Odwieczne marzenie człowieka o zachowaniu młodego wyglądu, dało podwaliny współczesnej kosmetologii. Każdy poszukuje złotego środka, powstają coraz to nowocześniejsze formuły kosmetyków, żeby choć na chwilę oszukać czas.

Niestety ten jest nieubłagalny. Wraz z wiekiem obniża się zdolność komórek do przenoszenia związków chemicznych, osłabieniu ulega przewodnictwo cieplne i elektryczne, co w efekcie nieuchronnie prowadzi do starzenia się całego organizmu. Procesy starzenia są rezultatem współzaistnienia wielu różnych czynników egzogennych i endogennych. Uwzględnienie złożoności i różnorodności czynników wywierających wpływ na ten proces oraz zastosowanie odpowiednich procedur może przyczynić się do spowolnienia tego procesu.

Najbardziej narażona na działanie czynników mutagennych jest nasza skóra. To bariera mechaniczna, która zapobiega przenikaniu mikroorganizmów oraz zabezpiecza przed działaniem związków chemicznych i toksyn. Niestety, nie stanowi ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Promieniowanie UVA wnika w skórę właściwą, uszkadza DNA, pośrednio poprzez wyzwolenie wolnych rodników. Te niszczą błony komórkowe, wnikają do wnętrza komórek i atakują łańcuchy DNA. Zaś promieniowanie UVB dociera do naskórka, gdzie bezpośrednio atakuje DNA jego komórek. Zatem starzenie się skóry jest w ponad 80% efektem negatywnego oddziaływania promieniowania UV, które przy nieodpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do trwałych i nieodwracalnych zmian w strukturze skóry. Kontynuując UVA są o wiele groźniejsze od UVB, ponieważ te ostatnie docierają tylko do naskórka, natomiast UVA operują na poziomie skóry właściwej, niszcząc fibroblasty produkujące włókna kolagenu i elastyny przez co skóra traci młody wygląd. Długotrwałe działanie promieniowania na skórę dojrzałą prowadzi do przyspieszenia procesu fragmentaryzacji włókien kolagenowo - elastynowych a więc do trwałej utraty jędrności i elastyczności skóry.

Skóra

Skóra to największy narząd w ciele człowieka. Stanowi około 15% wagi całego ciała. Łącznie z tkanką podskórną (u ludzi o prawidłowej budowie ciała) waży 18- 20 kg. Jej powierzchnia wynosi 1,5 – 2 m2. Najcieńsza jest na powiekach, natomiast najgrubsza po wewnętrznych stronach dłoni i na podeszwach stóp.

Zmiany histologiczne w skórze poddanej ekspozycji słonecznej:

- pogrubienie warstwy rogowej,
- pogrubienie lub zanik naskórka,
- nierównomierne dojrzewanie keratynocytów,
- atypia keratynocytów,
- sun burn cells,
- pogrubienie błon podstawnej,
- nierównomierne rozłożenie melanocytów wzdłuż błony podstawnej,
- hyperplasia melanocytów,
- zmniejszenie ilości komórek Langerhansa,
- degeneracjia włókien elastycznych,
- degeneracja włókien kolagenowych,
-  rozszerzenie naczyń, pogrubienie ścian naczyń,
- nacieki limfocytarne pod naskorkiem.

Każda komórka skóry posiada system obronny przed mutacjami, tzw. strażnik genomu – gen p53, który odpowiada za zatrzymanie cyklu podziału komórki, wydłużając tym samym czas na naprawę DNA komórkowego, co ma ogromne znaczenie szczególnie przy intensywnej ekspozycji na UV. Do pewnego momentu organizm może się bronić przed wyrządzonymi przez UV szkodami. Pierwszy atak od zewnątrz jest odbierany przez glutation czyli składnik komórek warstwy rogowej naskórka. Błony komórkowe chronione są przez witaminy E i C oraz liczne enzymy. Dzięki czemu w momencie następuje wycięcie uszkodzonego fragmentu i zastąpienie go prawidłowym. Jeżeli DNA jest uszkodzone, komórka wysyła sygnał alarmowy. Może się jednak zdarzyć że szkody są tak duże, że mechanizm naprawczy nie nadąża za nimi. Wówczas uszkodzone komórki obumierają lub przeżywają z wadą genetyczną. Nagromadzenie wad w kodzie genetycznym  prowadzi do zmian nowotworowych w skórze. Jednak można skutecznie temu zapobiegać. Kosmetyka pielęgnacyjna przychodzi na ratunek.

Witaminy w natarciu

Od dawna wiadomo, że do najsilniejszych substancji antyoksydacyjnych należą wit. C i E toteż nikogo nie powinno dziwić, że są one najchętniej wykorzystywane w preparatach anty- ageing. Co więcej kosmetyki z ich zawartością są uznawane za jedne z najskuteczniejszych w walce z wolnymi rodnikami. Nie można zapomnieć o tym, że najlepsze są w tandemie. Zatem warto przyjrzeć im się bliżej.

Witamina E

Witamina E czyli tokoferol ("tokoferol", co po grecku oznacza "wydać na świat młode") pobudza krążenie, wspomaga ukrwienie tkanki łącznej, skóry i błon śluzowych oraz wpływa na zwiększenie nawilżenia skóry. Bywa zalecana przy leczeniu niepłodności, najczęściej jednak wykorzystywana  jako eliksir młodości w preparatach kosmetycznych. Jest najbardziej popularną witaminą stosowaną w kosmetologii. Nic dziwnego bowiem spełnia dwa podstawowe zadania. Po pierwsze witamina E i jej pochodne wykazują wyjątkowo korzystne oddziaływanie na skórę. Badania udowodniły, że tokoferol jak i jego estry jest wchłaniany jest przez skórę, włosy i absorbowany przez warstwę rogową naskórka. Po drugie pełni funkcję naturalnego i skutecznego przeciwutleniacza lipidowych składników kosmetyków. Czyli jest doskonałym naturalnym konserwantem, który zapewnia stabilność preparatu kosmetycznego chroniąc jego składniki przed zniszczeniem i rozkładem.

