Na czym polega psychoterapia rodzin?
Psychoterapia rodzin to forma pomocy psychologicznej dla członków rodziny. Terapia rodzinna jest nieoceniona wówczas, gdy członkowie rodziny nie są w stanie utrzymać zdrowych relacji. Powodów podjęcia się terapii może być wiele. Terapia rodzin to szereg spotkań, mających na celu wyłonienie podłoża problemów, konfliktów. Prawidłowa diagnoza, a więc sprawdzenie skąd wynikają trudności członków rodziny, jest kluczowa dla właściwej terapii rodzin. Psychoterapia rodzinna ma na celu pomóc rozwiązać istniejący problem podczas cyklu spotkań z wykwalifikowanym specjalistą. W terapii biorą udział często całe rodziny - rodzice, dzieci, dziadkowie. Każdy członek rodziny musi mieć możliwość wskazania swojego punktu widzenia. Na spotkaniach terapeutycznych panuje atmosfera zrozumienia i empatii, dzięki czemu możliwe jest dotarcie do sedna problemu i uporanie się z nim na dobre.
Terapia rodzinna - kiedy warto sięgnąć po pomoc?
Behawioralna terapia rodzinna będzie uzasadniona w sytuacji, gdy jeden lub wielu członków rodziny charakteryzują zaburzenia zachowania. Mogą być to problemy takie jak: zaburzenia odżywiania, zachowania opozycyjno-buntownicze, uzależnienia, depresja, zaburzenia osobowości czy nerwice. Wszystkie te sytuacje to dobre przesłanki by sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Psychoanalityczna terapia rodzinna sprawdzi się również w przypadku problemów natury emocjonalnej, które często dotyczą dzieci i młodzieży. Spotkania terapeutyczne przyniosą pozytywny skutek podczas rodzinnych konfliktów. Sprawdzą się również gdy członków rodziny dotknie śmierć bliskiej osoby. Psycholog rodzinny pomoże przejść przez trudny okres żałoby. W spotkaniach rodzinnych szczególnie ważna jest szczerość. Na terapię rodzin decyduje się coraz więcej osób, co świadczy o jej dużej skuteczności.
Decydując się na sesje terapeutyczne warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Terapia będzie przynosić satysfakcjonujące rezultaty, tylko wtedy gdy członkowie rodziny zaufają terapeucie. Relacje rodzinne są bardzo istotne, dlatego należy reagować dopóki nie jest na to za późno.