Jak oszczędzać energię elektryczną zimą? Skuteczne strategie pozwalające ograniczyć zużycie prądu
Rosnące ceny energii elektrycznej nikogo nie napawają optymizmem. Zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy domowy budżet jest dodatkowo obciążany kosztami ogrzewania, możesz szczególnie odczuć ich negatywny wpływ na stan finansów. Zamiast jednak popadać w przygnębienie, skup się na tych obszarach, na które masz wpływ. Jednym z nich jest obniżenie zużycia prądu.
Istnieją różne strategie, dzięki którym możesz skutecznie ograniczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną zimą, a tym samym zmniejszyć rachunki. Część z nich możesz wdrożyć praktycznie od zaraz. Inne wymagają nieco więcej czasu lub zaangażowania środków finansowych. Wszystkie jednak przynoszą wymierne rezultaty. Co dokładnie możesz zrobić, aby ograniczyć zużycie prądu?
Zrewiduj codzienne nawyki
Zmiana przyzwyczajeń w zakresie konsumpcji prądu nic nie kosztuje, a pozwala skutecznie ograniczyć jego zużycie. W rezultacie pozytywnie wpływa na stan domowych finansów. Jeżeli więc chcesz oszczędzić energię elektryczną, uważnie przyjrzyj się temu, jak na co dzień nią gospodarujesz, i szukaj cięć, gdziekolwiek się da.
Oto co możesz zrobić, aby ograniczyć konsumpcję prądu:
- Wyłączaj światło w pomieszczeniach, gdy w nich nie przebywasz
- Odłączaj sprzęty od zasilania, jeśli z nich nie korzystasz
- Używaj pokrywek podczas gotowania
- Wybieraj ekologiczne programy prania i zmywania
Skala oszczędności uzyskanych w związku ze zmianą codziennych nawyków może być różna. Im więcej zasad racjonalnego wykorzystywania energii elektrycznej w domu lub mieszkaniu wdrożysz, tym większe zyski osiągniesz.
Zastanów się nad zmianą taryfy prądu
Możesz ograniczyć konsumpcję prądu, a i tak stosunkowo niewiele zaoszczędzić, jeżeli Twoja taryfa energetyczna nie będzie odpowiadać stylowi życia, jaki prowadzisz. Dobra wiadomość jest taka, że za zmianę planu taryfowego nie musisz nic płacić. Żeby jednak była ona opłacalna, musisz dobrze dobrać sposób rozliczania się ze sprzedawcą energii.
Odbiorcy indywidualni mają do wyboru różne taryfy prądu, w tym jednostrefową G11 i dwustrefową G12. To, na którą z nich się zdecydujesz, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb energetycznych. Z tego względu dobrze je przeanalizuj, a następnie wybierz odpowiadający im plan taryfowy.
Jeżeli zależy Ci na jak największych oszczędnościach, możesz zmienić swój rytm dnia, tak aby zużywać prąd głównie w godzinach, kiedy w danej taryfie jest on najtańszy. W tym celu uruchamiaj energochłonne sprzęty np. późnym wieczorem, a prace porządkowe wykonuj w weekendy, jeżeli płacisz wtedy najmniej za energię.
Nie zwlekaj z wymianą przestarzałego AGD
Jeżeli nosisz się z zamiarem wymiany przestarzałych sprzętów AGD i masz na to zaoszczędzone środki, nie czekaj do wiosny, lecz zrób to jeszcze w sezonie zimowym. Pamiętaj jednak, że aby zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, musisz kupić urządzenia, które konsumują mniej prądu niż dotychczas wykorzystywane modele.
Z tego względu przy wyborze sprzętu sprawdź nie tylko to, czy odpowiada on Twoim potrzebom i możliwościom finansowym, ale również, jaką ma klasę energetyczną. Najmniej prądu pobierają urządzenia w klasie A+++.
Na zakupie mniej energochłonnego AGD możesz zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych w skali roku. Wydaje się niewiele? Biorąc pod uwagę fakt, że są to sprzęty kupowane najczęściej na lata, w ogólnym rozrachunku ich wymiana pozwala uzyskać oszczędności rzędu kilkuset złotych.
Ogrzewanie elektryczne – jak ograniczyć zużycie prądu?
W gospodarstwach domowych, które wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania nieruchomości, zima jest szczególnie trudnym okresem pod względem finansowym. Jeżeli chcesz ograniczyć wiążące się z produkcją ciepła zużycie prądu, nie możesz popadać w bierność. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zaoszczędzisz energię elektryczną nawet pomimo sezonu zimowego.
- Zmniejsz temperaturę
Obniżenie temperatury o 1 st. C pozwala zaoszczędzić od 5 do 8 proc. energii elektrycznej w każdym pomieszczeniu.
- Wietrz pomieszczenia z rozsądkiem
Zimą unikaj przeciągów, gdyż prowadzą do szybkiego wychłodzenia wnętrz. Zanim otworzysz okno, wyłącz grzejnik. Wietrz pomieszczenie krótko, lecz intensywnie – kilkukrotnie w ciągu dnia otwieraj okno na oścież na 3-5 minut. Dzięki temu wpuścisz świeże powietrze, a jednocześnie nie doprowadzisz do strat ciepła zakumulowanego w ścianach i meblach.
- Zrób przemeblowanie
Jeżeli meble zasłaniają grzejnik, zmień ich lokalizację. Dzięki temu zadbasz o prawidłową dystrybucję ciepła w pomieszczeniu.
- Przełącz okna w tryb zimowy
Nawet najbardziej rozsądne korzystanie z ogrzewania elektrycznego na niewiele się zda, jeśli ciepło będzie uciekać przez nieszczelne okna. To, że zimne powietrze przedostaje się przez nie do środka, a ciepłe wypływa na zewnątrz, nie musi oznaczać konieczności ich wymiany. Być może wystarczy je przełączyć w tryb zimowy.
Polega to na odpowiednim ustawieniu metalowych bolców w skrzydłach okien, a konkretnie przekręceniu ich w taki sposób, aby grubsza strona każdego bolca była skierowana w stronę wnętrza. Zwiększa to docisk uszczelek i sprawia, że przez okna ucieka mniej ciepłego powietrza.
Zimą wysokie rachunki za prąd mogą szczególnie dawać się we znaki. Na szczęście istnieje wiele strategii oszczędzania energii elektrycznej, które możesz wdrożyć, aby ograniczyć swoje zobowiązania finansowe. Obejmują one szereg działań, takich jak rewizja codziennych nawyków czy też zmiana taryfy prądu, które nic nie kosztują, a przynoszą rezultaty.