W RAMACH PROGRAMU PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY DZIEWCZĘTA Z OSTATNICH KLAS WARSZAWSKICH GIMNAZJÓW ZOSTANĄ ZASZCZEPIONE PRZECIW INFEKCJOM POWODOWANYM PRZEZ ONKOGENNE WIRUSY HPV - 16 I 18
Akcja szczepienia dziewczynek w dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy

Rada m.st. Warszawy przyznała dotację budżetową dla Szpitala Ginekologiczno-Położniczego „Inflancka” na przeprowadzenie pilotażowego programu edukacyjno-społecznego na temat profilaktyki raka szyjki macicy.  Dzięki dotacji w wysokości 650 tys. zł szczepieniem, przeciw wirusom HPV 16 i 18, które są odpowiedzialne za około 70% przypadków raka szyjki macicy , zostanie objęte około 640 dziewcząt z III klas warszawskich gimnazjów w dzielnicy Śródmieście.

Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy zaprosiło do udziału w programie wybranych dyrektorów szkół oraz rodziców dziewczynek.  Program szczepień został poprzedzony akcją informacyjną zarówno dla dorosłych jak i dla dziewczynek.  Uczennice objęte programem wzięły udział w „lekcjach higienicznych”, których celem było zapoznanie z podstawowymi zasadami przeciwdziałania wirusowi HPV. Ostatnim etapem programu edukacyjnego jest szczepienie, które rozpocznie się na początku listopada.

Wskazany przez miasto realizator programu SPZOZ - Szpital Ginekologiczno – Położniczy „Inflancka” podjął decyzję o wyborze w drodze przetargu dostawcy szczepionki – firmy GSK Services Sp. z o.o..

Szczepionka GSK Cervarix została specjalnie stworzona, by długotrwale zapobiegać rakowi szyjki macicy, wywoływanemu przez typy wirusa HPV 16 i 18, które odpowiadają za 70% przypadków raka szyjki macicy1.


O szczepionce

Opracowana przez GSK szczepionka została stworzona w celu zapewnienia jak najskuteczniejszej ochrony przed rakiem szyjki macicy.  Jej działanie jest ukierunkowane na najpowszechniejsze1 i najbardziej agresywne3 typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

By uzyskać jak największą korzyść ze szczepienia, kobiety powinny być szczepione jak najwcześniej i chronione przed zakażeniem jak najdłużej. W celu zapewnienia silnej i długotrwałej ochrony przed zakażeniem onkogennymi typami wirusa HPV, GSK zastosowało w swojej szczepionce innowacyjny technologicznie System Adiuwantowy 04 (AS04).2,4

Szczepionka ta zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem onkogennymi typami wirusa HPV 16 i 18.5,6 Wstępne wyniki badań potwierdzają skuteczność ochrony także przed zakażeniem typami wirusa HPV 45 i 31.5,6 Te cztery typy wirusów brodawczaka ludzkiego są wspólnie odpowiedzialne za ok.80% wszystkich przypadków nowotworów szyjki macicy na świecie.1

Wysoki i utrzymujący się w czasie poziom przeciwciał przeciw wirusowi HPV typu 16 i 18 indukuje wyłącznie szczepionka profilaktyczna, która została opracowana przez GSK.7 Badania potwierdzają, że poziom tych przeciwciał utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie i nie ulega wyraźnemu zmniejszeniu8, co sugeruje potencjalną możliwość działania ochronnego szczepionki przez wiele lat, a nawet przez całe życie.