Inwestowanie pod wynajem nie ogranicza się tylko do "żonglowania" finansami. O tym kto i za ile wynajmie daną nieruchomość, decyduje bowiem w dużym stopniu jej wykończenie. Urządzanie mieszkań pod wynajem to sztuka kompromisów. Nie można stawiać tylko na bardzo odważne rozwiązania i indywidualizm. Takie mieszkanie musi trafiać w przeciętny gust. Ważne jest połączenie funkcjonalności z uniwersalnym designem, urozmaiconym o oryginalne elementy – np. ciekawą formę wanny, lub rodzaj oświetlenia aranżującego przestrzeń, które przykuje uwagę najemcy i wpłynie na podniesienie prestiżu. W mieszkaniach urządzanych pod wynajem eksperci radzą stosowanie bardziej ekonomicznych rozwiązań i korzystanie z popularnych marek w przypadku ceramiki, armatury, czy wyposażenia kuchni. - Projektując mieszkania dla inwestorów pod wynajem w Rezydencji Tumskiej we Wrocławiu zastosowaliśmy oryginalne tapety oraz wysokiej jakości meble kuchenne, nadając jednocześnie wnętrzom jasną, nowoczesną kolorystykę, pozwalającą na dużą dowolność aranżacji przestrzeni. Dzięki współpracy dewelopera z projektantami, kupujący mieszkania mogą je wynajmować od razu, bez zbędnej straty czasu oraz konieczności dostosowywania ich pod najemców - mówi Konstanty Jeżewski, właściciel Galerii Wnętrza. (więcej: http://www.female.pl/artykul/3161/Luksus-do-wynaj%C4%99cia.html)
Inaczej musimy przygotować mieszkanie, jeśli decydujemy się na wynajem studentom, a inaczej, jeśli myślimy o najemcy korporacyjnym. O ile w pierwszym przypadku nie musimy wkładać zbytniego wysiłku w dobór elementów dekoracyjnych, o tyle firmy wynajmujące mieszkania swoim pracownikom, stawiają określone wymagania odnośnie rodzaju mebli, sprzętu AGD, czy dodatkowego wyposażenia. - Raz musieliśmy zapewnić jednemu z najemców PlayStation, dla innego trzeba było zmieniać lustro w łazience na rozmiar XXL – komentuje wymagania najemców Krzysztof Jabłoński z Citibox, zajmującego się wynajmem nieruchomości.
Mieszkania pod wynajem powinny oferować umeblowaną i wyposażoną kuchnię, szafy wnękowe oraz inne "stałe" elementy wyposażenia. W 90 proc. przypadków najemcy oczekują przynajmniej częściowego umeblowania mieszkania. Zdecydowanie rzadziej pojawiają się klienci ze swoimi meblami. - Kupującym nieruchomość pod wynajem często doradzamy korzystanie z porad architektów wnętrz, z którymi współpracujemy. Dobry architekt pomoże w aranżacji mieszkania, doborze mebli czy oświetlenia, w taki sposób, aby mieszkanie prezentowało się możliwie najbardziej atrakcyjnie w określonym przez inwestora budżecie – dodaje Jabłoński.
Urządzone mieszkanie robi zupełnie inne wrażenie na kliencie. Nowoczesne, oryginalne wnętrze sprawia, że oglądający je czuje, że chce w nim zamieszkać i jednocześnie ma świadomość, że decydując się na nie, otrzyma dokładnie to, co widzi. Drugą ważną kwestią jest oszczędność czasu i uniknięcie problemów. Wynajem wykończonego mieszkania eliminuje potrzebę szukania mebli oraz ich transportu i montażu.
Inwestując w nieruchomość pod wynajem warto także zwrócić uwagę na dopasowanie standardu wyposażenia mieszkania od lokalizacji. Drogie wykończenie nie wpłynie znacząco na podwyższenie stawki najmu, jeżeli mieszkanie znajduje się w mało atrakcyjnym miejscu, lub zaniedbanym budynku.