Skąd jednak biorą się tego typu wady? Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wady wzroku mogą być dziedziczne i często mamy zapisane je po prostu w genach. Styl naszego życia jednak nie ułatwia nam zachowania zdrowego wzroku, często ze względu na charakter wielogodzinnej pracy przy komputerze. Na pogorszenie widzenia wpływa wiele czynników, takich jak np.: długie oglądanie telewizji, czytanie książek, ale także przebywanie na słońcu bez okularów z filtrem, narażenie na kurz, chemikalia oraz przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych.
Astygmatyzm, czyli niezborność oka, to jedna z trzech podstawowych wad wzroku, do których zaliczamy jeszcze krótkowzroczność i nadwzroczność. Astygmatyzm charakteryzuje się nieprawidłowym kształtem rogówki, która zdrowa jest wycinkiem sfery i gwarantuje prawidłowe widzenie w całym polu. U osoby z astygmatyzmem to widzenie będzie różne w różnych częściach pola widzenia z powodu nieprawidłowego skupiania się światła na siatkówce. Efektem tego może być obraz nieostry, rozmazany, gdy w innych częściach pola widzenia wszystko będzie prawidłowe.
Możemy wyróżnić astygmatyzm:
- nieregularny - gdy powierzchnia rogówki jest nierówna. Występuje najczęściej po urazach. Charakteryzuje się tym, że w oku pojawia się więcej ogniskowych niż dwie. W tym wypadku zaleca się stosowanie soczewek kontaktowych.
- regularny – występuje, gdy powierzchnia rogówki jest spłaszczona - oko ma dwie ogniskowe, na siatkówce powstaje nieostry obraz. Wtedy najlepsze będą dla nas okulary.
W zależności od charakteru krzywizny rogówki rozróżniamy astygmatyzm:
- nadwzroczny, wtedy oba ogniska są poza siatkówką oka,
- krótkowzroczny, oba ogniska są przed siatkówką oka,
- mieszany, jedno ognisko jest przed drugim,
- nieprawidłowy, gdzie krzywizna rogówki jest nierównomierna tez wg oddzielnej osi. Jest to najtrudniejsza forma astygmatyzmu do korekcji.
Astygmatyzm mierzymy również w dioptriach. W tym wypadku niski astygmatyzm występuje do 1 dioptrii. Aby go eliminować nosimy się okulary do nauki, podczas jazdy samochodem oraz w czasie pracy przy komputerze. Wysoki astygmatyzm mierzymy już od 2 dioptrii, a bardzo wysoki, powyżej 3 dioptrii.
Jakie są objawy astygmatyzmu?
Objawy astygmatyzmu mogą być bardzo różne i często wcale nie podejrzewamy u siebie wystąpienia tej wady.
Mogą to być:
- bóle głowy
- mrużenie i tarcie oczu
- kontury przedmiotów wydają się nieostre
- brak wyczucia przestrzeni
- inna ostrość przedmiotów o różnych nachyleniu
Leczyć astygmatyzm możemy za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Warto wziąć pod uwagę to, że w miarę wczesne podjęcie leczenia może pomóc nam wyeliminować bóle głowy i poprawić komfort widzenia. Możemy się także zdecydować na eliminację tej wagi poprzez metodę laserową. Laser wykorzystywany jest do zmiany krzywizny przedniej powierzchni oka, czyli rogówki. Jest to skuteczna i nowoczesna metoda.