Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym PRZYJACIEL i Fundacja "Dr Clown" nawiązały współpracę, której celem jest zorganizowanie zajęć i odwiedzin wolontariuszy obu fundacji wraz z psami w szpitalach na oddziałach dziecięcych. Dogoterapia to nowa metoda wspomagająca rehabilitację, gdzie głównymi terapeutami są psy. Bezgranicznie poświęcają swoją "osobę" dla dziecka, z którym pracują, nie oczekując niczego w zamian. Dzięki swojej elastyczności i oddaniu mogą pracować z osobami ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności intelektualnej i ruchowej oraz z osobami z problemami emocjonalnymi. Spotkania na terapii mają formę zabawy i są zawsze miło kojarzone przez dziecko, dzięki czemu wszelka wiedza nabywana w tym czasie jest dużo łatwej przyswajana przez dziecko, a ćwiczenia rehabilitacyjne w towarzystwie psa są wykonywane z ochotą, a nie traktowane jako przykra konieczność. Najważniejsza jednak jest sfera emocjonalna, gdzie rola psa jest nieoceniona.
Dziecko w szpitalu jest wyjątkowym pacjentem. Bardzo często nie rozumie, dlaczego nagle zostało oderwane od rodziców, domu, narażone na bardzo bolesne zabiegi. Jest samo w nieprzewidywalnym świecie. Często, zwłaszcza dla dzieci małych, rozłączenie z opiekunem i brak kontaktu fizycznego traktowane jest przez dziecko jako kara. Takiej sytuacji często towarzyszy powstanie wielu problemów emocjonalnych, dziecko czuje się samotne i opuszczone. Dlatego tak ważne jest, aby zminimalizować wszelkie te przykre doznania i stres z nimi związany. W tym celu stworzony został poniższy program.
Odwiedziny roześmianych wolontariuszy z psami wprowadzą nastrój zabawy i radości. Dzieci często powierzają czworonogom swoje największe tajemnice, otwierają się przed nimi dużo częściej niż przed osobą dorosłą, gdyż pies słucha do końca, nie przerywa i nie ocenia.
Kontakt z psem wyzwala spontaniczną aktywność dziecka oraz odblokowuje stłumione emocje. Dotyk w szpitalu jest bolesny, kojarzony z zabiegami, zastrzykami. Możliwość wtulenia się, choć przez chwilę, w miękką sierść pozwoli na trochę zapomnieć o leczeniu.

Zajęcia z psami prowadzone w szpitalach mogą mieć długofalowe efekty, a w szczególności:

- zaspakajają naturalną potrzebę aktywności ruchowej, wyzwalają inicjatywę aktywnego stosunku do otoczenia;
- umożliwiają dzieciom swobodne przeżywanie emocji ( radość, satysfakcja, duma), których tak mało w ich życiu codziennym;
- przytulanie do psa, głaskanie stwarza bezpieczną przestrzeń, w której dziecko może odreagować różne przeżycia, wyciszyć się, doświadczyć uczucia bezpiecznej bliskości;
- kontakt z psem, wydawanie mu komend umożliwia dziecku zdobycie doświadczeń bycia sprawcą, uczucie " jestem pępkiem świata", które powinno towarzyszyć dziecku we wczesnym dzieciństwie. Implikuje ono nasze późniejsze poczucie bycia potrzebnym, bycie kimś wartościowym, lubianym;
- dzieci uczą się odpowiedzialności, cierpliwości i okazywania uczuć;
- relaksują i osłabiają reakcje nerwicowe.

Badania, zajmujące się wpływem psów na zdrowie człowieka udowodniły, że:

- psy przeciwdziałają skutkom codziennego stresu (Allen 1991);
- psy zmniejszają uczucie samotności i izolacji (Kidd 1994);
- posiadanie psa podnosi w dziecku poczucie własnej wartości ( Bergensen 1989);
- towarzystwo psów pomaga dzieciom lepiej znieść poważną chorobę lub śmierć rodziców (Raveis 1993).
- dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, posiadające psa, zdecydowanie szybciej nadrabiają zaległości w stosunku do zdrowych rówieśników, niż dzieci nie posiadające psa (Poresky, 1988).


"Przyjaciel Pies i Dr Clown w szpitalu" jest to akcja, która rozpocznie się od maja 2005 roku i będzie trwała do maja 2006 roku. Pierwszym szpitalem, który zostanie włączony w akcje będzie szpital Kliniczny Akademii Medycznej przy ul. Litewskiej w Warszawie, następnie w akcje będą włączane szpitale z Białegostoku, Torunia, Sosnowca, Radomia, Krakowa, Wrocławia i Poznania.

Organizatorzy: Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym PRZYJACIEL, powstała w październiku 2002 roku. Zajmuje się prowadzeniem zajęć z udziałem psów w placówkach i ośrodkach specjalnych.

Cele fundacji:
- wspomaganie rehabilitacji dzieci i osób dorosłych poprzez kontakt z psami
- popieranie i popularyzacja dogoterapii jako metody rehabilitacji w wybranych schorzeniach dzieci, młodzieży i dorosłych,
- pomoc w przygotowaniu dzieci, młodzieży i dorosłych do samodzielnego życia,
- upowszechnianie dogoterapii jako formy korzystnego oddziaływania psycho - i socjoterapeutycznego,
- wspieranie i pomoc opiekunom osób niepełnosprawnych
Zwierzęta, a w szczególności psy wywierają bardzo pozytywny wpływ na ludzi. Powodują, że ich obecność uspokaja i relaksuje, dlatego też coraz częściej są wykorzystywane do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Ich spokój i ciepło oraz chęć pracy z człowiekiem to cechy, które są niezastąpione w rehabilitacji i leczeniu osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo.

Fundacja "Dr Clown" już 5 lat pomaga chorym dzieciom przebywającym w szpitalach i placówkach specjalnych. Oryginalny program terapii śmiechem i zabawą realizują "Doktorzy Clowni" - wszechstronni terapeuci. Poza wyższym wykształceniem w dziedzinie psychoterapii i pedagogiki specjalnej posiadają zdolności i przygotowanie artystyczne. Wykorzystując swoją wiedzę wczuwają się w potrzeby psychiczne dzieci i likwidują napięcia nerwowe spowodowane bólem, strachem i rozstaniem z najbliższymi. Rozładowują depresję i szok pooperacyjny, przywracają dzieciom wolę życia, gdyż jej brak staje się dużym zagrożeniem.

Agencja TBWA przygotowała plakat, reklamę prasową i radiową do kampanii prowadzonej przez Fundację Przyjaciel i Fundację Dr Clown.

"To już trzeci projekt realizowany przez TBWA wspólnie z Fundacją Przyjaciel. Czujemy się odpowiedzialni za prowadzone przez nas fundacje. Jest to część naszej polityki działania, która została doceniona tytułem Dobroczyńca Roku 2004 w kategorii strategiczne programy społecznego zaangażowania firmy" - mówi Malina Wieczorek, Non Profit & Art Promotion Director.