dawki tabletki antykoncepcyjnej, co także zwiększa znacząco ryzyko ciąży. Warto przytoczyć również sytuację, w której tabletka antykoncepcyjna przyjęta w odpowiedni sposób z jakiegoś powodu zostanie zwymiotowana, a tym samym nie będzie miała szansy na zadziałanie.Wiele kobiet zastanawia się, czy tabletka dzień po jest bezpieczna. Nie ulega wątpliwości, że jej zażycie nie pozostaje zupełnie obojętne dla zdrowia. Trzeba powiedzieć o ryzyku rozregulowania miesiączki, zaburzeń hormonalnych czy obciążeniu wątroby. Mogą pojawić się przejściowe skutki uboczne, spośród których najczęstsze są nudności, wymioty, bóle głowy, brzucha czy niewielka krwawienia. Warto pamiętać o tym, że nawet w sytuacji przyjęcia tabletki awaryjnej w odpowiednim czasie, mimo wszystko może dojść do zapłodnienia, dlatego jeżeli okres się spóźnia, zalecane jest wykonanie testu ciążowego. Może się okazać, że tabletka została przyjęta zbyt późno, a warunki były sprzyjające i do zapłodnienia mimo wszystko doszło. Dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie pełni bezpieczeństwa podczas współżycia, najlepiej stosując dwie metody zapobiegania ciąży. Wtedy nawet, jeżeli jedna z nich zawiedzie, druga z dużym prawdopodobieństwem zapobiegnie ciąży.
Ellaone, czy escapelle?
W Polsce obecnie dostępne są dwa rodzaje tabletek po – EllaOne i Escapelle. Czym różnią się te dwa środki? Przede wszystkim swoim składem. EllaOne zawiera w sobie uilprystal, a dokładniej octan uliprystalu, czyli syntetyczny modulator receptora progesteronowego. Aby tabletka ta mogła zadziałać, a więc zapobiec zagnieżdżeniu się zarodka, musi być zastosowana w ciągu maksymalnie 120h, a więc 5 dni od niezabezpieczonego stosunku. Tabletki te mogą być stosowane u kobiet poniżej 18 roku życia, przyjmuje się je doustnie. Skuteczność działania tabletki awaryjnej EllaOne wynosi 97,9-99,1%, według wskaźnika Pearla jest to 0,9-2,1. Tabletka EllaOne nie wywołuje poważnych skutków ubocznych, a najczęściej zgłaszane są nudności i wymioty. Jeżeli po przyjęciu tabletki występują wymioty, należy przyjąć kolejną dawkę, gdyż może się okazać, że poprzednia nie zadziała i mimo wszystko dojdzie do zapłodnienia. Jeżeli po przyjęciu tabletki wystąpią silne krwawienia czy inne intensywne dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem.Tabletka Escapelle natomiast to tabletka zawierająca w sobie lewonorgestrel. Może być stosowana do 3 dni od odbycia niezabezpieczonego stosunku, jednak im szybciej zostanie przyjęta, tym większa będzie jej skuteczność i o wiele niższe ryzyko ciąży. Tabletkę przyjmuje się doustnie, a jej skuteczność wynosi 97,9-99,1%, według wskaźnika Pearla jest to 0,9-2,1. Jak widać, skuteczność EllaOne i Escapelle jest taka sama, jednak w przypadku Escapelle czas na przyjęcie tabletki jest krótszy aż o 2 dni.
Różnica pomiędzy tymi dwoma środkami jest niewielka, obie te tabletki działają w zasadzie tak samo, jednak różny jest czas na ich przyjęcie. Skuteczność obu tabletek oceniana jest tak samo, w przypadku EllaOne jednak mamy dłuższy czas na reakcję, co nie zmienia faktu, że z każdą godziną skuteczność drastycznie maleje. Może się okazać, że minie zbyt wiele czasu od niezabezpieczonego stosunku i mimo wszystko dojdzie do zapłodnienia, jeżeli warunki były sprzyjające i plemniki przetrwały w drogach rodnych.