Mięśniaki a ciąża
Mięśniaki macicy są najczęstszymi guzami łagodnymi żeńskich narządów płciowych. Zależność między dużym stężeniem estrogenów w organizmie kobiety a wzrostem mięśniaków jest najczęściej podkreślana jako powód mięśniaków. Leczy się je zazwyczaj dopiero wtedy, gdy powodują dolegliwości. W większości przypadków jest to leczenie operacyjne. Guzy, które nie powodują objawów należy obserwować. Wskazane są wówczas kontrole u ginekologa co 3-4 miesiące. Jednakże mięśniaki macicy dość często powodują niemożność zajścia w ciążę, utrudniając zapłodnienie. Z reguły pojawiają się u kobiet, które nie rodziły jeszcze dzieci. Oszacowano, że mięśniaki mogą być związane z niepłodnością u 5-10% kobiet, a u 2-3% są jedyną przyczyną niepłodności [1].
Obecność mięśniaków w macicy komplikuje przebieg ciąży, porodu i połogu. Mogą być przyczyną poronień, porodu przedwczesnego, nieprawidłowego położenia płodu i zaburzeń czynności skurczowej podczas porodu. Podczas ciąży mięśniaki rosną szybciej – powodem jest fizjologicznie wysoki poziom hormonów płciowych. W czasie połogu, podczas pierwszych 6 tygodni po porodzie, kobiety z mięśniakami częściej są narażone na powikłania.
Mięśniaki wykrywane są zazwyczaj u kobiet pomiędzy 35 a 50 rokiem życia, gdyż są guzami zależnymi od wpływu hormonów i to zarówno estrogenów, jak i progesteronu. Estrogeny działają stymulująco na wzrost guzów, dlatego też po klimakterium nie tworzą się nowe, a istniejące już nie powiększają się lub nawet ulegają zmniejszeniu. Wiąże się to z niskim poziomem estrogenów - hormonów wytwarzanych przez jajniki w okresie dojrzałości płciowej. Identyczny wpływ ma progesteron – objawia się to możliwością pojawienia się lub znacznym wzrostem mięśniaków podczas ciąży i zmniejszaniem się w okresie poporodowym.
Niepokojące objawy
Mięśniaki macicy w początkowej fazie wzrostu właściwie nie powodują dolegliwości. Wystąpienie objawów jest zależne od ich umiejscowienia, liczby i wielkości. Aż 20% kobiet z mięśniakami macicy nie ma żadnych objawów. Natomiast 30% skarży się na obfite i bolesne krwawienia miesiączkowe, a około 40% ma objawy ucisku. Pozostałe obserwują najczęściej nieregularne, międzymiesiączkowe krwawienia oraz plamienia z dróg rodnych. Jeśli mięśniaki zniekształcają jamę macicy to mogą powodować upośledzenie płodności lub wystąpienie poronień.
Mięśniaki często uciskają na pęcherz i cewkę moczową, powodując zaleganie moczu i zapalenia tych narządów. Nieprawidłowe i obfite krwawienia powodują ponadto niedokrwistość. Kobiety odczuwają wówczas osłabienie, duszność, przyspieszenie tętna oraz bóle głowy. -=-
Typy mięśniaków w zależności od umiejscowienia:
• śródścienne (znajdują się w ścianie macicy);
• podsurowicówkowe (znajdują się w błonie surowiczej pokrywającej macicę od strony jamy brzusznej);
• podśluzówkowe, tzw. endometrium (w błonie śluzowej wyścielającej jamę macicy od strony pochwy).
Tylko w przypadku, gdy przyrost roczny mięśniaka jest ekspansywny (wzrost objętości zmiany o 30%), rozważa się postępowanie mające na celu weryfikacje jego aktywności mitotycznej. Jest to związane z zabiegiem operacyjnym. Lokalizacja zmiany nie powinna mieć żadnego znaczenia jeżeli chodzi o funkcję implantacyjną endometrium. W ciąży mięśniaki niekiedy się powiększają, ale sytuacja zazwyczaj normalizuje się do stanu wyjściowego tuż po urodzeniu dziecka. Ryzyko dla ciąży jest znikome w tak małych zmianach. Tylko duże mięśniaki, modelujące jamę macicy lub zlokalizowane w okolicy cieśni mogą, ale wcale nie muszą, być przyczyną problemów np. z postępem porodu [3]- mówi dr n.med. Jacek Tomaszewski z II Katedry i Kliniki Ginekologii AM w Lublinie
Nie należy zaniedbywać żadnych dolegliwości dotyczących narządów kobiecych. To my najlepiej znamy nasze ciała i powinnyśmy najwcześniej wyłapywać różne anomalie. Pamiętajmy, że większość wcześnie wykrytych chorób kobiecych, nawet o wiele groźniejszych niż mięśniaki, jest w pełni wyleczalna.
Planujesz potomstwo - zadbaj o swoje zdrowie
Każda kobieta, która planuje potomstwo, powinna poddać się szczegółowym badaniom kontrolnym w miarę wcześnie. Wśród niebezpieczeństw mających istotne znaczenie i konsekwencje dla zdrowia jest wiele dolegliwości specyficznych dla kobiet. Jednym z nich, niestety wciąż bagatelizowanym, są dolegliwości miejsc intymnych.
Dysfunkcje układu moczowo-płciowego tak samo jak niepłodność to problem cywilizacyjny. A jednak w Polsce problem zdrowia intymnego kobiety, postrzegany przez pryzmat dobrostanu ekosystemu pochwy jest nadal mało znany i rzadko podejmowany, mimo, że w zasadzie każda z kobiet w różnych życiowych sytuacjach jest narażona na wystąpienie tego typu problemu. Należy zawsze pamiętać, bez względu na okoliczności, o dbałość o zdrowie intymne, które jest podstawą zdrowia kobiety. Prawidłowe postępowanie nie tylko pomoże zadbać o nasze zdrowie intymne, zmniejszy ryzyko zaburzeń ekosystemu i pH pochwy, ale także pomoże, co bardzo istotne dla kobiet planujących potomstwo, stworzyć odpowiednie i dogodne warunki fizjologiczne sprzyjające zapłodnieniu. Właściwa flora bakteryjna ekosystemu pochwy zapobiega występowaniu dysfunkcji narządu rodnego kobiety na tle zachwianego dobrostanu pochwy, a przez to może zmniejszyć częstość przypadków kobiecej niepłodności. Jeśli podjęłaś decyzję, że chcesz być mamą, przygotuj odpowiednio swój organizm do tej ważnej roli, zadbaj zawczasu o siebie.
ŻRÓDŁA:
[1]. „Mięśniaki macicy – wpływ na płodność i występowanie poronień” - „Ginekologia”, zeszyt 5/2008
[2]. http://www.resmedica.pl/ffxwarto.html
[3] www.zdrowieintymne.pl