Kwiaty muszą być odpowiednio dobrane, dlatego przy ich wyborze należy kierować się podstawowymi zasadami.
1. Bukiet musi pasować do sukni, zarówno do fasonu jak i koloru. Powinien doskonale komponować się z sylwetką i typem urody panny młodej. Bukiety okrągłe są odpowiednie dla drobnych, szczupłych kobiet, natomiast wiązanki spływające i wydłużone wysmuklają sylwetkę, więc idealnie nadają się dla kobiet o bardziej obfitych kształtach.
2. Bukiet powinien być tak dobrany, żeby nie przesłaniał całej kreacji ślubnej. Kwiaty nie powinny zlewać się z suknią. Przy wyborze kwiatów w kolorze białym lub ecru powinno się dodać coś na zasadzie kontrastu, np. zieleń, czy inne w kontrastującym kolorze akcenty.
3. Przy prostej sukni można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa przystrajając bukiet koralikami, perełkami, brylantami czy piórkami. Z kolei gdy suknia jest bogato zdobiona koronkami, piórami należy wybrać bukiet nieco skromniejszy. Do koronkowej sukni nie pasuje rustykalny bukiet ze słoneczników, rumianków, czy maku. Taki bukiet pasuje do stylizacji sielskiej. Do prostych eleganckich sukien nadają się wiązanki spływające, na przykład z cantedeskii czy storczyków.
Obecnie bardzo modne są dodatki i biżuteria, wykonane z kwiatów. Zamiast tradycyjnego welonu można wpiąć we włosy stroik z żywych kwiatów, które współgrają z bukietem ślubnym. Odchodzi się już od bardzo tradycyjnych kształtów, typu biedermeier, łezka, czy trójkąt na rzecz nowoczesnych i abstrakcyjnych konstrukcji. Bardzo ładnie wyglądają bukiety zrobione na konstrukcji z plecionych złotych lub srebrnych drucików. Tak misternie splecione druciki nadają się również na kolię lub bransoletkę z kwiatami. Modne są wszelkiego rodzaju „mufki”, wiązanki typu „szal”, spływające, przewieszone przez rękę lub przez ramię, pojedyncze kwiaty bogato ozdobione np. perłami, piórami, czy kryształami Swarovskiego, berła, kwiatowe parasolki czy aranżacje wykonane w muszli. Ponadto modne są wiązanki asymetryczne w kształcie półksiężyca, broszy, torebki, serca czy po prostu tzw. kamelie (uformowane z samych płatków róż, mieczyków lub innych kwiatów), sprawiające wrażenie jednego dużego kwiatu.
Kolejnym pomysłem mogą być wiązanki wykonane z różnych mało znanych egzotycznych kwiatów, na przykład z protei, strelicji, storczyków, gloriozy czy kraspedi. Nietypowa może być również kompozycja z dodatkiem traw, zboża, czy różnego rodzaju pnączy. Kwiaty użyte w kompozycji powinny pojawiać się również w przypince pana młodego oraz dekoracji stołów weselnych.
-=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=-