promocja książki "(De)konstrukcje kobiecości" Joanny Mizielińskiej
23.03.05 (środa) godz. 18.00 w Le Madame.
Spotkanie poprowadzi Joanna Bator, autorka "Japońskiego wachlarza"
Tego wieczora wspólnie pokonstruujmy, pofantazjujmy a następnie zdekonstruujmy "kobiecość"/"męskość"...
Poszukajmy trzeciej płci; odrzućmy podmiot jak znoszone ubranie, bądźmy sobą…
Dlaczego (De)Konstrukcje kobiecości?
W tytułowej grze słów Joanna Mizielińska określa dwie kwestie podstawowe dla jej rozważań. Po pierwsze: to, że feminizm od samego początku angażował się w odkłamywanie i dekonstrukcje mitów narosłych wokół kobiecości; tego, „kim jest kobieta”. Po drugie: to, że – niszcząc patriarchalny twór zwany „kobietą” – feminizm nie oparł się jednak pokusie konstrukcji nowego mitu, który często współgra ze starymi. Swoją dyskusję z nowym mitem „kobiecości”, podmiotem „my, kobiety”, autorka skupia z jednej strony na tendencji różnych nurtów feminizmu do wypowiadania się w imieniu wszystkich kobiet, z drugiej zaś – na problemie wykluczenia towarzyszącego takim wypowiedziom. Ukazuje, w jaki sposób podczas tworzenia owych feministycznych „my” pominięte zostają znaczne obszary doświadczeń kobiecości, związanych z orientacją seksualną, swoistym odczuwaniem ciała i jego ekspresją przez osoby transgenderowe itd.
Joanna Mizielińska ukończyła studia doktoranckie w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Po obronie pracy doktorskiej w lipcu 2001 otrzymała tytuł doktora nauk humanistycznych. Następnie przebywała jako stypendystka Fulbrighta na Uniwersytecie Princeton w USA, gdzie prowadziła badania pod kierunkiem prof. Judith Butler. W roku akademickim 1997-1998 przebywała na stypendium naukowym na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (CEU) w Budapeszcie, gdzie ukończyła z wyróżnieniem studia na wydziale „Gender and Culture”. Wcześniej studiowała według indywidualnego toku studiów na Wydziale Filologii Polskiej UW (Katedra Kultury), uczęszczając na liczne zajęcia na wydziałach Psychologii, Socjologii i Filozofii. Jest autorką wielu artykułów dotyczących problematyki gender studies i queer theory, brała też udział w licznych konferencjach feministycznych w Polsce i zagranicą. Obecnie prowadzi zajęcia na Podyplomowych Studiach nad Społeczną i Kulturową Tożsamością Płci na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
wstęp na dyskusję: wolny
specjalnie dla [de]konstuujących gości Le Madame zamówiła książki z wydawnictwa po niższej cenie: 35pln [normalnie 39pln]
po dyskusji, od 21.00 kolejna cykliczna bad girls’ night, czyli impreza dla wszystkich poza konstrukcjami...
Rządzą chronicznie niegrzeczne, stałe rezydentki Le Madame: LadyBoy [electro, electropunk], Madame Czarnecka [kitch, 80’s], PinkShot [riot musik]…
[każda 2ga i 4ta środa: Impreza les/gay friendly, po 21.00 wejście:5pln]
szustoff 660436363