Punktem wyjścia dla wystawy Isabelli Hollauf są przemiany w przestrzeni publicznej, które nastąpiły przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Tytułowe miejsca rekreacyjne to nic innego jak dostępne dla wszystkich strefy spędzania wolnego czasu: parki, place zabaw, ogródki działkowe.

Miały one upowszechniać kulturę i wypoczynek oraz świadczyć o wspólnocie obywateli. Czy te precyzyjnie zaaranżowane przestrzenie mają w sobie potencjał, który mógłby być wykorzystany obecnie? Czy bezruch panujący w wielu miejscach rekreacyjnych oznacza, że były one jedynie idealistycznym założeniem, które nigdy nie mogło zostać zrealizowane?

Isabella Hollauf koncentruje się głównie na sytuacji w byłym bloku komunistycznym, ale także w krajach takich jak Austria i Szwecja, gdzie idee socjalistyczne były wyjątkowo silne. Fotografie artystki pokazują jak wielkim zmianom uległy publiczne przestrzenie przeznaczone do wypoczynku. Zatracające swój charakter, opustoszałe i zaniedbane, nie stanowią już centrum spotkań, ale raczej miejsca przechodnie. Nadal jednak fascynują artystów, którzy tak jak Hollauf, zajmują się archeologią wizualności.

Ważną częścią projektu Hollauf są fotografie wykonane w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Źródłem informacji o tym miejscu była dla artystki miejska strona internetowa, na której artystka znalazła klasyfikację chorzowskich atrakcji według nazwy, wieku i opłat za użytkowanie. Krótkie notki stały się częścią cyklu fotograficznego tworząc komentarz do obecnego statusu tych urządzeń, a także kondycji samego parku, łącząc jego funkcję emocjonalną z ekonomiczną.

Melancholijne zdjęcia Isabelli Hollauf prowokują do pytań o to jak bardzo zmieniła się idea budowania wspólnoty. Podkreślają także staromodność miejsc rekreacyjnych, które nie przeszły sprawdzianu transformacji, pozostały na uboczu, jako nieopłacalne inwestycje. Pomimo tego, że powstawały z myślą o praktycznym ich wykorzystaniu, z perspektywy czasu wydają się być utopią. Jednocześnie te, które zostały poddane rewitalizacji, potrafią nadal przyciągnąć tłumy.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3 a, Kraków
wystawa trwa od 6 marca do 2 kwietnia 2009 w godz. 11.00 - 18.00; codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w czwartki galeria czynna do godz. 20.00