Dzienniki internetowe pisane przez chorych na SM można podzielić na dwie kategorie: jedni piszą o swoich osobistych doświadczeniach, inni skupiają się na samej chorobie. Dla tych pierwszych pisanie wirtualnego pamiętnika może być formą autoterapii, szczególnie dla osób nowo zdiagnozowanych. Komentarze czytelników dodają nadziei i otuchy w trudnych chwilach, a zawarte w ten sposób przyjaźnie mogą być bardzo trwałe. Blogerzy należący do tej drugiej kategorii piszą o sytuacji chorych w Polsce, czy też o doniesieniach medycznych na temat nowych leków na SM – strony te stanowią źródło wiedzy dla pacjentów, którzy mogą w jednym miejscu znaleźć niezbędne informacje dotyczące choroby**.
„Zakładając bloga nie planowałam pisać o swojej walce z SM, ale ponieważ jest to część mojego życia postanowiłam, że nie będę udawać, że ten temat mnie nie dotyczy. Chcę pokazać innym, że mimo choroby jestem normalną dziewczyną” – mówi AnnaBlack, jedna z autorek bloga. – „Pisząc o SM na swoim blogu chcę uświadomić moim czytelnikom, że każdy może obudzić w sobie wojownika i pokonać problemy z jakimi przyszło mu się mierzyć” – dodaje blogerka.
Blog jest także miejscem, w którym autorzy – „esemowcy” proszą o wsparcie finansowe leczenia. Dokładnie opisują sytuację, w jakiej się znajdują, ile potrzebują pieniędzy, a także wyjaśniają dlaczego szukają pomocy w sieci. I choć wszystko dzieje się w świecie wirtualnym, to pomoc, często anonimowych darczyńców, jest prawdziwa. Okazuje się, że potrafimy pomagać potrzebującym. Jak wynika z zamieszczanych przez blogerów podziękowań, wśród ich czytelników znajdują się osoby, które choćby niewielką kwotą starają się pomóc wpłacając pieniądze na subkonto lub przekazując 1% procent swojego podatku.
Choć można pomyśleć, że użytkownicy internetu nie będą zainteresowani czytaniem postów, w których ich autorzy piszą o swoich zmaganiach z chorobą, to jednak są one chętnie odwiedzane, a co więcej - doceniane. Na blogu annablack.blox.pl odnotowano jak dotąd niemal 39 tysięcy wejść. Blog ten został zgłoszony przez czytelników do konkursu na Blog Roku 2008 w kategorii „Ja i moje życie”, a także wytypowany do nagrody Kreative Blogger Award.
*na podstawie danych z dnia 16-03-2009 udostępnionych przez najpopularniejsze serwisy umożliwiające zakładanie blogów: blog.pl, blog.onet.pl, bloog.pl, blog.interia.pl, blok.pl, eklog.pl, blogi.pl, ownlog.com, blogi.moje.pl.
** na podstawie raportu Agnieszki Gierczak, Izy Czarneckiej „SM w sieci”, „Pozytywny Impuls” 02/2008
SM pojawia się, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy). Uszkodzenie mieliny zwalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które przez to przestają prawidłowo funkcjonować. Dotyczy najczęściej osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.
SM jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ immunologiczny (odpornościowy) organizmu atakuje swoją własną tkankę w błędnym przekonaniu, iż jest to obce ciało. W przypadku SM system immunologiczny atakuje mielinę w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Najłatwiejszym sposobem, aby zrozumieć, co dzieje się w SM, jest wyobrażenie sobie swojego organizmu jako obwodu elektrycznego, z mózgiem i rdzeniem kręgowym jako źródłem mocy a kończynami i resztą Twojego organizmu jako oświetleniem, komputerami, TV itp. Twoje nerwy to kable elektryczne łączące całość obwodu, a mielina jest izolacją wokół tych kabli. Teraz wyobraź sobie, że izolacja ulega zniszczeniu. Rezultat? - Wadliwy czy wybuchowy sprzęt i możliwe spięcie.
Stwardnienie rozsiane może powodować wiele objawów i zespołów objawów. Najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, móżdżkowe (zaburzenia równowagi), zaburzenia widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe oraz objawy psychiatryczne: zaburzenia poznawcze i zaburzenia nastroju. Częstym objawem jest również przewlekłe zmęczenie. Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób młodych, aczkolwiek wielu pacjentów może doświadczać łagodnego przebiegu.
Więcej informacji na www.ptsr.org.pl.