W jaki sposób można usunąć tatuaż?
W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy usuwanie tatuażu wykonywane jest przy użyciu lasera. Ta metoda pozbywania się niechcianej ozdoby ze skóry jest jedną z najnowocześniejszych, a przy tym najskuteczniejszych i obarczonych najmniejszym ryzykiem powikłań.
W jaki sposób przebiega zabieg? Pierwszym krokiem procedury jest konsultacja medyczna. Tylko doświadczony lekarz medycyny estetycznej może zakwalifikować pacjenta do laseroterapii, a następnie przeprowadzić ją w sposób bezpieczny. Na tym etapie wykluczane są przeciwwskazania do wykonania zabiegu, do których należą m.in. ciąża i laktacja, świeża opalenizna czy choroby dermatologiczne.
Laseroterapię zwykle przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Dla zwiększenia kojącego efektu często używa się również aparatu do krioterapii, który schładza skórę pacjenta tak, aby ukłucia lasera były jak najmniej odczuwalne. Dla zapewnienia bezpieczeństwa, w przypadku zabiegów wykonywanych w okolicach oczu stosuje się również okulary podpowiekowe.
Zabieg właściwy polega na przesuwaniu nad wytatuowanym miejscem głowicy specjalistycznego urządzenia. Emituje ona wiązki laserowe, które docierają do pigmentu umieszczonego pod skórą, rozbijając jego cząsteczki na mniejsze kawałki. Pobudza to organizm do ich zmetabolizowania.
Jaka jest skuteczność laserowego usuwania tatuażu?
Laserowe usuwanie tatuażu może zostać wykonane na każdym typie skóry i przy każdym rodzaju pigmentu. Skuteczność zabiegu jest jednak zależna od wielu czynników, do których należą m.in.:
- kolor barwnika i jego skład chemiczny,
- głębokość, na jakiej umieszczony jest tusz,
- rozległość tatuażu i jego lokalizacja na ciele,
- indywidualne cechy skóry pacjenta.
To, czy tatuaż może zostać całkowicie usunięty, zależy również od rodzaju sprzętu zastosowanego do jego usunięcia. Wybierając gabinet medycyny estetycznej warto zwrócić uwagę, czy wykorzystywane w nim urządzenia są wysokiej klasy i najnowszej generacji. Należy również upewnić się, że zatrudniony w danej klinice personel ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w branży medycznej. Pacjentów z okolic Bydgoszczy i Częstochowy zapraszamy do Bieńkowscy Clinic.
Laserowe usuwanie tatuażu zwykle wymaga przeprowadzenia kilku lub kilkunastu sesji zabiegowych. Największą rolę odgrywa tutaj wielkość wzoru i głębokość osadzenia pigmentu. W przypadku delikatnych makijaży permanentnych często wystarczające są zaledwie jedno lub dwa powtórzenia. Barwnik znajdujący się pod skórą jest stopniowo usuwany przez organizm, a skóra pacjenta musi mieć czas na regenerację. Z tego powodu sesje laseroterapii przeprowadza się zwykle w odstępach 6-8 tygodni.
Czy po laserowym usuwaniu tatuażu zostaje blizna?
Usuwanie tatuażu jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym. Jeżeli laseroterapię wykonuje wykwalifikowany i doświadczony specjalista korzystający z profesjonalnego sprzętu, nie powinny po niej pozostawać blizny.
Istnieją natomiast inne skutki uboczne, które mogą pojawić się po opuszczeniu gabinetu medycyny estetycznej. Skóra po laseroterapii zwykle jest podrażniona i zaczerwieniona, nierzadko pojawia się też miejscowy obrzęk. Efekty te ustępują zwykle samoistnie w ciągu kilku dni po zabiegu.
Lekarz medycyny estetycznej przedstawia pacjentowi zalecenia, których przestrzeganie może przyspieszyć proces gojenia i złagodzić związane z nim niedogodności. Wskazania te obejmują zazwyczaj szczególną dbałość o higienę w miejscu zabiegowym oraz stosowanie przepisanych maści i kremów. W przypadku zabiegów wykonywanych nowoczesnymi laserami pikosekundowymi dolegliwości pozabiegowe są znacznie łagodniejsze niż przy zastosowaniu urządzeń starszego typu.
Zapraszamy na zabiegi również do Bieńkowscy Clinic w Częstochowie.