Licówki to rozwiązanie, które ma za zadanie poprawić estetykę naszego uśmiechu. Są one wykonywane z różnych materiałów, które charakteryzuje różna trwałość i cena. Jednym z najpopularniejszych obecnie tworzyw jest akryl. Czym wyróżniają się takie licówki i kiedy się na nie zdecydować?
Co to są licówki na zębach?
Licówkami nazywamy cienkie płytki wykonywane z materiałów stomatologicznych, które nakłada się na licową (przednią) stronę zębów. Są trwale mocowane przy pomocy specjalnego kleju. Jest to najszybsza metoda na poprawienie wszelkich niedoskonałości naszych zębów: krzywizn, ukruszeń, złego kolorytu. Licówki zakłada się tylko na kilka przednich zębów – zazwyczaj tylko na te, które są widoczne w uśmiechu. Niektórzy wybierają licówki na jedynkach, ponieważ właśnie te zęby czasami ulegają złamaniu albo ukruszeniu.
Jak się robi licówki na zęby?
Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest wyleczenie wszelkich ubytków i próchnicy w jamie ustnej. Licówki zakłada się też na zęby wolne od kamienia nazębnego i osadu, dlatego przed zabiegiem stomatolog wykonuje skaling i piaskowanie.
Przed zabiegiem założenia licówek stomatolog musi oczywiście pobrać wycisk z naszych zębów w celu przygotowania nakładek idealnie pasujących do naszego uzębienia. Żeby licówki można było przymocować na zębach, najpierw należy oszlifować z nich dosłownie kilka milimetrów szkliwa. Powierzchnię zęba wytrawia się też specjalnym kwasem. Wszystko odbywa się pod wpływem znieczulenia, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Same licówki mocuje się na zębach przy pomocy specjalnego kleju, który następnie utwardzany jest specjalną lampą. Całość wymaga 2-3 wizyt. O szczegółach zabiegu możemy przeczytać na przykład na stronie Dental Fraternity.
Kto decyduje się na licówki?
Na to rozwiązanie decydują się głównie osoby, które są niezadowolone ze swojego uśmiechu. Żółte zęby, ukruszenia, krzywizny, przerwy między zębami, nierówna wysokość zębów – wszystko to wpływa na nasz wygląd. Licówki zakrywają wszelkie niedoskonałości, dlatego są tak popularnym rozwiązaniem.
Czym wyróżniają się licówki akrylowe?
Wyróżniany kilka rodzajów licówek ze względu na materiał, z którego są wykonane. Najpopularniejsze z nich to te porcelanowe i kompozytowe. Innym rodzajem licówek są te akrylowe. Są to licówki tymczasowe, które zabezpieczają ząb, zanim zostanie na niego nałożona licówka właściwa. Są to najmniej wytrzymałe licówki, ponieważ wytrzymują około 2 lat. Są jednak idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają na razie środków na licówki porcelanowe czy kompozytowe. Licówki akrylowe są grubsze i bardziej widoczne od innych licówek, ale dzięki temu też tańsze.
Ile kosztują licówki na zęby?
Cena licówek jest oczywiście zależna od materiału, z którego są one wykonane. Najdroższe będą licówki porcelanowe. Ich koszt to od 700 do 1500 złotych za jeden ząb. Licówki kompozytowe będą nas z kolei kosztować od 250 do 400 złotych. Najtańsze licówki akrylowe to koszt 200 złotych za ząb. Oczywiście za ceną idzie też trwałość – najdroższe licówki posłużą nam przez długie lata, a te najtańsze będziemy musieli wymienić wcześniej.
Czy warto inwestować w licówki akrylowe?
Wszystko zależy od naszych finansów. Jeżeli mamy obecnie fundusze tylko na licówki akrylowe i bardzo przeszkadza nam stan naszego uzębienia, to jako rozwiązanie tymczasowe sprawdzą się one doskonale. Jeżeli z kolei możemy sobie pozwolić na droższe licówki, na przykład porcelanowe, to warto od razu zainwestować w ten produkt. Dzięki temu nie będziemy musieli wracać do gabinetu za 2 lata.