Słynny amerykański dziennikarz Carl Bernstein bierze na warsztat postać byłej pierwszej damy Stanów Zjednoczonych, jej karierę polityczną i życie prywatne. W tworzeniu wnikliwego portretu pomaga mu dwustu rozmówców, przyjaciół, ale i wrogów Hillary Clinton.
Opisuje ogromny wpływ wiary, ważną postać ojca, sukcesy i klęski oraz burzliwe małżeństwo z Billem Clintonem. Bernstein wykorzystuje także zapisy szczerych wypowiedzi uczestników kampanii prezydenckiej z 1992 roku, sporządzone przez Diane Blair, najlepszą przyjaciółkę Hillary.Nowe źródła informacji i nowe spojrzenie na senator z Nowego Jorku dają rzetelny i dogłębny obraz kobiety, która stanęła do walki o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Bernstein opisuje proces kształtowania się osobowości Hillary. Poznajemy jej pozornie sielankowe dzieciństwo na Środkowym Zachodzie (z opiekuńczą matką i rygorystycznym ojcem), wczesny rozwój głębokiej religijności, ciekawość rozbudzaną przez nauczycieli oddanych swemu zajęciu, kontakt z Martinem Lutherem Kingiem, doświadczenie fermentu lat sześćdziesiątych, a przede wszystkim chęć zmieniania świata. Pokochawszy Billa Clintona, porzuciła marzenia o samodzielnej karierze w Nowym Jorku lub Waszyngtonie, wiążąc swój los z jego przyszłością w Arkansas.
Bernstein ujawnia zdumiewającą często dynamikę związku Clintonów i wielki wpływ Hillary na triumfy i porażki Billa na stanowisku gubernatora i prezydenta. Pozwala także dostrzec zarówno jej talenty polityczne, jak i ślepe plamki - zwłaszcza podejrzliwość w stosunku do prasy i nieumiejętność współpracowania z nią oraz jawną wrogość okazywaną opozycji, co utrudniło jej start w stolicy. Bernstein ponadto odsłania jej rolę w skandalach Whitewater, Troopergate oraz Travelgate i pomaga zrozumieć, dlaczego próba reformy systemu opieki zdrowotnej zakończyła się fiaskiem. Widzimy, jak w chaosie emocjonalnym i politycznym towarzyszącym aferze Lewinsky Hillary, choć bardzo zraniona i rozgniewana, stoi przy mężu, budząc wielką falę sympatii Amerykanów, którzy wcześniej traktowali ją z rezerwą. Między innymi dzięki temu znalazła się w Senacie, gdzie mogła wykorzystać opanowane wcześniej lekcje polityki.