Niewłaściwa pielęgnacja skóry niesie ze sobą poważne konsekwencje. Cera staje się ziemista, przesuszona, a naskórek zaczyna się łuszczyć. Kosmetyczne zaniedbania są najczęstszą przyczyną powstawania pierwszych zmarszczek i podrażnień. Skóra sucha i atopowa ze względu na swoją wrażliwość wymaga szczególnej troski. O najważniejszych zasadach pielęgnacji tego typu cery opowiada Grażyna Migas z centrum DER-MED. Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie dermatologiczne, na które cierpi coraz więcej kobiet i dzieci. Najpopularniejsze objawy to zaczerwienienie, świąd, nadmierna suchość oraz łuszczenie się naskórka czy powstawanie pęcherzyków. Wszystkie te dolegliwości są wynikiem nadmiernej reakcji organizmu na czynniki zewnętrzne, takie jak suche, zanieczyszczone powietrze, promieniowanie UV czy twarda woda. Jak łatwo zauważyć nie da się całkowicie wyeliminować tych alergenów. Atopią mogą być dotknięte różne części ciała, między innymi spojówki czy błony śluzowe nosa. W przypadku skóry ten typ zwykło się nazywać cerą nadmiernie wrażliwą.

Czy te objawy mogą ustąpić samoistnie?

O ile w przypadku skóry suchej wystarczy dobrać odpowiedni krem, aby zwiększyć poczucie komfortu, o tyle cera atopowa wymaga szczególnej uwagi. Niewłaściwa pielęgnacja może przyczynić się do pogorszenia stanu naskórka oraz zintensyfikowania nieprzyjemnych dolegliwości. Samo unikanie alergenu nie wystarczy. Konieczna jest w tym przypadku wizyta u dermatologa oraz zastosowanie terapii polegającej na immunokorekcji.

Jakie mogą być konsekwencje niewłaściwej pielęgnacji?

Pierwszą konsekwencją jest uczucie braku komfortu - skóra jest ściągnięta, szorstka w dotyku, przesuszona, a kosmetyki do makijażu wywołują podrażnienie. U dzieci świąd, dotkliwy szczególnie w nocy, może powodować ogólne rozdrażnienie. Taka skóra jest również bardziej wrażliwa na oddziaływanie innych czynników, takich jak roztocza, sierść i powietrze. Brak podjęcia leczenia może prowadzić w prosty sposób do powstania trwałych zmian skórnych w postaci blizn, zmarszczek oraz zniszczenia powłoki hydrolipidowej skóry. Jeżeli natomiast pojawiają się pęcherzyki, to mogą one pękać tworząc drobne ranki. Na uszkodzonej powierzchni skóry szybko dochodzi do rozwoju grzybicy czy ognisk bakterii.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy atopii?

U niemowląt takie objawy widoczne są już w trzecim miesiącu życia. Chociaż statystycznie co trzecie dziecko wyrasta z objawów atopii, to jednak u 25 proc. objawy mogą utrzymywać się do końca życia. Okresowo może występować złagodzenie lub nasilenie objawów. Wszystko zależy od nasilenia oddziaływania alergenów na powierzchnię skóry.

Gdzie pojawiają się pierwsze symptomy choroby?

Pierwsze objawy AZS widoczne są w miejscach, gdzie skóra jest najbardziej wrażliwa, a więc w okolicach stawów łokciowych, kolanach, skórze szyi i twarzy.
Jakie czynniki wpływają na pogorszenie się stanu cery u osób ze skórą suchą?
Są to w szczególności wspomniane już wcześniej czynniki zewnętrzne: promienie UV, zanieczyszczenia środowiska, dym z papierosów, roztocza, sierść czy detergenty. Uczulające działanie mogą mieć ponadto owoce cytrusowe i pomidory. Na pogorszenie się stanu cery znaczny wpływ wywiera również długotrwały stres.

Czy istnieje jakiś uniwersalny środek, który pozwoli złagodzić objawy choroby?

Jak na razie nie ma jednego leku, który mógłby całkowicie wyleczyć AZS. Zastosowanie odpowiedniej terapii  zaleconej przez dermatologa pozwoli jednak zminimalizować objawy choroby. Podstawową zasady w tym przypadku jest regularne stosowanie substancji natłuszczających, tak zwanych emolientów, produkowanych na bazie olejków mineralnych i dostępnych w postaci emulsji, kremu, żelu lub mydła. Przed zastosowaniem takiego preparatu należy jednak sprawdzić, czy taki środek nie wywołuje u nas uczulenia lub innych podrażnień. Należy również zbadać, czy nie doszło już do zakażenia bakteriami gronkowca złocistego. Wówczas terapia emolientami zostaje wsparta również lekami antyseptycznymi.

