GPS w samochodzie nikogo już nie dziwi. Urządzenia nawigacji satelitarnej mogą towarzyszyć nam także podczas wycieczek górskich, rowerowych, wodnych czy treningów. Trzeba jednak korzystać z tych urządzeń rozsądnie!
Urządzenia nawigacji satelitarnej decydują o naszym komforcie i bezpieczeństwie nie tylko podczas pracy, ale także w czasie wolnym.
Jakość urządzenia GPS, z którego korzystamy podczas wycieczki pieszej lub rowerowej ma podstawowe znaczenie, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.
Poruszanie się po terenie otwartym podczas turystyki pieszej czy rowerowej z urządzeniami GPS to zupełnie inna dziedzina nawigacji, niż w przypadku jazdy samochodem po drogach utwardzonych.
W terenie otwartym często nie możemy liczyć ani na pomoc przypadkowego przechodnia, ani na tablice informacyjne. Musimy wówczas opierać się na niezawodnych danych (np. z odbiornika GPS). Odbiornik GPS musi być także przystosowany do pracy w trudnych, a czasem wręcz skrajnych warunkach.
Komentarz Rafała Chrustka z Grupy Podhalańskiej GOPR:
Outdoor`owe odbiorniki Garmin, z których korzysta GOPR są testowane, posiadają hologram i spełniają najważniejsze parametry pracy w trudnych warunkach. W górach temperatury bywają często niezwykle skrajne, zaś poziom wilgotności jest wysoki. To wprost zabójczy wpływ na urządzenia elektroniczne. Pierwsza i podstawowa zasada w korzystaniu z odbiorników GPS w terenie otwartym to zasada ograniczonego zaufania. Należy przede wszystkim kontrolować sposób, kierunek i teren w jakim się poruszamy, a odbiornik ma nas jedynie upewniać w przekonaniu, że poruszamy się poprawnie. Jest to szczególnie ważne przy eskapadach w góry, gdzie nawigacja musi w sobie zawierać nie tylko kierunki, prędkości, zwroty itp., ale także (a może zwłaszcza) układ terenu (np. strome zbocza, czy urwiska), warunki w okolicy (np. obszary zagrożone zejściem lawiny). Wszystko to skłania do stwierdzenia, że odbiornik GPS w górach, czy w innym terenie otwartym należy używać w sposób przemyślany i rozsądny. Przede wszystkim należy nie dopuszczać do sytuacji, w której to odbiornik zabiera nas na spacer, co wbrew pozorom dość często się zdarza. Pamiętajmy także o innych istotnych aspektach urządzeń: czas pracy na 1 komplecie baterii, odporność na wstrząsy, czy też komfort obsługi lub ergonomia urządzenia. Nieprzestrzeganie wymienionych warunków może doprowadzić do sytuacji, w której odbiornik przestanie funkcjonować w najmniej oczekiwanym krytycznym momencie. Wówczas przyjazne i wygodne urządzenie może przerodzić się w przekleństwo całej eskapady. Zwróćmy także szczególną uwagę na mapę zainstalowaną w naszej nawigacji . Dobrze wykonana (precyzyjna i bogata w informacje) mapa elektroniczna w odbiorniku jest niezwykle wygodna podczas wycieczki i w 99% przypadków przeprowadzi nas do celu szybko, sprawnie i bezpiecznie. Mapa wykonana niepoprawnie (zawierająca istotne błędy, lub niedokończona dla wybranych obszarów, itp.) może być nie tylko powodem zdenerwowania i zmęczenia, ale w pewnej grupie przypadków może być przyczyną poważnych problemów, z tragedią włącznie. Znamy przypadki w których odbiornik wyłączył się (wyczerpane baterie) w takim momencie, że bez pomocy GOPR mogłoby dojść do tragedii. Reasumując: mapa w odbiorniku (precyzyjna, wiarygodna, kompletna) - jak najbardziej tak, ale przede wszystkim mapa i kompas w plecaku oraz rozsądek i wiedza w głowie
Obecnie w Polsce jedyną marką posiadającą urządzenia w 5 segmentach: samochodowym, turystycznym, morskim, lotniczym oraz nawigacji do telefonów komórkowych jest Garmin.
W trosce o bezpieczeństwo od 1989 r. Garmin dostarczył klientom ponad 30 milionów urządzeń nawigacyjnych, zarejestrował ponad 370 patentów oraz sprawił, że technologia GPS przestała kojarzyć się z wyposażeniem wojskowym i stała się pomocna w życiu codziennym.
Urządzenia GPS Garmin od lat są rekomendowane i doceniane przez ekspertów, ratowników GOPR i znanych sportowców. Wyłącznym importerem urządzeń Garmin na polski rynek jest firma Excel Systemy Nawigacyjne. -=-