- Fizjoterapia uroginekologiczna - kiedy potrzebujesz wizyty u terapeuty?
- Problemy związane z nietrzymaniem moczu i obniżeniem mięśni dna miednicy - jak wygląda leczenie?
- Kiedy skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej - problemy po porodzie i cesarskim cięciu
- Związek fizjoterapeutów w Krakowie - do kogo warto się udać?
Fizjoterapia uroginekologiczna - kiedy potrzebujesz wizyty u terapeuty?
Zanim zapiszesz się na wizytę dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna. Przede wszystkim jest to dziedzina medycyny, która ma na celu wszczęcie profilaktyki, pełnej diagnostyki oraz postępowania leczniczego względem schorzeń układu rodnego i moczowego występującego poprzez nieprawidłowości w obrębie miednicy i jej dna. Zakres działań fizjoterapeuty uroginekologicznego może pomóc w takich dolegliwościach, jak obniżenie narządów rodnych, nietrzymanie moczu w chwili, gdy występują osłabione mięśnie dna miednicy, czy pogorszona sprawność narządów miednicy mniejszej.Wiele problemów może wynikać ze złego trybu życia, przebytych chorób, wzmożonego napięcia mięśniowego, czy w końcu przebytego porodu, po którym nie powróciła pełna sprawność, a kobieta odczuwa znaczny dyskomfort podczas codziennych czynności. Wiele z problemów można wyeliminować odpowiednimi ćwiczenia i profilaktyką, a ty znów poczujesz się dobrze we własnej skórze.
Problemy związane z nietrzymaniem moczu i obniżeniem mięśni dna miednicy - jak wygląda leczenie?
Głównym powodem, który powoduje wysiłkowe nietrzymanie moczu jest osłabienie mięśni w obrębie miednicy mniejszej. To dość powszechny problem, który dotyka wielu pań. Aby jemu zapobiec tak na prawdę w wielu przypadkach wystarczy wdrożyć odpowiednie ćwiczenia, które wzmocnią osłabione mięśnie i nauczą miednice pracy od nowa. Jest to swego rodzaju reedukacja, która musi być zastosowana by można było przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, który działa niemal automatycznie, a oddawanie moczu każdego dnia odbywa się mimowolnie.Dlaczego zatem ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty, a nie samemu w domowym zaciszu? Owszem w chwili, kiedy poznasz dokładne techniki oraz intensywność pracy, którą musisz włożyć w ćwiczenia, możesz wykonywać je samodzielnie, jednak zanim do tego dojdzie fizjoterapeuta uroginekologiczny musi dokładnie zbadać twój problem i dostosować typ ćwiczeń ich ilość oraz czas przerwy między poszczególnymi zadaniami, tak by miednica i jej mięśnie miały możliwość spokojnego powrotu do formy z zachowaniem właściwego czasu na regenerację. Ta sama sytuacja tyczy się wszystkich, którym towarzyszy nietrzymanie stolca, które jest częstym skutkiem niewłaściwej regeneracji tkanek po nacięciu krocza.
Niekiedy zdarza się, że same ćwiczenia mogą okazać się niewystarczające. Dzieje się tak, kiedy problem jest dużo głębszy i nie dotyczy wyłącznie osłabionych mięśni, ale również wypadających narządów. W takim przypadku konieczna będzie interwencja chirurgiczna, po której dopiero można udać się do specjalisty, który zadba o kondycję mięśni dna miednicy.