Uprawianie ziół na balkonie – jakie gatunki wybrać?
Uprawianie ziół na balkonie wcale nie jest skomplikowane. Świetnym rozwiązaniem umożliwiającym wygodną uprawę ziół na balkonie są drewniane zielniki na balkon.Poza tym kompozycje, wykonane z naszych ulubionych gatunków, świetnie również zdobią balkon. Zatem, co możemy zasadzić? Wśród najczęściej wybieranych opcji wyróżniamy: bazylię, kolendrę, cząber, rzeżuchę, rukolę, roszponkę, koper, czy pietruszkę naciową. Wszystkie te rośliny zaliczają się do jednosezonowych. Oprócz tego możemy zdecydować się na gatunki wieloletnie, w tym: rozmaryn, melisę, tymianek, estragon, lawendę, szałwię, lubczyk, miętę, kozieradkę, szczypiorek, czosnek i szalotkę. Oczywiście ta druga grupa, aby przetrwać do kolejnego roku wymaga zabezpieczenia przed mrozem.
Kiedy sadzimy zioła na balkonie?
Zwykle zioła zaczynamy sadzić w maju, kiedy istnieje już bardzo małe prawdopodobieństwo przymrozków. Co ważne, w sklepach ogrodniczych kupimy rozsady. To młode rośliny, które zostały wyhodowane z nasion w warunkach szklarniowych. Oprócz tego możemy sami je pozyskać z zeszłorocznych nasion. Sadzonki układamy zwykle w efektownych, drewnianych skrzynkach, lub doniczkach. Gdy zioła zaczną kwitnąć, stworzą niezwykle barwne i przy okazji ozdobne kompozycje.
Najważniejsze zasady pielęgnacji ziół na balkonie
Oto kilka najważniejszych zasad dotyczących pielęgnacji ziół na balkonie.
- Uprawianie ziół na balkonie rozpoczynamy od odpowiedniego ustawienia doniczek, skrzyni, czy mini szklarni. Zwykle kierujemy je na południe, ewentualnie południowy wschód, lub zachód.
- Rośliny wieloletnie powinny być odpowiednio zabezpieczone po sezonie. Jeśli zmarzną, prawdopodobnie już więcej nie zakwitną. Dlatego należy przenieść doniczkę, lub skrzynkę do chłodnego, ale widnego pomieszczenia, gdzie rośliny muszą przeczekać do wiosny.
- Większość ziół dobrze znosi suszę. Dlatego podlewanie powinno odbywać się w stopniu umiarkowanym i unikamy go w godzinach największego nasłonecznienia.
- Jeśli uznamy potrzebę stosowania nawozów, to konieczne są te bez chemii. W trakcie, stosujemy się do zaleceń, zamieszczonych przez producenta na opakowaniu nawozu.
- Warto również systematycznie podcinać zioła, dzięki czemu będą szybciej rosnąć.