Jakie leki stosuje się w terapii?

Najpopularniejsze są leki kortykosteroidowe dostępne w postaci kremów lub maści. Mają one miejscowe działanie i przyczyniają się do złagodzenia świądu, zmniejszenia podrażnienia, a w rezultacie szybszego gojenia się skóry. Długotrwałe stosowanie takich środków odbija się jednak na stanie skóry, która przedwcześnie się starzeje, staje się cieńsza. Zmniejszenie objawów świądu powodują także podawane z reguły na noc leki przeciwhistaminowe. Niektóre preparaty witaminowe mogą korzystnie wpływać na poprawienie kondycji skóry. Dla osób ze skórą suchą polecane są środki, które w swoim składzie zawierają olej z wiesiołka, ogórecznika, pszenicy lub lnu złocistego.

Na co należy zwracać szczególną uwagę jeżeli chodzi o pielęgnację skóry wrażliwej?

Przede wszystkim konieczna jest systematyczna pielęgnacja. Uczucie komfortu zapewni stosowanie kosmetyków regulujących gospodarkę wodno - tłuszczową naszej skóry. Takie preparaty zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia dla wysuszonej skóry, wzmocnią jej funkcje obronne oraz złagodzą podrażnienia naskórka, które często są wynikiem oddziaływania czynników zewnętrznych. Stosowane w naszych gabinetach preparaty pochodzące z ekskluzywnej linii Ericson Laboratoire, są absolutnie bezpieczne i mogą być z powodzeniem stosowane nawet przy bardzo wrażliwej skórze.

Jak powinna wyglądać domowa pielęgnacja tego typu skóry?

Podstawą jest stosowanie kremów nawilżających, które będą w stanie zatrzymać właściwy poziom wilgoci w naskórku jak najdłużej. Do demakijażu należy używać delikatnych środków, które usuną zanieczyszczenia, ale nie naruszą warstwy ochronnej skóry. Takie działanie mają mleczka kosmetyczne oraz odświeżające toniki. Wśród kremów najlepsze są te o działaniu nawilżającym, regenerującym i odżywczym. Nie wskazane jest wykonywanie ziarnistych peelingów – zdecydowanie lepsze efekty przyniesie położenie na twarz, szyje i dekolt maski przeznaczonej dla pielęgnacji suchej skóry lub zastosowanie peelingu enzymatycznego. Szczególną uwagę należy poświęcić skórze wokół oczu, ponieważ tu najszybciej widoczne są kosmetyczne zaniedbania w postaci drobnych zmarszczek.

Czy posiadaczki skóry wrażliwej muszą zrezygnować z zabiegów kosmetycznych?

Skóra atopowa jest niezwykle kłopotliwa w pielęgnacji, jednak delikatne zabiegi kosmetyczne wykonane przez profesjonalistów nie powinny zaszkodzić. Wskazane są przede wszystkim terapie odżywcze, dotleniające, nawilżające i ujędrniające. Substancje nakładane w postaci serum lub ampułek mogą poprawić stan przesuszonej skóry. Zabiegi złuszczające mogą  być wykonywane przy zastosowaniu środków na bazie kwasów owocowych. W gabinetach DER-MED pacjentkom ze skórą wrażliwą udzielamy konsultacji i porad.

Jakie zabiegi cieszą się największą popularnością?

Są to różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, jak również pielęgnacyjno – lecznicze. Mogą one mieć działanie nie tylko nawilżające, ale także oczyszczające i przeciwzmarszczkowe. W naszych gabinetach każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją z dermatologiem. Niemniej jednak najbezpieczniejsze dla cery wrażliwej są delikatne peelingi, po wykonaniu których na twarz nakłada się maseczkę oczyszczająco – kojącą oraz serum. Wśród zabiegów nawilżających najpopularniejsze są te, w których używane preparaty zawierają aloes, algi, kwas hialuronowy, czy minerały pochodzące z morza martwego. Kuracje odżywcze dedykowane są dla skóry suchej, odwodnionej i słabo dotlenionej. Dużą popularnością cieszy się u nas zabieg na bazie palatu kolagenowego.