Urządzanie wymarzonej łazienki to prawdziwe wyzwanie. Nie dość, że ogranicza nas przestrzeń samego pomieszczenia, to problemem są także jego kształty i rozmieszczenie niezbędnych urządzeń. Jak dobrać do tego meble? Jak sprawić, aby pasowały do charakteru całego pomieszczenia i co najważniejsze zmieściły się do naszej łazienki? Najprostsze rozwiązanie – meble należy... wybudować.
Samodzielna konstrukcja szafek, podbudowy pod umywalkę czy półek na ścianie to wbrew pozorom czynność prosta i wymagająca przede wszystkim... fantazji. Mając do dyspozycji odpowiedni materiał, możemy dobrać wielkość, kształt oraz umieścić konstrukcję w trudno dostępnych miejscach. Potrzebujemy do tego dobrej jakości płyt budowlanych, które będą odporne na wilgoć i można je łatwo obrabiać. Ważne jest też, aby było możliwe obłożenie ich odpowiednio dobranymi płytkami ceramicznymi co zapewni harmonijną kompozycję z całością pomieszczenia – taki zabieg umożliwiają wodoodporne płyty wedi, na które bezpośrednio, bez dodatkowej obróbki, można kłaść ceramikę lub tynk.

Dla małych


W przypadku małej łazienki, odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni decyduje o jej funkcjonalności. Należy wykorzystać wszystkie możliwe zakamarki, jednocześnie zostawiając jak najwięcej wolnej przestrzeni na podłodze. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest konstrukcja szafki lub blatu pod umywalkę w taki sposób, aby pełnił on funkcje schowka. Każdą wnękę można wykorzystać, zabudowując ją półkami. Dodatkowe półki warto umieścić nad wanną i w strefie prysznica. Takie elementy nie zabiorą przestrzeni w małej łazience i sprawią, że powstanie miejsce na przechowywanie środków czystości, czy kosmetyków. Płyty budowlane z powodzeniem zasłonią też mniej estetyczne elementy naszej łazienki. Obudowa rur czy zagospodarowanie nieciekawej wnęki, sprawią, że łazienka nabierze bardziej eleganckiego wyglądu.

I dla dużych

Dla tych, którzy mają szczęście dysponować większą łazienką, możliwości ciekawej zabudowy jest jeszcze więcej. Płyty budowlane z powodzeniem stworzą efektowną ściankę działową oddzielającą  np. strefę wanny od toalety. Półki mogą  zamienić się w funkcjonalny regał, a na środku pomieszczenia powstać może stolik, który po obłożeniu ceramiką stanie się nieodłącznym elementem stworzonej przez nas łazienki. Dla bardziej wymagających dostępne są także płyty do wykonywania  zaokrągleń (np. wedi BA Construct). Ponieważ płyta jest już odpowiednio nacięta wzdłuż i wszerz, można ręcznie formować zaokrąglone kształty wanien, zaokrąglony regał, czy wygiętą w łuk ściankę działową. W dużej łazience znajdzie się też miejsce dla wypoczynkowej ławy, którą także stworzyć można z odpowiednio uformowanej płyty pokrytej płytkami ceramicznymi lub mozaiką.

Szybko i łatwo

Do konstrukcji wymyślonej zabudowy w łazience potrzebne są płyty budowlane o różnej - odpowiedniej dla danego elementu grubości oraz zestaw materiałów do łączenia płyt i elementów narożnych. Do obróbki płyt wystarczą podstawowe narzędzia: nożyk tapicerski, piłka, młotek, śrubokręt i wiertarka. Nowoczesne materiały budowlane pozwalają zapomnieć o trudnościach związanych z remontowaniem łazienek. Przy użyciu lekkich, łatwych w obróbce i czystych w montażu płyt, stworzymy wymarzone kształty szybko i bezproblemowo, a najważniejsze, że powstałe z nich konstrukcje będą trwałe i estetyczne.  






-=- -=-