Cellulit widać gołym okiem i nie trzeba być specjalistą by właściwie go zdiagnozować. W przypadku jego występowania tkanka tłuszczowa jest poprzerastana włókniejącą tkanką łączną, co daje efekt pofałdowania i tzw. efekt pomarańczowej skórki. Warto w tym miejscu wspomnieć, że cellulit mylnie (zapewne z powodu podobieństwa nazwy) kojarzony jest z cellulitisem. Cellulitis to poważne schorzenie, które jest niczym innym jak stanem zapalnym w tkankach podskórnych.
Choroba ta wymaga farmakologicznego leczenia antybiotykami i w jego przypadku należy zasięgnąć porady lekarza. Charakterystyczne objawy cellulitisu to mocno zaczerwieniona skóra, która w miejscu występowania choroby jest gorąca w dotyku. Miejsca te są bardzo bolesne, a w ich okolicy występują obrzęki. Cellulit występuje głównie u kobiet, ale sporadycznie można go spotkać także u mężczyzn. Najczęściej tych z niedoborem androgenów oraz syndromem Klinefeltera, hypogonadyzmem, w stanach pokastracyjnych i u pacjentów, którzy otrzymywali estrogeny w terapii nowotworowej raka prostaty. U zdrowych mężczyzn problem praktycznie nie występuje. Dlaczego? Naukowcy sądzą, że mają na to wpływ przede wszystkim geny oraz różnice pomiędzy organizmami kobiety i mężczyzny.
Organizm kobiet, przystosowany jest w większym stopniu do funkcji rozrodczych. Dlatego gromadzi tłuszcz w okolicach bioder i pośladków. Włókna tkanki łącznej związują skórę z głębszymi warstwami tkanek podskórnych, dzieląc w ten sposób tkankę tłuszczową na swego rodzaju komory. Komórki tłuszczowe zwiększają swoją objętość powodując powiększanie się poszczególnych komór co wywołuje efekt cellulitu. Męska tkanka łączna nie tworzy pod skórą dużych okrągłych skupisk komórek. Powstaje duża ilość mniejszych skupisk w czterokątnych komorach, które nie powiększają się podczas napełniania. Co ciekawe, jedną z przyczyn cellulitu może być tak popularne płaskostopie, które stanowi przeszkodę w prawidłowym obiegu krwi i limfy wewnątrz organizmu.
W ciągu ostatnich 20-30 lat notuje się wyraźne nasilenie występowania cellulitu. Wiąże się to przede wszystkim z postępem cywilizacyjnym, który większość kobiet „posadził” przy biurkach. W krajach rozwiniętych, coraz więcej obywateli porusza się samochodami co powoduje, że nasze ciała coraz dłużej pozostają w spoczynku. Mamy mało wolnego czasu i niechętnie wypoczywamy aktywnie. Do tego wszystkiego dochodzi niewłaściwa dieta. Jemy szybko, często żywiąc się w tzw. fast food’ach, a to zwiększa szansę na wystąpienie cellulitu. Tryb życia to tylko i dieta to tylko jeden wielu powodów. Oprócz tego przyczyną powstawania pomarańczowej skórki może być uwarunkowanie genetyczne. To właśnie geny odpowiadają za politykę tłuszczową organizmu. Decydują również ile tłuszczu odkłada się w naszych komórkach.
W chwili narodzin, jesteśmy wyposażeni w określoną ilość komórek tłuszczowych, zwanych adiopocytami. Z wiekiem nie powstaje ich więcej, ale wypełniają się one zbędnym tłuszczem, który stanowi energetyczną rezerwę naszych organizmów. Gdy zjadamy więcej kalorii niż spalamy, wtedy tłuszcz się odkłada, co wraz z upływem czasu powoduje to powstawanie cellulitu. Podczas badań naukowcy doszli do wniosku, że geny decydują także o tym, czy nasze komórki tłuszczowe mają mniej czy więcej receptorów wiążących tłuszcz. Odpowiedzialne są również za to w jakim stopniu zatrzymujemy go w organizmie. Należy w tym miejscu dodać, że cellulit nie występuje tylko u osób mających nadwagę. Występuje również u szczupłych kobiet. Jedną z przyczyn jego powstawania są burze hormonalne, które kobiety przeżywają w czasie dojrzewania, ciąży i menopauzy. Zdarza się także, że powstawanie spowodowane jest zażywaniem leków antykoncepcyjnych. By przeciwdziałać cellulitowi w okresie dojrzewania powinno się stosować właściwą dietę oraz kontrolować swoją wagę.
