Czesi, lato plus Adriatyk – dla Michala Viewegha, jednego z najlepszych współczesnych czeskich pisarzy, to idealny przepis na słodko-gorzką komedię.
Niewymuszony, szczery śmiech, umiarkowanie dozowane dawki absurdu i bezroski klimat wakacyjnej wyprawy nad Adriatyk – to smaczki i uczucia, które towarzyszą lekturze książki „Wycieczkowicze” Michala Viewegha.
Co może przydarzyć się ekscentrycznemu małżeństwu, studentkom szukającym przygód, posłowi z rodziną, parze gejów, nierozgarniętej agentce biura podróży oraz zagubionemu nastolatkowi podczas banalnej wakacyjnej wyprawy? Viewegh zręcznie splata ze sobą historie życiowe wczasowiczów, wikłających się podczas urlopu w kolejne absurdalne sytuacje. Swych rodaków ukazuje w sposób ironiczny, ale i pełen czułości.
Melancholijno-groteskowy klimat, barwne postacie, wspaniały humor i ostatecznie optymistyczne przesłanie – Wycieczkowicze Viewegha to doskonały przykład współczesnej czeskiej prozy
Michal Viewegh (1962) – jeden z najbardziej popularnych współczesnych pisarzy czeskich, autor kilkunastu powieści, z których w Polsce ukazały się: Cudowne lata pod psem, Powieść dla kobiet, Wychowanie dziewcząt w Czechach, Sprawa niewiernej Klary oraz Zapisywacze ojcowskiej miłości. Viewegh bywa także publicystą oraz scenarzystą filmów na motywach własnych książek. Powieść Wycieczkowicze ukazała się w Czechach w 1996 roku, na jej podstawie powstała sztuka teatralna, a w 2007 roku film w reżyserii Jiřiego Vejdelka.