Kilka słów o stylu retro
Retro to styl nawiązujący do trendów z przeszłości, na ogół z lat 50., 60., 70. i 80. XX wieku. W modzie charakteryzuje się wyrazistymi kolorami, mocnymi wzorami oraz wykorzystywaniem typowych dla danej epoki fasonów i dodatków. Są to na przykład spódnice ołówkowe, spodnie dzwony, duże bomberki, marynarki z szerokimi ramionami, klasyczne jeansy czy buty na platformach. Obecnie moda na styl retro przeżywa prawdziwy rozkwit. Nie polega jednak na biernym odtwarzaniu stylizacji sprzed lat, ale na łączeniu elementów z różnych epok według własnego, niepowtarzalnego pomysłu.
Styl retro w branży ślubnej
Styl retro jest uwielbiany przez branżę ślubną. Pozwala zorganizować rzeczywiście niebanalną i klimatyczną ceremonię zaślubin. Aby osiągnąć zamierzony efekt, każdy aspekt uroczystości powinien nawiązywać do wybranych trendów z przeszłości: od dekoracji sali, przez oprawę muzyczną i menu, po stylizacje pary młodej i wszystkich gości. W kwestii ubioru przyszła panna młoda ma naprawdę ogromne pole do popisu, ponieważ może szukać inspiracji zarówno wśród klasycznie eleganckich kreacji z lat 50. i 60. XX wieku, jak również cofnąć się do okresu dwudziestolecia międzywojennego, gdy w modzie ślubnej królowały bogato zdobione suknie. Charakterystyczne dla ślubów w stylu retro są szykowne dodatki w stylu glamour (rękawiczki, tiary, koronki, kapelusze, jedwabne pończochy, szpilki) oraz motywy kwiatowe. Kwiaty można zaprosić na swoją uroczystość pod wieloma postaciami: dekoracji sali i stołów, zdobień na sukience czy dodatków, np. biżuterii lub ozdób do włosów.
Suknia ślubna retro buduje klimat przeszłości
Niezwykle kobieca, elegancka i oryginalna kreacja panny młodej jest jednym z najważniejszych elementów uroczystości w stylu retro. Suknia ślubna retro, bez względu na to, do którego okresu nawiązuje, powinna być bardzo szykowna, uszyta z najwyższej jakości, szlachetnych i delikatnych materiałów (jedwab, koronki, tiule), wykończona z rzemieślniczą precyzją oraz perfekcyjnie dopasowana do sylwetki panny młodej. Niektóre salony sukien ślubnych i pracownie krawieckie tworzą całe kolekcje w klimacie retro, inspirowane modą ślubną z lat 20., 30., 40. i 50., jednak w zdecydowanie unowocześnionym, lżejszym i praktyczniejszych wydaniu. Do wyboru pozostają różne fasony, długości, wzory i kolory. Dzięki temu każda panna młoda może znaleźć wymarzoną sukienkę retro dla siebie, a styl ten fascynuje również młode kobiety i osoby lubiące współczesną modę. Ogromną zaletą sukni ślubnych retro są wysokie walory estetyczne. Zdobione kryształkami, perełkami, misternie utkanymi koronkami i innymi zdobieniami, nie potrzebują już wzbogacania za pomocą wielu wyrazistych, błyszczących akcentów. Oczywiście do sukni retro można dobrać dodatki nawiązujące do mody z danego okresu, np. zamszowe szpilki z kokardką. Poczujesz się naprawdę wyjątkowo i wyrazisz swoje unikatowe upodobania modowe.
Suknia ślubna retro i wesele w stylu retro – wybór nie dla każdego?
Należy pamiętać, że organizacja ślubu i wesela w stylu retro bywa trudna i kosztowna. Wymaga uwagi i staranności w planowaniu każdego aspektu uroczystości. Czasem trzeba mocno się nagimnastykować, by znaleźć odpowiednie miejsce i wprowadzić do niego ducha przeszłości. Stosunkowo drogie są suknie ślubne w stylu retro - głównie ze względu na miarowe, ręczne szycie, szlachetność użytych materiałów, ilość i złożoność zdobień oraz doskonale przemyślane wzornictwo. Takiej sukienki raczej nie kupuje się gotowej. Z drugiej strony, jeśli nie zależy Ci na nazwisku znanego designera na metce i znajdziesz dobrą pracownię krawiecką, możesz spokojnie zmieścić się w budżecie 4000-5000 zł. I to bez żadnych ustępstw względem jakości odszycia i tkanin czy niepowtarzalności projektu.