Zima zbliża się wielkimi krokami. Sposobem na zachowanie lata w mroźne miesiące jest instalacja ogrodów zimowych.

Kiedyś oranżerie budowane były tylko przy pałacach i dworach, obecnie przestały być dostępne tylko dla klasy "wyższej". Coraz bardziej modne ogrody zimowe, zdecydowanie zwiększają atrakcyjność powierzchni mieszkalnej. Można je zbudować praktycznie przy każdym domu jednorodzinnym, nadając w ten sposób budynkowi nowy wymiar estetyczny i funkcjonalny.  

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom budowlanym oraz odpowiedniemu usytuowaniu, mogą poprawić tzw. bilans cieplny budynku. Projektanci polecają ulokowanie oranżerii od strony wschodniej lub zachodniej, co zapewnia odpowiednią porcję światła słonecznego, a tym samym pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynku.

Zalet płynących z posiadania ogrodu zimowego jest wiele. Choć w pierwszej kolejności te służą przede wszystkim do uprawy ciepłolubnych roślin, stanowią idealną przestrzeń relaksu. – Zależnie od jego rodzaju, wnętrze ogrodu można wykorzystać na wiele sposobów - mówi Andrzej Dembowski współwłaściciel firmy WIGA System - W ogrzewanej oranżerii można na przykład urządzić dodatkowy salon czy jadalnię. Z takiego ogrzewanego i jednocześnie wentylowanego ogrodu korzysta się przez cały rok.

W zimie oranżeria zapobiega utracie ciepła przez ściany, a w lecie- nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń.  Duże, przeszklone powierzchnie ścian i dachu, pozwalają energii słonecznej wnikać do wnętrza, dlatego rozwiązanie to staje się popularne w budownictwie energooszczędnym.

Oprócz funkcjonalności oraz korzyści ekonomicznych, ogrody posiadają wartość estetyczną. Stanowią ciekawe urozmaicenie przestrzeni mieszkalnej. Zastosowanie szkła, jako głównego elementu oranżerii sprawia wrażenie, że jednocześnie znajdujemy się w pomieszczeniu i na zewnątrz. Odpowiednio zaprojektowany ogród, jest sposobem na podniesienie standardu mieszkania oraz zwiększenie jego wartości.

więcej na temat ogrodów zimowych: www.female.pl/artykul/3400/Sylwester-w-ogrodzie-zimowym.html