Jedną z form terapeutycznych stosowanych w psychiatrii oraz psychologii jest psychoterapia indywidualna. Jej skuteczność w rozwiązywaniu problemów związanych ze zdrowiem psychicznym jest nieoceniona w wielu przypadkach. Dlatego też warto wiedzieć, na czym tak właściwie polega psychoterapia indywidualna, jakie zapewnia efekty oraz kiedy warto się na nią zdecydować.

Czym jest psychoterapia indywidualna, na czym polega i jakie efekty zapewnia?

Psychoterapia indywidualna zaliczana jest do jednej z metod leczenia zaburzeń dotyczących psychiki ludzkiej. Opiera się ona na indywidualnych spotkaniach, w których udział bierze osoba poszukująca pomocy pacjent oraz psychoterapeuta będący najczęściej psychologiem lub psychiatrą posiadającym odpowiednie wykształcenie. 

Tym, co daje psychoterapia indywidualna, jest przede wszystkim możliwość przeanalizowania występujących problemów oraz odnalezienie ich źródła, którym mogą być na przykład wyparte wspomnienia lub lęki. Stanowi ona także skuteczne narzędzie samorozwoju pozwalające na lepsze zrozumienie swoich zachowań i reakcji na określone sytuacje. Skorzystanie z pomocy w tej formie zapewnia więc możliwość obnażenia wadliwych wzorców oraz wypracowanie nowych, poprawnych postaw. Wszystko to odbywa się natomiast w bezpiecznym środowisku pod kontrolą specjalisty.

Jakie są rodzaje psychoterapii indywidualnej?

Psychoterapia indywidualna może być prowadzona w różnych nurtach, ze względu na które różni się ona stosowanymi przez psychoterapeutę metodami leczenia. Do ich głównych rodzajów zaliczyć można:

Dodatkowo tego typu forma leczenia problemów psychicznych może być także krótko- oraz długoterminowa. Kwestia ta ma wpływ między innymi na to, ile kosztuje psychoterapia indywidualna. W tym przypadku przy doborze jej rodzaju warto jednak nie kierować się ceną, a zaufać specjaliście, który jest w stanie ocenić, ile spotkań będzie niezbędnych dla uzyskania najlepszych rezultatów terapii. 

Jak wygląda psychoterapia indywidualna?

Bez względu na rodzaj psychoterapia indywidualna zawsze opiera się na spotkaniach jeden na jeden pacjenta oraz terapeuty. Jego rolą jest wspieranie pacjenta oraz prowadzenie go ku rozwiązaniom problemów natury psychicznej poprzez rozmowę i umiejętnie zadane pytania. Co ważne, psychoterapeuta podczas terapii nie poucza swoich pacjentów, nie daje im rad, ani nie ocenia ich. Dzięki temu mogą oni samodzielnie znaleźć źródła swoich problemów, budować na nowo swoje poczucie wartości i poprawne wzorce zachowań. 

Mówiąc o tym, jak wygląda psychoterapia indywidualna, nie można zapomnieć także, że osoby planujące jej rozpoczęcie muszą mieć świadomość tego, że w jej trakcie zachodzić będą różnorodne zjawiska. Wyróżnić wśród nich można między innymi powstanie więzi między pacjentem a psychoterapeutą, a także:

W przypadku kwestii formalnych warto z kolei wiedzieć, że każda psychoterapia wymaga zawarcia kontraktu między pacjentem a specjalistą. Jest on pewną formą dokumentu porządkującego jej przebieg i zawiera przede wszystkim:

Kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy psychoterapeuty?

Z terapii indywidualnej, jaką dla mieszkańców warszawskiego Mokotowa oferuje Ośrodek Terapeutyczna PoraDnia, w którym pracują doświadczeni specjaliści z zakresu psychologii i psychiatrii, prowadzący terapię w oparciu o założenia podejścia humanistycznego, warto skorzystać przede wszystkim podczas doświadczania kryzysu psychicznego w życiu osobistym. Dodatkowo ta forma pomocy jest także rozwiązaniem przeznaczonym między innymi dla osób:

Podsumowując, psychoterapia indywidualna jest jedną z metod leczenia wielu zaburzeń związanych z psychiką. Przy odpowiednim zaangażowaniu pacjentów cechuje się ona wysoką skutecznością. Dlatego też borykając się z jakimikolwiek problemami natury psychicznej, warto rozważyć skorzystanie z takiej formy pomocy.