Zaskocz swoich przyjaciół i członków rodziny zupełnie nowym smakiem tradycyjnych potraw wielkanocnych. Charakterystyczna, cierpka nuta żurawiny amerykańskiej – cranberry – nada niepowtarzalnego smaku potrawom mięsnym, sałatkom i koktajlom. Cranberries to również doskonały pomysł na przełamanie tradycyjnego smaku wielkanocnych deserów.
Obok mazurka czy tradycyjnej baby wielkanocnej na świątecznym stole mogą znaleźć się drożdżowy warkocz nadziewany żurawinami amerykańskimi i bułeczki z cranberries. Dla bardziej wymagających proponujemy tort śmietanowo-cytrynowy z żurawinami amerykańskimi. Najmłodsi będą zachwyceni kolorowymi babeczkami z morelami i cranberries. Świąteczne desery z wykorzystaniem żurawiny amerykańskiej podbiją serca wszystkich biesiadników ( przepisy w zakładce "Przepisy Wielkanocne").
Zastosowanie żurawiny amerykańskiej w kuchni jest praktycznie nieograniczone. Kolejnym atutem cranberries jest to, że można je kupić przez cały rok. Żurawina amerykańska jest dostępna pod postacią świeżych, mrożonych i suszonych owoców.
Owocowy smak to nie jedyna zaleta cranberries. Dzięki odżywczym składnikom oraz naturalnej energii żurawina amerykańska jest zdrowa i może pomóc w wiosennym oczyszczeniu organizmu. Cranberries zawierają znaczne ilości przeciwutleniaczy, które chronią nasze komórki przed wolnymi rodnikami. Żurawina amerykańska osłania również serce. Ponadto cranberries mają pozytywny wpływ na układ moczowy, gdyż zawierają wtórne substancje roślinne, zapobiegające osadzaniu się bakterii na błonach śluzowych. Jest to szczególnie cenne dla kobiet, które w okresie wiosennym często cierpią na zapalenie układu moczowego.
10 faktów o żurawinie amerykańskiej
Warto wiedzieć
1. Żurawina amerykańska zawdzięcza swoją nazwę europejskim osadnikom, którzy
w 1620 r. przybyli na wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej. Kwiat i liście rośliny powiewające na wietrze przypominały im głowę żurawia, dlatego nazwali ją „crane berry“ (żurawia jagoda). Po latach nazwę tę skrócono do „cranberry”.
2. Cranberries (żurawiny amerykańskie) w przeciwieństwie do europejskich borówek mają jaśniejszy i bardziej zbity miąższ o intensywnym, lekko kwaskowatym smaku.
3. Świeże cranberries można kupić od października do grudnia. Owoce suszone, nektar żurawinowy i inne produkty dostępne są przez cały rok.
4. 100 g suszonych cranberries dostarcza 308 kcal. Owoce te zawierają korzystne dla zdrowia drugorzędne substancje roślinne i mineralne. Wartość energetyczna 100 g świeżych jagód to 46 kcal, które dostarczają również witaminy C, A i K oraz potas.
W kuchni
5. Suszone cranberries można spożywać jako przekąskę, z muesli i jogurtem lub ze świeżymi owocami. W wielu przepisach świeże żurawiny można zastąpić suszonymi.
6. Świeże cranberries zawierają pektynę. Zagotowane z wodą i cukrem tworzą gęsty sos, który można wykorzystać jako dodatek do dań mięsnych, warzyw lub deserów.
7. Kwaskowaty nektar żurawinowy można pić sam lub zmieszany z wodą mineralną, innymi sokami, a także napojami alkoholowymi.
8. W zamkniętym hermetycznie pojemniku suszone żurawiny można przechowywać
w temperaturze 18 °C przez co najmniej rok. Świeże cranberries w lodówce można przechowywać do trzech miesięcy, natomiast zamrożone w temperaturze -18 °C przez co najmniej rok.
Zdrowie
9. Cranberries zawierają skoncentrowane taniny, które mogą przeciwdziałać osadzaniu się bakterii na błonach śluzowych w organizmie człowieka. Dzięki temu żurawiny amerykańskie zapobiegają infekcjom dróg moczowych i chorobom żołądka.
10. Cranberries są bogate w przeciwutleniacze. Substancje te chronią nasze komórki przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych, cukrzycy, miażdżycy, chorób reumatycznych i przedwczesnego starzenia się skóry.