Na czym polega trening interpersonalny i czym właściwie różni się od tradycyjnej terapii? Czy jest to propozycja skierowana do ściśle określonej grupy osób? Co przemawia za przeprowadzeniem treningu w formie niedyrektywnej?

  Na te i inne pytania odpowiadają autorzy pracy zbiorowej Trening interpersonalny. Psychoterapeuci i trenerzy psychologiczni wprowadzają w arkana tej specyficznej formy uczenia się i nabywania nowych umiejętności, tj. werbalizacji własnych emocji, wchodzenia w interakcje z innymi czy pracy w zespole. Trening interpersonalny ukazany jest „od kuchni”. W czasie kursu, prowadzonego przez psychologów i psychoterapeutów, uczestnicy mimowolnie zaczynają odgrywać poszczególne role grupowe. Nieoczekiwanie, ku własnemu nawet zdumieniu, przyjmują postawę lidera, kamikadze lub kozła ofiarnego.  Jednocześnie formuje się grupa jako taka: powstaje zespół indywidualistów, wspólnotowców, złączonych przeszłością bądź demokratycznych centralistów.

Trening interpersonalny to propozycja niezwykle atrakcyjna zarówno dla tych, którzy zamierzają poszerzyć swoje kwalifikacje, jak tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o sobie. Na eksperyment psychologiczny warto się jednak dobrze przygotować – właśnie poprzez odpowiednią lekturę.



Krzysztof Jedliński – superwizor treningu psychologicznego i psychoterapeuta z trzydziestopięcioletnim stażem, prowadzi treningi, szkolenia i terapię w warszawskim Ośrodku INTRA. Pracował naukowo w Akademii Medycznej – obronił doktorat z psychiatrii społecznej. Był redaktorem miesięcznika „Charaktery” (obecnie w radzie naukowej). Prowadzi wykłady z podstaw psychoedukacji w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor książek Nie dać się upokorzyć (1996) i Jak rozmawiać z tymi, co stracili nadzieję (1997). Mieszka w Warszawie.


Lucyna Golińska – superwizor treningu psychologicznego i psychoterapeuta. Profesor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego, kieruje Zakładem Psychologii Osobowości i Różnic Indywidualnych. Autorka książek: Temperamentalne uwarunkowania percepcji społecznej (1993), Złość (1995), Emocje: przyjaciel czy wróg (2002) Pracoholizm. Uzależnienie czy pasja (2008). Mieszka w Łodzi.


Mariola Karczewska-Kott – trener psychologiczny i psychoterapeuta. Zajmuje się problemami dzieci i młodzieży w Punkcie Konsultacyjnym dla Ofiar Przemocy Domowej. Prowadzi także grupę wsparcia dla dorosłych pochodzących z rodzin alkoholowych. Mieszka w Ełku.


Danuta Łabędź – trener psychologiczny i psychoterapeuta z osiemnastoletnim stażem. Od 1996 roku prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Zabrzu. Od 2005 roku współpracuje z Ośrodkiem Leczenia Nerwic i Zaburzeń Jedzenia „Dąbrówka” w Gliwicach. Mieszka w Gliwicach.


Teresa Ossowska – psychoterapeuta. Specjalizuje się w terapii zaburzeń somatycznych i psychicznych. Pracuje metodami ericksonowskimi, metodą ustawień hellingerowskich, „voice dialogue”. Mieszka i pracuje w Warszawie.


Hanna Szczepańska – psycholog kliniczny. Specjalizuje się w pracy z osobami, których partnerzy są uzależnieni od alkoholu. Pracowała m.in. w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego. Obecnie prowadzi psychoterapię indywidualną, treningi i warsztaty oraz zajęcia dla studentów Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i na studiach podyplomowych w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Jest autorką książek Żony alkoholików – problemy psychologiczne, proces zdrowienia, terapia (1992) oraz Trening asertywności dla współuzależnionych – poradnik terapeuty (2004). Mieszka w Warszawie.