SOS Wioski Dziecięce już od 60 lat są domem dla opuszczonych i osieroconych dzieci. Pierwszą Wioskę Dziecięcą założył Herman Gmeiner w 1949 r. w Austrii. 35 lat później ta szczytna idea tworzenia rodzin zastępczych zagościła do Polski. Wioska Dziecięca w Biłgoraju ma już 25 lat.
60 lat temu Herman Gmeiner, razem z przyjaciółmi, wybudował pierwszą Wioskę Dziecięcą w austriackiej miejscowości Imst. Stała się ona oazą dla sierot wojennych i opuszczonych dzieci. Pierwszy domek otrzymał nazwę „Dom pokoju”. Obecnie SOS Wioski Dziecięce działają w 132 krajach świata, na wszystkich kontynentach. W tym roku powstanie 500-tna Wioska Dziecięca. Najwięcej jest ich w Indiach, bo aż 39. W zależności od potrzeb, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce tworzy też szkoły, przedszkola i szpitale oraz programy pomocy dzieciom. Ma pod opieką ponad milion potrzebujących.
Wykorzystując prototyp z Imst, 31 maja 1984 r. powstała w Biłgoraju pierwsza Wioska Dziecięca w Polsce. Później udało się wybudować kolejne trzy: w Kraśniku, Siedlcach i Karlinie. Stowarzyszenie prowadzi też domy młodzieży i wspólnoty mieszkaniowe w Lublinie, Kraśniku i Siedlcach oraz domy czasowego pobytu dla dzieci w Ustroniu i Biłgoraju. Obejmuje opieką 440 dzieci i młodzieży. Od tego roku niesie pomoc rodzinom biologicznym zagrożonym rozpadem zapewniając im wsparcie specjalistów, tworząc placówki wsparcia dziennego czy aktywizując środowisko lokalne wokół problemu. Zgodnie z przyjętą strategią do 2016 r. pomoc uzyska 2 tys. polskich dzieci.