Działanie Witaminy E

- pobudza krążenie krwi,
- chroni przed zmianami nowotworowymi,
- chroni przed zaćmą,
- wspomaga prawidłowe ukrwienie tkanki łącznej, skóry i błon śluzowych,
- zwalcza wolne rodniki,
- przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry w wyniku przyspieszenia tworzenia się kolagenu i elastyny,
- chroni przed szkodliwym działaniem UV,
- przyspiesza porost włosów,
- wpływa na zwiększenie nawilżenia skóry.

Witamina C

Witamina C inaczej kwas askorbinowy (nazwa ta pochodzi od łacińskich słów, które można przetłumaczyć jako "bez szkorbutu" - "a" oznacza zaprzeczenie, nieobecność, brak, zaś "scorbutus" to szkorbut, czyli choroba, na którą zapada się z braku witaminy C) spełnia wiele funkcji w organizmie ludzkim: przyspiesza gojenie się ran, zwiększając wiązanie białka przez krew, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych oraz poprawia mikrokrążenie w naczyniach włosowatych. Trwale wypłyca zmarszczki i redukuje wolne rodniki. Bierze udział syntezie kolagenu. Dzięki delikatnemu działaniu złuszczającemu i rozjaśniającemu zmniejsza skłonność do przebarwień i piegów, skutecznie rozjaśniając skórę. Często bywa, bardzo trafnie, nazywana wymiataczem wolnych rodników. Zazwyczaj (oczywiście przy prawidłowej diecie bogatej w warzywa i owoce) ilość witaminy C dostarczanej z pożywieniem jest wystarczająca. Jednak zdecydowaną jej większość pobierają na swoje potrzeby narządy wewnętrzne. Skóra dostaje jej  bardzo niewiele. Z badań wynika, że witaminy, zawarte w preparatach kosmetycznych przenikają do naskórka w większych ilościach, a więc ich efekt działania jest szybszy i stosunkowo w niedługim czasie widoczny. Zatem warto sięgać po kosmetyki z jej zawartością a nie tylko uzupełniać jej niedobory w diecie.

Pomimo dowiedzionego dobroczynnego wpływu kwasu askorbinowego na skórę, przez długie lata nie był on stosowany w kosmetykach, ze względu na jego szczególną wrażliwość na powietrze, wilgoć, zmiany temperatury oraz światło, pod działaniem którego stopniowo ciemnieje. Osiągnięcia nowoczesnej kosmetologii pozwoliły w końcu na wykorzystanie tego cudownego środka w preparatach kosmetycznych. Uzyskano formę kwasu askorbinowego, który nie utlenia się, nie zmienia swoich właściwości i dobrze przenika naskórek. Według najnowszych teorii, najlepszą formą wit. C stosowaną w kosmetyce, są estry palmitynianowe kwasu askorbinowego. Jako rozpuszczalne w tłuszczach łatwiej torują sobie drogę między lipidami spoiwa międzykomórkowego i docierają głębiej niż czysta witamina C. Co najważniejsze estrowe pochodne kwasu askorbinowego są wyjątkowo stabilne, nie ulegają rozkładowi pod wpływem tlenu i światła. Mogą być bezpiecznie stosowane nawet w przypadku skór płytko unaczynionych i wrażliwych pomimo wysokich stężeń, nie powodując podrażnień. Tak więc produkty w których składzie znajduje się witamina C w postaci pochodnych są skuteczne nawet po dłuższym czasie używania i w przypadku takiej formy witaminy C, nie jest już konieczne zamykanie kremu w hermetycznym opakowaniu, gdyż pochodne estrowe nie utleniają się nawet pomimo częstego kontaktu preparatu ze światłem i powietrzem.

Znaczenie Witaminy C w organizmie

- podnosi odporność organizmu,
- pełni funkcję ochronną w przypadku przeziębienia – dzięki swojemu udziałowi w biosyntezie kolagenu (podskórna warstwa ochronna, zabezpieczająca przed przenikaniem wirusów) oraz roli w produkcji limfocytów (niszczących zainfekowane komórki),
- uczestniczy w procesach metabolicznych jako substancja przenosząca elektrony,
- dzięki współdziałaniu w biosyntezie kolagenu przyspiesza proces gojenia się ran i zrastania kości,
- uczestniczy w metabolizmie tłuszczów, cholesterolu i kwasów żółciowych,
- uczestniczy w regeneracji witaminy E,
- ułatwia przyswajanie niehemowego żelaza i uczestniczy w wytwarzaniu krwinek czerwonych,
- jako silny reduktor przeciwdziała procesowi utleniania wywołanemu przez wolne rodniki,
- hamuje powstawanie w żołądku rakotwórczych nitrozoamin,
- ma właściwości bakteriostatyczne a nawet bakteriobójcze w stosunku do niektórych drobnoustrojów chorobotwórczych,
- uczestniczy w produkcji hormonów zwalczających stres,
- poprawia wytrzymałość fizyczną, umożliwia koncentrację, mocny sen, łagodzenie bólu,
- ułatwia pokonywanie nastrojów depresyjnych, co wpływa na pozytywny nastrój.




-=-