Ból gardła to powszechny powód zgłaszania się pacjentów do lekarzy rodzinnych. Ten o charakterze ostrym ma zwykle związek z zapaleniem wywołanym infekcją wirusową lub bakteryjną. Natomiast ten przewlekły mogą wywołać również inne czynniki. Warto więc wiedzieć, jak zapobiegać tej dolegliwości, by zwykły ból nie przerodził się w uciążliwy objaw.

Co powoduje przewlekłe zapalenie błony śluzowej gardła?

Gardło jest pośrednio i bezpośrednio narażone na kontakt ze światem zewnętrznym. To dlatego jest też podatne na szkodliwe działanie czynników fizycznych, chemicznych i biologicznych, które mogą powodować podrażnienie jego błony śluzowej i uporczywy ból [1].

Przyczynami powstawania przewlekłego zapalenia gardła mogą być:

Objawy przewlekłego zapalenia gardła

Objawy zapalenia gardła o charakterze przewlekłym zależą od typu choroby. Proste przewlekłe zapalenie gardła to przede wszystkim uczucie tkwiącej w gardle przeszkody, kuli i ucisku. Towarzyszą im częste odkrztuszanie zalegającej wydzieliny oraz napady kaszlu. Nie obserwuje się objawów ogólnych, a miejscowe dają o sobie znać okresowo [2].

W przypadku zapalenia zanikowego, które pojawia się głównie u osób starszych, objawy nasilają się, gdy chory jest narażony na suche i gorące powietrze. Inną charakterystyczną cechą tej formy zapalenia gardła jest zaczerwienienie lub przekrwienie błony śluzowej oraz zaleganie gęstej wydzieliny na tylnej ścianie gardła. Często chorzy wybudzają się w nocy, bo jej obecność utrudnia oddychanie [2].

Zapalenie o charakterze przerostowym ma objawy podobne do zapalenia prostego. Dodatkowo można zaobserwować pogrubienie i zaczerwienienie błony śluzowej oraz powiększone grudki chłonne na tylnej ścianie gardła [2].

Jak zapobiegać przewlekłemu zapaleniu gardła?

Czy można ograniczyć ryzyko wystąpienia przewlekłego zapalenia gardła? Tak. Ważne jest przede wszystkim ustalenie przyczyny, która powoduje przewlekły stan zapalny gardła. Wyeliminowanie szkodliwego czynnika może ograniczyć powstawanie przykrych dolegliwości [2].

Można wykorzystać również inne praktyczne wskazówki.

Przy przewlekłym zapaleniu gardła zaleca się leczenie objawowe. W celu zahamowania rozwoju infekcji i stanu zapalnego można stosować lek Chlorchinaldin [3]. Ważne są również inhalacje, które nawilżają wysuszoną błonę śluzową. W przypadku zapalenia zanikowego można miejscowo stosować roztwór jodyny, a przy zapaleniu przerostowym roztwór azotanu srebra [2].

Warto mieć na uwadze, że proces leczenia przewlekłego zapalenie gardła jest dość długi. Czasami trwa nawet kilka tygodni. Poza tym objawy tego stanu lubią zanikać i pojawiać się okresowo. Dlatego uporczywy i długotrwały ból gardła oraz uczucie ucisku należy skonsultować na wizycie u lekarza rodzinnego lub laryngologa.

Opracowano na zlecenie partnera Chlorchinaldin

Bibliografia:

[1] Latkowski, B., Czynniki zewnętrzne a przewlekłe zapalenie gardła i krtani, 1982, Notatki Płockie. Kwartalnik Towarzystwa Naukowego Płockiego, 27(1 (110), s. 41-42.

[2] Zagor M. i in., Ostre i przewlekłe zapalenie gardła, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/179684,ostre-i-przewlekle-zapalenie-gardla (dostęp: 16.08.2023)).

[3] Witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl/chlorchinaldin-vp/