W potocznej świadomości chirurgia plastyczna to wciąż domena celebrites i gwiazd wielkiego ekranu. Jak się jednak okazuje, obecnie największe grono pacjentek klinik plastycznych stanowią normalne kobiety, które pragną delikatnie „poprawić naturę”: W większości zachodnich społeczeństw chirurgia estetyczna już dawno wyszła z cienia taniej sensacji ani nie jest już traktowana jako niepotrzebna fanaberia. Stała się ona raczej narzędziem służącym do realizacji odwiecznego marzenia o zachowaniu zdrowia, młodości i urody. Powoli także w Polsce zmienia się nastawienie do chirurgii plastycznej, lecz nadal głównym problemem pozostaje brak rzetelnej wiedzy. Nierzadko zgłaszają się do nas pacjentki, których wyobrażenia na temat zabiegów bywają bardzo dalekie od rzeczywistości – wyjaśnia dr n. med. Jarosław Stańczyk z warszawskiej Kliniki Chirurgii Plastycznej „Linea Corporis”. Jeśli więc marzymy o piękniejszych piersiach lub jędrniejszych pośladkach, zapoznajmy się wpierw z podstawowymi informacjami na temat popularnych zabiegów. Czasem nawet najlepszy chirurg nie jest w stanie zrobić wszystkiego, a w innym przypadku efekty jego pracy mogą nawet przejść nasze najśmielsze oczekiwania. Prawda jak zawsze leży po środku.
Chyba najwięcej mitów narosło wokół operacji biustu. Wbrew pozorom piersi nie można powiększać dowolnie – na ogół zyskują jeden lub dwa rozmiary. Można je natomiast znacząco zmniejszyć choć zabieg ten rzadko bywa wykonywany. Do powiększenia piersi używa się najczęściej implantów z wypełnieniem silikonowym lub roztworem soli fizjologicznej, które umieszcza się pod gruczołem albo pod mięśniami. Po operacji pozostają niewielkie blizny, lecz są one prawie niedostrzegalne. Powiększanie to jednak nie jedyny zabieg z zakresu plastyki biustu. Często wykonywana operacja to także plastyka piersi, polegająca na podniesieniu biustu oraz korekcja asymetrii. W trakcie zabiegu chirurg usuwa nadmiar skóry i poprawia rozmieszczenie brodawek wraz z otoczkami. Dzięki temu udaje się z powodzeniem odtworzyć naturalny kształt piersi i nadać im więcej powabności.
Bardzo popularnymi zabiegami w ostatnim czasie stają się także liftingi, które dzielimy na faceliftingi i forehead liftingi. Pierwszy polecany jest osobom z opadającymi policzkami oraz zwiotczałą skórą twarzy i szyi. Drugi natomiast wykonuje się w przypadku dużych zmarszczek na czole. W trakcie obydwu zabiegów lekarz dokonuje podciągnięcia (uniesienia i rozprostowania) skóry poprzez usunięcie nadmiaru tkanek podskórnych i skóry. Dzięki temu twarz pacjenta staje się gładsza i nabiera młodszego wyglądu. Efekty operacji potrafią utrzymywać się nawet przez kilkanaście lat, choć nieprawdą jest, że skóra po liftingu się nie starzeje – nic nie potrafi zatrzymać biegu czasu, również lifting twarzy tego nie dokona.
Czasem jednak lifting nie pozwala odpowiednio poprawić kształtu twarzy. Dzieję się tak zazwyczaj u pacjentów posiadających wady zgryzu, wynikające z dysproporcji rozwoju kości twarzoczaszki. Jak wyjaśnia dr n. med. Jarosław Stańczyk z kliniki „Linea Corporis”: W tym wypadku poleca się operacje ortognatyczne – polegają one na przecięciu kości szczęki i żuchwy, dzięki czemu możliwe jest ustawienie ich względem siebie w pożądanej pozycji. Operacje te nie wiążą się z koniecznością pozostawienia widocznych blizn na twarzy – wszystkie cięcia można wykonać od strony jamy ustnej. Zmiana układu kości prowadzi do uzyskania prawidłowego profilu twarzy.
Zabiegiem, wokół którego powstało mnóstwo kontrowersji, z pewnością jest liposukcja czyli odsysanie tłuszczu. Operację tę wykonuje się przede wszystkim u osób, mających problemy z nadmiernym otłuszczeniem niektórych części organizmu (szczególnie dotyczy to takich partii ciała, jak brzuch, pośladki oraz uda). Zabieg ten jednak nie rozwiązuje problemów związanych z nadwagą – jeśli usuniemy tkankę tłuszczową w jednym miejscu a nie będziemy dbać o prawidłową dietę, to wkrótce tłuszcz zacznie odkładać się w innych partiach ciała. Liposukcja nie jest zabiegiem odchudzającym, lecz przede wszystkim służy modelowaniu sylwetki. Operację tę często łączy się z plastyką brzucha, pośladków lub ud, polegającą na usunięciu z tych partii ciała nadmiaru skóry oraz tkanki podskórnej (w przypadku pośladków, by poprawić ich kształt, często wszczepia się także implanty). Dzięki temu skóra odzyskuje gładkość a sylwetka nabiera ładniejszych kształtów. Efekty zabiegów są jednak trwałe pod jednym warunkiem – pacjentka musi unikać wahań masy ciała (np. poprzez dbanie o właściwą dietę oraz większą aktywność fizyczną).
Zabiegiem, o którym również warto wspomnieć, jest botox, czyli wstrzykiwanie oczyszczonej toksyny botulinowej. Najczęściej wykorzystuje się go do wygładzania zmarszczek lub powiększania ust. Czasem słyszy się opinie, że botox prowadzi do zmniejszenia czucia w twarzy. W rzeczywistości nie jest to prawdą. Toksyna botulinowa blokuje jedynie połączenia nerwowo mięśniowe i nie ma wpływu na receptory czuciowe w skórze. Botox można natomiast z powodzeniem wykorzystać do leczenia nadpotliwości. Wtedy zastrzyk robi się w celu blokowania receptorów łączących nerwy z gruczoły potowe, co zmniejsza potliwość. Podobnie można leczyć napady migreny. Wstrzyknięcie botoxu do mięśni mimicznych zapobiega ich nadmiernemu napięciu i bardzo często pozwala uniknąć przykrych dolegliwości bólowych.
Dzięki upowszechnianiu się wiedzy na temat chirurgii estetycznej powoli przestaje ona budzić emocje. Wprost przeciwnie – staje się normalną gałęzią medycyny, pozwalającą ludziom realizować marzenia o młodym i pięknym wyglądzie. W końcu cóż złego jest w tym, że poczujemy się bardziej atrakcyjne.
Konsultacja naukowa:
dr n. med. Jarosław Stańczyk, Klinika Chirurgii Plastycznej LINEA CORPORIS