Kampania jest odpowiedzią na szokujące wyniki badania przeprowadzonego przez organizatora wśród młodzieży. Uważa ona, że „jazda po narkotykach jest bezpieczniejsza niż po alkoholu”. Stwierdzenie tego typu jest jednak całkowicie błędne i pokazuje jak niewiele młodzi ludzie wiedzą nadal o szkodliwości środków odurzających. W rzeczywistości skutki ich działania są nieprzewidywalne. Zaburzenia koncentracji, zdolności widzenia i słuchu, omdlenia czy omamy wzrokowe to tylko niektóre negatywne konsekwencje ich zażywania, które mogą się ujawnić w trakcie prowadzenia auta. Przykładowo jeden skręt marihuany potrafi całkowicie zmienić świadomość nawet najlepszego kierowcy, zaburzając jego zdolności do bezpiecznego kierowania samochodem.
Kampania walczy także z jeszcze jednym mitem, jakoby odurzonemu kierowcy nie groziły żadne kary. W rzeczywistości prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków jest przestępstwem, za które grozi do 2 lat pozbawienia wolności, a w razie spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym – nawet do 12 lat więzienia. Wykrycie obecności narkotyków w organizmie kierowcy, wbrew przekonaniom młodzieży, nie jest wcale takie trudne. Policja dysponuje narkotestami umożliwiającymi szybkie i proste przebadanie kierującego pojazdem, jeśli zachodzi wobec niego podejrzenie. Według jej danych tylko od drugiej połowy 2007 r. do pierwszego kwartału br. zatrzymano blisko 2 tys. kierowców będących pod wpływem środków odurzających.
Kampania „Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach rozum wysiada” rozpoczęła się 25 czerwca i potrwa do końca października br. Skierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi między 16 a 25 rokiem życia, zarówno kierowców, jak i pasażerów. Obejmuje ona spoty telewizyjne i radiowe, ogłoszenia prasowe i banery na portalach internetowych oraz informacje w prasie. W klubach i dyskotekach, w trakcie wakacji, pojawią się także plakaty informujące o akcji, a w miejscowościach letniskowych dodatkowo billboardy. Organizator kampanii zachęca także samorządy do aktywnego przyłączenia się do akcji i organizacji w tym celu różnych wydarzeń i imprez promujących bezpieczną, wolną od narkotyków jazdę samochodem.
Na potrzeby kampanii działa także specjalna strona internetowa rozumwysiada.pl, gdzie można zapoznać się z konsekwencjami zdrowotnymi i prawnymi zażywania narkotyków oraz podzielić się swoją opinią na ten temat. Data inauguracji kampanii nie jest przypadkowa i zbiegła się z rozpoczęciem wakacji, gdyż właśnie w tym czasie młodzież podejmuje najwięcej ryzykowanych działań. Dlatego tym razem zachęcamy ją do bezpiecznej jazdy i bezpiecznych powrotów z wszelkich imprez młodzieżowych, by nie ryzykowali podwójnie – biorąc i wsiadając za kierownicę – dodaje Piotr Jabłoński, Dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.