26 listopada 1974 roku Simone Veil, minister zdrowia w rządzie Valéry’ego Giscarda d’Estaing’a, przedstawiła przed francuskim Zgromadzeniem Narodowym projekt ustawy o dopuszczalności przerywania ciąży na życzenie kobiety. Gruntowna zmiana była sprawą pilną: co roku około 300 tysięcy zrozpaczonych Francuzek szukało ratunku w pokątnej aborcji, kwitła „turystyka aborcyjna”, coraz więcej lekarzy zrywało z hipokryzją, przyznając się publicznie do przeprowadzania nielegalnych zabiegów. Po burzliwych obradach ustawa została przyjęta, zmieniając życie tysięcy kobiet i mężczyzn.
Przemówienie Simone Veil – i późniejsze dyskusje na temat „ustawy Veil” – ukazują kobietę odważną i wytrwałą, broniącą tak godności kobiet, jak narodowego interesu Francji, umiejącą osiągać zamierzone cele i skutecznie przeciwstawiać się rozwścieczonym posłom, także z własnego ugrupowania.
Dopiero po upływie 30 lat od tamtych wydarzeń, w roku 2004, przemówienie to po raz pierwszy ukazało się drukiem we Francji. Teraz ukazuje się po polsku nakładem Wydawnictwa Sic!, pod tytułem O prawo do aborcji. Uzupełnia je wywiad z Veil przeprowadzony przez Annick Cojean, dziennikarkę „Le Monde”.
Dr hab. Magdalena Środa powiedziała o wystąpieniu Veil z 1974 roku: Trzeba zobaczyć tę niewielką kobietę, pozbawioną całkowicie agresji, modulującą głos w bardzo spokojny, choć stanowczy sposób, gdy stawia czoła kilkuset mężczyznom, patrzącym na nią początkowo z pogardą lub wyraźnym lekceważeniem; potem – wściekłym, agresywnym, grubiańskim. „Awantura”, którą rozpętała Veil (bo trudno to było nazwać parlamentarną debatą), trwała wiele godzin i skończyła się sukcesem. Sukcesem, który zmienił kondycję egzystencjalną kobiet.
Simone Veil (ur. 1927), była więźniarka obozów Auschwitz i Bergen-Belsen, jest jedną z najbardziej znanych kobiet-polityków w Europie. W latach 1974-79 pełniła funkcję ministra zdrowia, przyczyniając się do liberalizacji prawa aborcyjnego oraz zainicjowania działań zmierzających do pełnego równouprawnienia kobiet we Francji. W 1979 została pierwszą w historii przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Obecnie jest członkinią francuskiej Rady Konstytucyjnej, a jej autorytet moralny uznawany jest przez przedstawicieli wszystkich stronnictw politycznych.
Simone Veil, O prawo do aborcji. Przemówienie z 26 listopada 1974 i rozmowa z Annick Cojean (Les hommes aussi s’en souviennent. Une loi pour l’Historie), przeł. Sławomir Królak, Sic!, Warszawa 2005, oprawa miękka, ISBN 83-88807-77-3, 104 s., cena 19 zł.