W tym sezonie floryści stawiają na "artystyczny" nieład i lekkość kompozycji. Odbiegają od starannie ułożonych bukietów. Zamiast specjalnie dobranych wazonów proponują dzbanki, puszki, aluminiowe kubki, wykorzystywane na polu namiotowym plastikowe naczynia, butelki a nawet dziecięce kolorowe, wzorzyste kalosze czy foliowe. Przeważają jaskrawe kolory, niekiedy złagodzone domieszką pastelowych i naturalnych odcieni. Aranżacje emanują wesołością i nonszalancją. Kwiaty łączone są z plastikowymi elementami, sznurkiem, bawełną, metalem, rzepem, aluminium, robótkami ręcznymi, laminatem oraz suwakami.

Strelicja (Strelitzia)
Na całym świecie nazywana jest rajskim ptakiem. Rośnie w Południowej Afryce i jest niezwykle wytrzymałą, łatwo adaptującą się do różnych warunków rośliną. Warto wiedzieć, że strelicje są bliskimi krewniaczkami banana jadalnego. Duża bylina ozdobna, z kwiatami o oryginalnej, grzbiecistej budowie i kontrastowych kolorach, pomarańczowym i niebieskim. Niektóre gatunki osiągają ponad 10 metrów wysokości. Strelicja swą botaniczną nazwę otrzymała na cześć Charlotte of Mecklenberg-Strelitz, żony króla Anglii Jerzego III. -=- Rudbekia (Rudbeckia)
Pochodzi z Ameryki Północnej i należy do tej samej rodziny co stokrotka. Ich wspólną angielską nazwą jest "Czarnooka Zuzanna" (Black-eyed Susan). Występuje w blisko 25 odmianach. Rudbekia swą nazwę zawdzięcza Linneuszowi, który w ten sposób uhonorował swego nauczyciela Olafa Rudbecka.



Jastrun, Złocień (Leucanthemum)
Z greckiego Leucanthemu oznacza biały kwiat. Ta przyjemna stokrotka lub dzika chryzantema jest traktowana jako symbol czystości. To domowa roślina, która szybko się rozmnaża i często rośnie przy żywopłotach i nad brzegiem wód.



-=- Przetacznik (Veronica)
Nazwa została utworzona na cześć świętej Weroniki. Istnieje opowieść, że gdy Jezusa prowadzono na mękę, z tłumu wyszła jego uczennica imieniem Weronika i otarła Mu twarz chustą. Na chuście tej czczonej jako Całun Turyński w cudowny sposób odbiła się podobizna twarzy Jezusa. Przy użyciu wyobraźni można zobaczyć podobieństwo ludzkiej twarzy w niektórych gatunkach tego kwiatu. Słowo "vera" oznacza prawdę a "icon" odbicie.
Jej niebieski kwiat przez dłuższy czas był stosowany w medycynie.



Chryzantema (Chrysanthemum)
Słowo chryzantema pochodzi z greki i oznacza złotożółty kwiat. Jest uznawana za kwiatowy symbol Japonii. Od wieków jest symbolem rodziny cesarskiej. Jako szesnastopłatkowy symbol zdobiła i zdobi wiele przedmiotów. Znajduje się również na cesarskiej fladze i w każdym japońskim paszporcie. Czerwony krąg znajdujący się na centralnym miejscu białej Japońskiej flagi to tak naprawdę "serce" chryzantemy pozbawionej płatków, mylone niekiedy z wschodzącym słońcem. Została sprowadzona do Europy ok. 1700 roku. Obecnie w Dniu Wszystkich Świętych i na Zaduszki jest jednym z najlepiej sprzedających się kwiatów ciętych.



-=- Gerbera (Gerbera)
Gerbera pochodzi z prowincji Transvall w Południowej Afryce, została również odkryta na Madagaskarze i Cape Province. Nazwa pochodzi od nazwiska duńskiego botanika Traugotta Gerbera. Ten popularny kwiat występuje we wszystkich możliwych kolorach: czerwonym, różowym, pomarańczowym, łososiowym, białym i kremowym. Pojawia się też w licznych dwukolorowych odmianach. W "Dniu bez papierosa" w Holandii i w części Skandynawii gerbery wręcza się tym, którzy rzucają palenie.

Oto przykłady kompozycji:







-=-



-=-



-=-



-=-



-=-



-=-







Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia