Meble bambusowe, wcześniej nieznane i niedoceniane, obecnie wzbudzają wiele pozytywnych emocji. Masywny bambus o ciepłym, słomkowym kolorze, magiczny ciemny w kolorze palonej kawy, czy egzotyczny bambus tygrysi wywołują niezatarte wrażenie. W każdym z nich można znaleźć element tajemniczości i egzotyki, mistyki i piękna, czegoś co gości tylko w naszych marzeniach.
W ofercie FreshBamboo znajduje się wiele ciekawych mebli przeznaczonych do sypialni, salonów i jadalni, do wnętrz oryginalnych i pełnych wyrazu. Firma postawiła sobie za cel oferowanie produktów najwyższej jakości, co znajduje odzwierciedlenie w doborze użytego do produkcji surowca, precyzji wykonania oraz niespotykanym wzornictwie.
Nie znajdą Państwo drugiego takiego samego mebla z bambusa. Technologia produkcji FreshBamboo sprawia że sa one wyjątkowe. Meble nie są wytworem produkcji masowej, każdy z nich jest ręcznie wykonanym unikatem. Firma używa rzadkiego gatunku masywnego bambusa (gat.Thali) o odpowiedniej grubosci - wplywa to wydatnie na wytrzymalosc i trwalosc mebli. Do produkcji mebli wykorzystywane sa jedynie zdrowe i idealnie foremne bambusy. Na meble nadaje się jedynie środkowa część bambusa (ok.3-4 metry rury). Klientom oferowane są meble zrobione z trzech rożnych kolorystycznie gatunkow bambusa (kolory naturalne), oraz 3 warianty malowane.
Naturalny jasny – dorasta do 16cm grubości. Najlepiej wygląda jednak przy średnicy 14cm. Wykonujemy także meble z 16cm grubości(średnicy) bambusa jednak preferujemy 14cm grubości. Łóżko eksponowane ma 16cm średnicy. Na wyjątkowe zamówienie można wykonanć do 18-19cm grubości bambusa.
Naturalny czarny – Rośnie tylko w 4 miejscach na Ziemi- we Wschodnim Timorze, Zachodniej Indonezji, Brazylii i Malezji. Dorasta do 16cm grubości. Do produkcji mebli używamy rur o zakresie grubości 9-13cm. W wyjątkowych przypadkach można wykonać zamówienie na meble z 16-o centymetrowego bambusa.
Naturalny bambus tygrysi (centkowany) – Trudno dostępny, jedynie do 9cm grubości. Wyjątkowo ciekawy wizualnie
Bambus pokryty lakierem barwnym – Preferowany w 3 koloryach: kawowy, kakaowy, herbaciany (malowany jest kolor naturalny jasny). Realizowany tylko specjalne zamowienia na ten kolor.
Lasy bambusowe
Lasy bambusowe występują w zróżnicowanym klimacie- od zimnych regionów górskich, po tropiki. Najwięcej lasów bambusowych rośnie w Azji, choć występują także w Ameryce Południowej, Australii (w małych ilościach), oraz w subsaharyjskiej Afryce. Różne rodzaje bambusa różnią się kolorem, do tego dochodzą różnice na które mają wpływ takie czynniki jak: klimat, podłoże, kierunku wiejącego wiatru, czasu zbioru i wiek samego bambusa. Niektóre gatunki bambusa kwitną, jednak zdarza im się to niezmiernie rzadko- czasem nawet raz na 120 lat. Roślina ta rozmnaża się poprzez podziemne kłącza. Wysokość łodyg bambusa dochodzi do 40 metrów, a średnica do 30 centymetrów. Bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na świecie. Wyróznia się 91 gatunków i ponad 1000 odmian bambusa.
Bambus jako Materiał
Bambus ma wielorakie zastosowanie: młode pędy są jadalne, nieco starsze stanowią lekki i wytrzymały materiał budowlany, stolarski, galanteryjny, tkacki i do wyrobu plecionek. Z ziaren można wypiekać chleb, a z niektórych rodzajów robić napój podobny do piwa. Popularności tej egzotycznej roślinie przysparza fakt, że nadaje się prawie do wszystkiego. Obecnie projektanci wnętrz bardzo często wybierają meble bambusowe, gdyż dzięki nim są w stanie wytworzyć we wnętrzu nastrój bezpretensjonalny i zarazem wyrafinowany.Bambus jest jednym z najlepszych materiałów na parkiet i meble, gdyż sam surowiec jest niezwykle wytrzymały. Nie istnieje twardszy rodzaj drewna. W skali Brinella Bambus osiąga 4.7 daN/mm2.
Magia bambusa
Bambus w kulturach orientu to symbol sprężystości, długowieczności, szczęścia i prawdy duchowej, jest atrybutem dobrotliwej bogini Guanyin oraz... dżentelmena! Jego łodygę, o charakterystycznej segmentowej budowie, związano ze stopniami osiągania oświecenia, czasem symbolizuje nawet Buddę. Dla uczonych, jak również artystów taoizmu i buddyzmu miała znaczenie sakralne jako medium sztuki kaligraficznej. W Ameryce Indianie uznawali wysoki bambus za drzewo życia, a w Afryce robiono z niego narzędzia stosowane przy obrzezaniu...
Suszenie bambusa
Proces suszenia wygląda różnie zależnie od pory roku i panującej akurat wilgotnosci. W okresie suchym rury babmbusowe schną wyjątkowo dobrze i szybko pod gołym niebem. Wtedy sprzyja temu procesowi wysoka temperatura powietrza. W porze deszczowej rury bambusowe suszone są w specjalnych suszarniach, w których utrzymujemy odpowiednie warunki.
-=- -=- -=- -=-