Skutecznych sposobów przeciwdziałania jest wiele. Mamy do dyspozycji zarówno metody domowe jaki zabiegi w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.
Podstawą w walce z cellulitem jest odpowiednia dieta niskotłuszczowa i kontrola wagi. Dietę należy uzupełnić o regularną aktywność ruchową. Dodatkowo na rynku dostępna jest cała gama kosmetyków, które pomagają w walce z cellulitem. Garnier Roll-on jest preparatem zawierającym kofeinę oraz wyciągi z owoców cytrusowych. Aplikator w kulce ułatwia równomierne rozprowadzenie oraz daje efekt delikatnego masażu partii ciała dotkniętych cellulitem. Preparat łatwo się wchłania i nie pozostawia na skórze niewygodnych śladów. Garnier Roll-on został stworzony by zwalczać nagromadzony cellulit. Eveline Cosmetics posiada w swojej ofercie serię produktów Slim Extreme, składającą się z preparatów wyszczuplających i antycellulitowych. Jednym z nich jest Termoaktywne Serum Wyszczuplające Antycellulit, które dzięki aktywnym składnikom pomoże pobudzić krążenie oraz przyspieszy usuwanie ubocznych produktów przemiany materii znajdujących się w i pod skórą.
Oferta wzbogacona jest o plastry, które gwarantuja nam wyższe stężenie substancji wspierających punktowe leczenie cellulitu. NIVEA Good-bye Cellulite to żel antycellulitowy zawierający L-karnitynę, główny składnik aktywny przyspieszający usuwanie tkanki tłuszczowej. Elancyl Cellu Reverse to serum, oparte na potrójnym działaniu: pobudza aktywność białek UCP, przyspiesza spalanie tłuszczu oraz pobudza lipolizę. Procesy te powoduje kofeina zawarta w serum. Należy zaznaczyć, że żaden z preparatów nie spali za nas tłuszczu. Jego zadaniem jest pomoc w pobudzaniu krążenia, a dzięki temu ułatwienie spalania. By cala kuracja była efektywna nieodzowny jest ruch i wysiłek fizyczny. Istotnym uzupełnieniem kuracji antycellulitowej jest masaż i szereg zabiegów dostępnych w gabinetach kosmetycznych.
Warte polecenia są zabiegi:
body wrapping – polega na szczelnym owinięciu ciała folia kosmetyczną lub bandażami w miejscach występowania cellulitu. Przed zawinięciem, nakładany jest na ciało, preparat antycellulitowy lub krem z esencji aromatycznych. Metoda skutecznie wpływa na kształtowanie sylwetki. Po zdjęciu folii czy bandaży widoczne jest zmniejszenie obwodu dotkniętych cellulitem miejsc. Body Wrapping należy wykonywać w seriach (8-10 zabiegów) co 2-4 dni. Dla zwiększenia efektu warto po zabiegu zastosować krem lub żel antycellulitowy.
Mezoterapia to zabieg, wykonywany za pomocą pistoletu do mezoterapii, podczas którego wstrzykiwane są małe dawki preparatu antycellulitowego, który poprawia metabolizm tłuszczów, wpływa na proces lipolizy, uszczelnia kapilary, poprawia mikrokrążenie i zmniejsza obrzęk.
Vacu Well jest to swego rodzaju spacer w podciśnieniu. Metoda ta poprawia wygląd oraz funkcjonowanie całego organizmu. To niewielkie urządzenie sprawia, że nasz organizm reaguje podobnie jak przy wysiłku fizycznym, co skutkuje rozbiciem nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Stajemy na bieżni, która umiejscowiona jest w szczelnej kapsule poniżej bioder. W wyniku wykorzystania podciśnienia i ruchów na bieżni dochodzi do polepszenia krążenia krwi w warstwach skórnych i podskórnych, wzrasta przemiana materii, szybciej spalana jest tkanka tłuszczowa, eliminuje się i zmniejsza poziom cellulitu, spada waga ciała i poprawia się nasza sylwetka. Zaleca się ćwiczyć 5 razy na tydzień po 30 minut. W kolejnych tygodniach cztery razy w tygodniu po 30 minut a dla utrzymania efektu – 2-3 razy na tydzień.
Porad udzieliła Iwona Klementowicz, kosmetolog, Sieć Salonów Piękności Denique.