Styl skandynawski jest jednym z najpopularniejszych sposobów aranżacji wnętrz. Choć dziś można uznać, że największą świetność ma sobą, niewątpliwie przeszedł do kategorii ponadczasowych klasyków. Ten minimalistyczny, a zarazem przytulny styl wnętrzarski doskonale sprawdza się u osób lubiących subtelne rozwiązania, ale pokochają go także osoby, które szukają uniwersalnej bazy do regularnych metamorfoz wnętrza. Odkryj wnętrza w stylu skandynawskim i poznaj je bliżej!

Czym wyróżniają się wnętrza w stylu skandynawskim?

Wnętrza w stylu skandynawskim mają swoich zwolenników na całym świecie. Minimalizm oraz delikatność w połączeniu z naturalnymi materiałami i mocnym akcentem na oświetlenie tworzą doskonałą kompozycję, która po prostu nie wychodzi z mody! Jeśli chcesz poznać także inne style wnętrzarskie i odkryć, który z nich jest dla Ciebie, zajrzyj na https://wnetrzadlaciebie.com/. Przejdźmy jednak do cech charakterystycznych skandynawskiego wystroju, dzięki którym z łatwością wprowadzisz go do swojego domu!

Jasne i neutralne odcienie

Wnętrza skandynawskie mocno wyróżniają się swoją harmonijnością, na którą ogromny wpływ mają zastosowane jasne i neutralne kolory. Ściany zazwyczaj są pomalowane na biało, delikatne odcienie szarości lub beżu, co sprawia, że pomieszczenia wydają się przestronne i pełne światła. Neutralne tony można zauważyć także na meblach i dodatkach, dzięki czemu z tego połączenia powstaje prawdziwie minimalistyczna kompozycja. Szare, beżowe, brązowe i kremowe odcienie idealnie łączą się z czernią i bielą. 

Niektórzy traktują te barwy jako bazę i decydują się na wprowadzenie do wnętrza silniejszego akcentu kolorystycznego, co dodaje wnętrzom w stylu skandynawskim oryginalności. Taki odcień może znaleźć się np. na poduszkach dekoracyjnych, dywanie czy zasłonach. Ważne jednak, aby nie przesadzić z jego ilością, gdyż wtedy pomieszczenie może zatracić swój spokojny skandynawski klimat.

Minimalizm

We wnętrzach w stylu skandynawskim na próżno szukać przepychu i nadmiaru – dodatków czy kolorów, a za jeden z jego głównych filarów uznawany jest minimalizm. Wnętrza są proste, harmonijne i funkcjonalne, dzięki czemu wydają się bardziej uporządkowane i panuje w nich wrażenie spokoju. Meble i dekoracje są wybierane starannie, aby były przydatne, a nie tylko zajmowały miejsce. Dlatego właśnie wnętrza w stylu skandynawskim często mają puste przestrzenie, np. między meblami, co doskonale wpisuje się w minimalistyczną ideę funkcjonalności.

Naturalne materiały

W skandynawskich wnętrzach często wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak drewno i kamień. Drewniane podłogi i meble wprowadzają do pomieszczeń ciepły i przytulny klimat, a kamień może być używany w kuchniach i łazienkach. Bardzo charakterystyczne dla skandynawskich mebli wypoczynkowych, np. foteli czy sof, jest wykorzystanie wysokich drewnianych nóżek – to właśnie one idealnie wpisują się w oryginalny skandynawski wystrój.

Akcent na światło

Wnętrza w stylu skandynawskim często wyposażone są w kilka rodzajów oświetlenia, takich jak: lampy wiszące, stojące, świeczniki i kinkiety. Choć w dużej mierze bazują na naturalnym świetle, które dodaje pomieszczeniom przestronności, to sztuczne pozwala wprowadzić do nich przytulny i otulający klimat. Oświetlenie pełni nie tylko rolę funkcjonalną, ale jest również elementem dekoracyjnym, który może zachwycać swoją prostotą i minimalizmem.

Praktyczny i funkcjonalny wymiar wnętrza

Skandynawski design kładzie duży nacisk na funkcjonalność. Meble i rozwiązania przestrzenne są zazwyczaj projektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni (co jest szczególnie ważne w mieszkaniach o małym metrażu). Dlatego przed zakupem wyposażenia do wnętrz skandynawskich, zawsze należy przemyśleć wymiar praktyczny poszczególnych elementów.

Wnętrza w stylu skandynawskim to połączenie funkcjonalności i przytulności. Te harmonijne pomieszczenia wyróżniają się jasnymi kolorami, minimalizmem, naturalnymi materiałami i starannie dobranymi detalami. Ponadczasowość tego stylu sprawia, że od lat jest chętnie wybierany do mieszkań i domów wśród osób szukających spokoju także w zajmowanej na co dzień przestrzeni.